Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Sapanca Gölü’nün Önemi30 Ekim 2018 , Salı


Seyfi Yücel

World Health Organizationand UNICEF JointMonitoringProgramme (JMP)’in UNİCEF için 2015’de hazırladığı rapora göre:

*Son yüz 100 yılda su tüketimi 10 kat artarken, su kaynakları yarı yarıya azaldı.

*Dünya nüfusun % 20’si içmek için bir bardak su bulamıyor.

*Dünya okullarının 1/3’ünde temiz su çeşmesi yok.

*Düşük, orta gelirli ülkelerin sağlık tesislerinin 1/3’ünde güvenilir su yok.

*Yılda 10 milyon insan temiz su bulamadığı için ölüyor.

*2030 yılında su talebi % 55 oranında artarken temiz su talebinin ancak % 60’ı karşılanabilecek.

***

Dünya geneline de baktığımızda içme suyu kaynaklarının büyük bir hızla azaldığını görebiliriz. Orta Asya’da bulunan ve sınır komşusu olan ülkelerdeki insanlara, canlılara yaşam kaynağı olan Aral Gölü içinde yaşadığımız çağda kurudu, yok olup gitti. Eski haritalara baktığınızda Aral Gölü’nü görebilirsiniz ama şimdilerde böyle bir göl yok olup gitti. Dünyada kuraklığın simgesi haline geldi. Aral Gölü ile birlikte dünyada büyük ölçekli İran’da Urmiye Gölü, Afrika’da Çad Gölü, Panama’da Gatum Gölü, Venezuella’daGuri Baraj Gölü, Bolivya’da Poopo Gölü… Ve daha birçok irili ufaklı göller, barajlar… Strateji uzmanlarının sıkça tekrar ettiği gibi, “Üçüncü dünya savaşı su yüzünden çıkacak.” Durum bu denli vahim…

***

*Türkiye’de kişi başına yılık 1.519 metreküp iken 2030 yılında 1.120’ye düşecek.

Rapordan alıntılar daha da uzatılabilir ama önümüzdeki on yılda tahmin ettiğimizin çok ötesinde içme su yetersizliği ile karşı karşıya kalacağız. Türkiye’de içme suyu yetersiz ülkeler arasında olduğunu söylemekte fayda var.

***

Türkiye’nin kuruyan ve kuruma noktasına gelen gölleri, Antalya’da Karagöl, Girdev, Küçük Manay, Sarıgöl, Gölcük, Keklicek, Nohut gölü; Burdur, Kestel, Yazır, Mamak, Kurugöl, Neylerli, Karaevli, Heybeli, Pınarbaşı, Genceli, Karadayı; Konya, Suğla, Arpaçayı, Çumra, Güvenç, Hotamış, Samsak, Akşehir, Ereğli Sazlıkları; Hatay, Amik Gölü tamamen kurudu, yok oldu…

***

Burdur Gölü, Seyfe Gölü, Eğdir Gölü, Meke Gölü, Acıgöl, Terkos Gölü, Yarışlı Gölü, Marmara Gölü’de tehlike sınırını aşıp, kuruma nokrasına gelmek üzeredir.

***

Yukarıda aktarmaya çalıştığım karamsar tabloya bakarak bulunduğumuz coğrafyada çok şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz. Başta Sapanca Gölü olmak üzere su kaynakları açısında oldukça şanslı bölgedeyiz. Sapanca Gölü bizim için Allah’ın bize sunduğu, bahşettiği büyük bir nimet. Ama Sapanca Gölü’nün de sonsuz kadar gitmeyeceğini biliyoruz. Çevresinde çarpık yapılaşma; her geçen gün katlanarak artan nüfus yapısı; gölü besleyen kaynakların kirlenmesi; göl çevresinde sanayileşme vb. Sapanca için büyük tehlike oluşturmaktadır. Özellikle hemen yanımızda dev metropol İstanbul’un su ihtiyacı için gün gelecek Sapanca Gölü’nün suyuna da ihtiyaç duyacak.

***

Sapanca Gölü’nün suyu dünyada ender bulunan içme suyu kalitesine sahip. Sloganımız, “Sakarya’da su çeşmeden içilir. “ Ben de yıllardır öyle yapıyorum. Suyumu çeşmeden içiyorum. Bizlerin, çocuklarımızın geleceğini düşünerek Sapanca Gölü’ne “gözümüz gibi bakıp" korumalıyız.

 

 

 

Bu yazı toplam 314 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama