Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Sebze halinin yerine öneri19 Şubat 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Erenler, EBK’çıkışında bulunan sebze hali Arifiye’de yapılan yeni yerine taşındı. Yeni sebze halini görmedim ama çok güzel olduğunu basından izledim. Gerekliydi de, bina yıprandı, özellikle çevresinin gelişmesiyle beraber kamyon trafiğinden işlemez hale gelmişti.

***

Bina kısa zamanda boşaltıldı. Geçtiğimiz gün ilçe milli eğitim müdürlüğünde işim vardı, yanında geçtiğimde taşınmak bir yana yıkılmış bile. Molozlar kamyonlara yükleniyor, biryandan da hurdacılar paylarına düşenleri toplamaya çalışıyordu.

***

Durdum bir süre çalışanları izledim. Yirmi bir yalında gencecik bir delikanlıydım. Sakarya’ya geldiğimde halen katlı pazarın yerinde bulunan sebze hali buraya taşınmıştı. O zaman, “Şehrin dışına kim gelecek?” deniliyordu. Şimdi şehrin ortasında kaldı. Elimi cebime koyup sebze halinin ilk günlerini anımsadın, geçen yılları düşündüm. Zaman ne çabuk geçiyor?

***

Çalışmalara nezaret eden belediye görevlisine sorduğumda otuz dönüm olduğunu öğrendim. Altın değerinde otuz dönüm arazi. Kim bilir ne planlanıyor? Ne yapılacak? Kendimce önünde geniş otoparkı olan tiyatro, sinema, konser, kütüphane, gençlik merkezi, bilgisayar salonları olan bir kültür merkezi hayal ettim. Bina projelenmiş, yapılmış, içinde cıvıl cıvıl gençleri hayal ettim bir süre…

***

Ertesi günü Topça’da eğitim araçları, temizlik ürünleri ticareti yapan değerli dostum Ahmet İsmet ile yolda karşılaştık. “Hocam işyerime beklerim. Çay, kahve içer, sohbet ederiz.” Dedi. Ben de ertesi günü işyerine uğradım. Ahmet Bey üniversite mezunu, her sohbetinden mutlaka yararlandığım değerli bir dostum. Sakarya’nın dertleriyle hemhal olan Sakarya sevdalısı dostlarımızdan birisi… Her zaman Sakarya ile ilgili önemli, ele tutulur, çizgi üstü projeler düşünür, Sakarya’ya değer katmak için kafa yorar…

***

İkram ettiği çayı yudumlarken, yıkılan sebze halinin yerine ne yapıla bilir üzerinde konuştuk. Meğer aynı şeyleri düşünmüşüz. Daha önce de defalarca dikkat çekmeye çalıştığım gibi Erenler’in birçok bölgesi cazibe merkezi olduğu gibi EBK bölgesi de okullar bölgesi/kampüsü haline geldi. Çeşitli türde liseler, orta okullar, yolun karşı tarafında özel okullarla kabaca dört bin öğrencinin öğrenim gördüğünü söyleyebilirim. Bu itibarla yıkılan sebze hali yerine okullarla bütünleşen kültür merkezinin uygun olacağı konusunda fikir birliğine vardık. Birkaç ay içinde proje hazırlansa iki yıl içinde bu bölge harika bir tesise kavuşur diye hayal ettik.

***

Kültür merkezi projesinden farklı olarak başka bir şekilde de değerlendirilebileceğini konuştuk. Şehrin içinde Atatürk Anadolu Lisesi, Nuri Bayar Ortaokulu, Sabihahanım, Kemalpaşa okulları da binaları eskidi, yoruldu, çevresindeki yoğun trafik nedeniyle işlemez hale geldi. Bu okulların bir yada birkaçı otuz dönümlük bu alanda projelendirilerek Erenler okullar kampüsüne eklenebileceğinin sohbetini yaptık. Boşalan alanlar da ticari alan olarak değerlendirilip belediyeye gelir getirici amaçlar için projelendirilebileceğini ifade etmeye çalıştık.

***

Bir çay içimlik sohbette beraber yaşadığımız, evimiz, ocağımız Sakarya için güzel şeyler hayal etmeye çalıştık. Vatandaş olarak bizim gönlümüzden geçti, gerisi 1 Nisan’da göreve başlayacak değerli belediye başkanlarımızın takdirine kalmış…

 

 

 

 

Bu yazı toplam 209 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama