Günün Tarihi:19 Ocak 2020

Sapanca Gölü ve diğer çevre sorunlarımız5 Temmuz 2019 , Cuma


Cevdet Güngör

            Sakarya  tabi güzellik olarak Türkiye’nin en zengin illerinden biridir. Hatta Sakarya  eski milletvekillerinden Prof. Dr. Mustafa İsen’in tabiri ile “Tanrının kendisi için ayırdığı” bir tabiat harikasıdır.

            Gerçekten bırakın Türkiye’ye dünyada denizi, Sapanca Gölü  gibi bir tabiat harikası, nehirleri, yaylaları ve şelaleleri gibi  güzellikleri bünyesinde bulunduran  bir başka kent yoktur.

            Ancak bu güzelliklerin kıymetini biliyor muyuz? Gereği gibi değerlendirebiliyor muyuz?

            Yoksa zaman içinde unutup gidiyor muyuz?

            Örneğin; bir ara Sapanca Gölü kirliliği ve su havzasının korunması konusunda şöyle duyarlı olur gibi olduk.

            Hani TÜPRAŞ’ın Sapanca Gölü’nden, bizim içmesuyu için kullandığımız sudan çok  daha fazlasını çekip alması günlerce gündeme geldi

            Bu konuda davalar açıldı. Şu anda bu davaların akıbetini bilen var mı? Bilmiyorum.

                        ***

            Çok daha önemlisi 1982 yılındaki kent bütünü imar planlarında Sapanca Gölü çevresi mutlak, kısa, orta ve uzun olmak üzere koruma bandına alınmıştı.

            Örneğin Sapanca Gölü kenarı 100 metre mesafe ile mutlak koruma alanı ilan edilmişti. Bu alana bırakın ahşap yapıyı çivi bile çakılması yasaktı.

            Bugün alıcı gözü ile Sapanca Gölü çevresinde bir tur atın, ne yazık ki mutlak koruma alanlarında bile yapılaşmalar ve girişimlerini hemen  fark edersiniz.

            Sapanca Gölü kenarında hemen yanı başındaki dağlara bir bakın orada da göreceğiniz ormanlar yerine pıtırak gibi çoğalan evlerin damları olacaktır.

            *** 

            Sapanca Gölü’nün korunması konusunda geçmişte duyarlı idareciler vardı. Örneğin; zamanın Valisi Cahit Kıraç yüzyılın felaketinin yaralarını sarmaya çalışırken Sapanca Gölü’nün korunmasına da büyük önem vermişti.

            Kıraç’ın Sapanca Gölü çevresindeki mutlak koruma alanına yapılan bazı binaları yıktığını da hatırlıyorum.

            Dilerim Sapanca Gölü ve çevresi ile ilgili atanmış ve seçilmişlerin hassasiyetleri  devam eder.

           

            Sapanca Gölü’nün İzmit  tarafının sorumluluğu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Ancak AKP Sakarya Milletvekilleri bu konuda harekete geçip Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı  Tahir Büyükakın  ile diyaloğa geçerek sorunun çözümüne katkı sağlayabilirler.

            Unutmayalım Sapanca Gölü tabi güzelliğinin yanı sıra bizim içme suyu kaynağımız.

            ***  

            Aynı şekilde sadece Sapanca Gölü değil, ilimizin her yerinde çevre sorunlarına karşı başta atanmış ve seçilmişler olmak üzere hepimizin duyarlı olması gerekir.

            Çevreyi kirletecek, çevreye zarar verecek her türlü girişimin şiddetle karşısında durmalıyız.

            Dilerim bundan böyle ilimizde çevre sorunu yaratacak, çevreyi kirletecek tesislerin kurulmaması ve bu gibi olaylara karşı daha duyarlı oluruz.

 

Bu yazı toplam 198 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU