Günün Tarihi:18 Şubat 2019

SATSO’nun gelecek 4 yılı!10 Şubat 2018 , Cumartesi


İbrahim Gülses

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ((SATSO) gelecek 4 yıllını belirlemek için ‘Stratejik Plan’ yapmak için düğmeye bastı.

Bunun için gerekli uzmanlarıyla hazırlığa başlayan SATSO, ‘Stratejik Plan Dış Paydaş Çalıştayı’ kapsamında kurum kuruluş müdürleri, bazı STK ve basın meslek kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla toplantı yaptı.

SATSO’nun geleceğine ilişkin misyon ve vizyonunu belirleyecek olan bu çalışmadan çıkan fikirler bir anlamda yol gösterici olacak.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul yaptığı konuşmasında, “İşbirliği ve güç birliği çerçevesinde tüm kurumlarla bir arada gayret ediyoruz. Yatırımların artmasıyla  birlikte altyapımızı hazırlayarak nitelikli istihdam konusunda yeterli bir Sakarya oluşturmak hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gelişen ve büyüyen Sakarya için yol haritamızı belirlemeye başladık” dedi.

Peki SATSO’nun yol haritası nasıl olmalı? İşte dünkü toplantıda dış paydaşlar SATSO’dan beklentilerini ortaya koymaya çalıştılar.

Kösemusul bu toplantıda, şehir adına yapılacak kümeleşmelerden bahsetmiş. Nedir bu kümelenmeler?

 

Galericiler Sitesi, İnşaat Malzemecileri Sitesi ve Dörtyol’daki sanayi çarşılarının daha modern hale gelmesi için yapılan çalışmalarla ihtisaslaşma olan OSB’ler bunlara örnek gösterildi.

 

Yerli otomotiv Sakarya’ya gelir mi? Bu konuda endişemiz çok… Her ne kadar Bursa, Kocaeli ve Sakarya arasında en şanslı il Sakarya olarak gösterilse de durumun pek öyle olmadığını geçen hafta ilimize gelen BMC’nin patronu Ethem Sancaklı MÜSİAD’ın toplantısında söylediği sözlerden anlayabiliyoruz.

Sancaklı orada ‘Sakarya’ya BMC’ yani BMC’nin kuracağı ‘savunma sanayisi yeter’ gibi bir söz kullanıp 27 bin parçaya sahip savunma sanayinin  yeterli olacağını belirtmiş.

Ama bu sözlere rağmen SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul yerli otonun peşini bırakmadıklarını üstüne basa basa söyleyerek, bunun için gerekli 3 parametrenin Sakarya’da olmasının şansını arttırdığını belirtiyor.

Bu üç parametreyi de toplantıda yan sanayi, lojistik durum ve nitelikli istihdam olarak belirtirken, bunun bir örneğini de Toyota’nın Dünya genelindeki fabrikalar arasında en kusursuz aracı Sakarya fabrikasında üretmesi olarak göstermekten geri kalmamış.

Bunun yanında SATSO’nun en büyük destekçilerinden birinin basın olduğunu vurgulayan Kösemusul, “Bizim en büyük ortağımız basın. Bizi doğru anlayıp, doğru ifade ederek kamuoyu desteğine katkı sağladılar” diyerek basının önemini de vurgulamış bu toplantıda.

SATSO dış paydaşlarından aldığı eleştiri ve önerilerin ışığında yol haritasını belirleyecek ve 4 yıl boyunca bu yol haritası üzerinden Sakarya’nın ileriye gitmesi için çalışmalarını yürütecek.

SATSO Yönetimi bu konuda iyi bir çalışma yapıyor.Sakarya’nın geleceği açısından yapılacak çalışmalara biz her zaman katkı sağlamaya hazırız.

Bu arada benim aklıma takılan bir durum var. OSB’ler peşi sıra yapılıyor. Bu OSB’lerin içi ise halen boş. Yıllardır sorun olan ama sonunda genişleme alanı bile sağlanan birinci OSB’ye bile gidiyorum halen oralarda boş araziler var. Yatırım yapılmamış.  

Hani diyorum ki önce bunlar bir doldurulsa da ondan sonra şu OSB’leri şehrin diğer ilçelerine yaysak…

Şehrin Kuzeyi’nde peşi sıra yapılan OSB’ler artık olmuş olan diyerek burada sabitlenmeli… Ve artık bu şehre daha fazla yük bindirilmemeli… Hem tarım hem sanayi kenti olan şehrimiz de tarıma da önem verilmeli…

Yoksa Söğütlü’de ikinci OSB, Ferizli’de ikinci OSB, Kaynarca’da iki OSB birden, Karasu’da bir OSB var ve BMC ile yanına gelecek Kibar Holding yatırımını koyarsanız alın ise bir OSB daha…

Bu nedenle geleceğin İstanbul’u, Kocaeli’si olmak istemiyorsak bu OSB’ler bize yeter diyerek buralardaki boş yerlerin biran önce sanayi kuruluşları ile dolmasını sağlamalı ve Sakarya açısından artık yükte hafif paha da ağır olacak ve çok yer istemeyecek yatırımlara yönelmeliyiz.

Mesela; Teknokent’teki Kuluçka Merkezi gibi…. Bu merkez kuluçka dönemini başlattı yakında buradan çıkacak fikirler ülkemizin değil dünyanın kullanımına sunulacak… Hem de öyle binlerce dönüm yerde değil, 300-500 metrekarelik yerlerde. Parası çok olan iş bu, O zaman çok yere de gerek yok… Bu iş bize yeterde artar bile…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 412 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın