Günün Tarihi:18 Şubat 2019

Sanayi Üretimi ?11 Şubat 2018 , Pazar


Murat Kaba

Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 yılı aralık ayındaki sanayi üretimiyle ilgili göstergeleri bu hafta açıkladı.

Sanayi üretimi; 

1) Arındırılmamış üretim endeksinden, 

2) Takvim etkisinden arındırılmış üretim endeksinden, 

3) Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış üretim endeksinden izleniyor.

Öncelikle bu sonuçları yorumlamadan önce kısa bir ön bilgi vermek istiyorum. Çünkü bu konuda yazılarımı takip eden dostlarım bu tip verilerle ilgili bir ön bilgi açıklamamı özellikle talep etmişlerdi. 

Takvim etkisinden arındırma: Elimizdeki veriyle karşılaştırmaya esas alınan verinin elde edildiği dönem arasında hafta sonu tatili, resmi tatil, bayram tatili gibi süreyi etkileyen farklılıkların giderilmesine takvim etkisinden arındırma deniyor.  

Mevsim etkisinden arındırma: Elimizdeki veriyle karşılaştırmaya esas alınan verinin elde edildiği dönem arasında sektörel değişimler, sezona ait dönemsel farklılıklar, hava koşulları, sosyal, kültürel ve dinsel etkiler nedeniyle ortaya çıkan farklılıkların ortadan kaldırılarak karşılaştırma yapılmasına mevsim etkilerinden arındırma deniyor.

Buna göre;

1) Arındırılmamış endekse göre sanayi üretimi, 2017 ekim ayında % 9.1, kasım ayında % 6.9, aralık ayında % 6.4 arttı. 12 aylık ortalama artış % 6.3 oldu. 2016 yılında ise 12 aylık artış % 1.8 idi. 

2) Takvim etkisinden arındırılmış endekse göre, 12 ayda toplam sanayi üretimi ortalama artışı % 6.3 oranında. 2016 yılında artış  % 1.7 idi.

3) Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endekse göre 12 ayda ortalama sanayi üretim artışı % 6.2 oldu. 2016 yılında % 1.7 idi.

Birinci maddedeki 2016 yılında sanayi üretimi artışının % 1.8 iken, 2017 yılında % 6.3’e yükselmesi, sanayi üretimindeki artışın boyutunu gösteriyor. 

Bu boyuttaki bir sanayi üretimi 2017 yılında büyümenin % 7 dolayında gerçekleştiğini işaret ediyor. 

Yüzde 6.3 artış 2011'den sonraki altı yılın en yüksek performansının sağlandığını gösteriyor. Şüphesiz ki; geçen yılki oranın 2016'daki sanayi üretimi artışına göre yüksek kalması, 2016'daki malum; 15 Temmuz olayının ekonomiyi  etkilemesiydi.

Tabii burada önemli olan, 2017 yılında üretim nasıl bu kadar arttı?  Üretim artışının kaynağı neydi?:

Toplam sanayi üretimi % 6.3 artarken, ara malı üretimindeki artış % 5, dayanıklı tüketim malındaki artış % 10.0, dayanıksız tüketim malındaki artış % 3.1 oldu. 

Malumunuz; dayanıksız tüketim malı, tüketicinin yaygın olarak, yaşamını sürdürmek için tükettiği ürünleri oluşturuyor.

Dayanıksız tüketim malı üretiminin dayanıklı tüketim malı üretiminin gerisinde kalması, alt gelir gurubunun tüketim talebindeki yavaşlamayı işaret ediyor.

Enerji üretimindeki artış 2016 ve 2017 Aralık ayları kıyaslamasına göre yüzde 1.72 ile sanayideki üretim artışını teyit edecek büyüklükte.

2017 yılında arındırılmamış endekse göre imalat sanayii üretimindeki ortalama artış % 6.4 oranında. Gıda üretimindeki artış % 5.2, tekstildeki artış % 3.7, giyimdeki artış % 1.6 gibi daha düşük oranlarda.

Dikkati çeken, imalat sanayiinde ortalama artış % 6.4 iken, motorlu kara taşıtları sanayii üretim artışının % 14.0, mobilya sanayinde üretim artışının % 15.7 olması. Sektörlerin farklı dinamizmleri ve aktiviteleri de belirleyici oluyor tabii...

Şu yorumu özellikle yapmalıyız ki; 2017 yılının tamamındaki gelişmeleri yansıtan ortalama üretim artışı göstergeleri, kredi ve vergi teşviklerinin 2017 yılında sanayinin canlanmasında büyük etkisinin olduğunu gösteriyor. 2017 yılında ekonominin her şeye rağmen % 7 oranında büyümesi önemlidir.

Son yedi yılda, yıllık ortalama yüzde 4.3 üretim artışı. Tabii ki bize yetmez, ama bu kadar farklı cephelerde savaşırken bir de ekonomi savaşı o kadar da kolay değil. Herkes üzerine düşeni yapmalı...

İyi pazarlar...

 

 

Bu yazı toplam 379 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın