Günün Tarihi:22 Eylül 2019

SAÜ’den olumlu çalışma13 Haziran 2019 , Perşembe


Cevdet Güngör

Sakarya Üniversitesi  “Sakarya Şehir Hafıası Projesi” çalışmalarına başladı. Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan dün SATSO’da yaptığı toplantı ile proje hakkında bilgi verirken; proje ile Sakarya Şehir Hafızası Projesi ile Sakarya’nın yaşam tarzı ile sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi hayatının gelecek kuşaklara aktarılmasının hedeflendiğini belirtti

            Projeyi Sakarya Üniversitesi ile birlikte  Sakarya Valiliği ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütülecek.

            Proje dijital ortamda gerçekleşecek, ileride dijital bir müze kurulması da hedefleniyor

            Savaşan, proje ile şehrin üniversite ile bütünleşeceğini de belirtiyor.

           

Valiliğin “Kent Hafızası Projesi”

            Sakarya Üniversitesi yıllardır eksikliği duyulan şehir hafızanın gelecek kuşaklara aktarılması açısından faydalı olacaktır.      

            Yıllar önce zamanın Valisi Nuri Okutan  “Kent Hafızası “  adı ile  hemen hemen benzeri bir proje başlatmış.

            Projeyi Valilik adına İl Kültür Müdürlüğü yürütüyordu. Hatta proje ile ilgili kurulan komitede ben de yer almıştım.

            Proje ile ilgili olarak Sakaryalılara çağrı yapılarak Sakarya tarihi ve kültürü ile ellerinde bilgi ve belge olanların İl Halk Kütüphanesine getirmeleri de istenmişti.

            Yeri gelmişken,bundan yaklaşık 15 gün önce başlatılan bu çalışma ile İl Halk Kütüphanesine bazı belgelerin getirildiğini biliyorum.

           

 Nuri Okutan ilimizden başka bir il’e vali olarak atanınca, bizim “Şehir Hafızası Projesi” unutulup gitmişti.

            Ancak toplanan belgelerin il halk kütüphanesinde olması gerekiyor. Bu açıdan Sakarya Üniversitesinin başlattığı yeni kent hafızası pnrojesinin yürütme kurulu içinde İl Kültür Müdürlüğü’nün de doğrudan yer alması faydalı olacaktır

           

Ah bir müzemiz olsa! 

 

Sakarya Üniversitesi  yukarıda da belirttiğim gibi  eksikliği duyulan faydalı bir çalışma başlatmış.

Ancak böyle bir çalışmanın dijital ortamda kalması sanırım  beklenen  faydayı pek sağlamayacaktır.

Keşke böylesine iddialı bir çalışma dijital ortam ile birlikte yazılı olarakta bir belge haline getirilse.

Ve en önemlisi keşke yıllardır eksikliğini duyduğumuz bir kent müzemiz olsaydı da, yapılacak il’e şehrin hafızasını oluşturacak belge ve fotoğraflar dijital ortam ile birlikte kent müzemizde de sergilenseydi.

***

Nüfusu bir milyona dayanan ve büyükşehir statüsündeki Sakarya’nın bir kent müzesi yok. Çok ilginçtir yıllardır bu şehrin tüm atanmış ve seçilmişleri ilimizde bir kent müzesinin kurulması gerektiği konusunda fikir birliği içindeler. “Ama yıllardır bir kent müzesi kurulamıyor.Bunun nedeni ne olabilir? Bence  Sakarya’da yıllardır istendiği halde kurulamamasının nedeni aidiyet duygusu ile ilgili olabilir.

Keşke Sakarya Üniversitesi ‘Kent Hafızası Projesi’ ile birlikte ‘Kent Aidiyeti Projei’ de  başlatsaydı.”

***

            Daha öncede sizler ile paylaşmıştım.Sakaryalı bir doktor yıllar önce kent müzesi için paha biçilmez antika  eserleri kent müzesi için bağışlamıştı. Bu eserler bir süre Maltepede bir depoda tutuldu. Ancak o süreçte de kent müzesi hayata geçmediği için eserlerini sahibi  başladığı eserleri geri alıp İstanbul’dabir müzeye verdi.

            Kim ne derse desin ilimide yeterince kent aidiyeti duygusu gelişmiş olsa şidiye kadar çoktan kent müzemiz olmuştu.

            Bu arada Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce kent müzesi  ile ilgili çalışmalar balatıyor.

            Yüce, bürokratik engelleri aşmasını bilen  bir yapıya sahip. Dilerim başarılı olur ve  yılların eksikliği olan kent müzesine kavuşuyuruz.

 

Bu yazı toplam 131 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU