Günün Tarihi:20 Eylül 2019

Seçim analizi3 Kasım 2015 , Salı


Ekrem Ürdüç

Kulak çeken seçmen şimdi yanak okşadı

Hatasıyla-sevabıyla, acısıyla-tatlısıyla 7 Haziran’dan 1 Kasım’a önemli bir seçim süreci yaşadık. Türkiye, siyasi tarihinde eşine az rastlanır bir şekilde yılda iki kez sandığa gitti. Çıkan sonuca herkesin saygı göstermesi, herkesin birbirini kucaklaması, birlik ve beraberliğini sürdürmesi çok önemli.

Sosyal medyada paylaşılan bir yazı dikkatimi çekti. Alıntı yapıyorum ve size sunuyorum.
“7 Haziran kulak çeken seçmen, 1 Kasım’da yanak okşadı.”

AK PARTİ FABRİKA
AYARLARINA DÖNDÜ

Kısaca seçim süreci boyunca edindiğim birkaç izlenimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
AK Parti’den başlayalım.
7 Haziran’da milletin mesajı tek başına iktidar değil, koalisyonu gündeme getirmişti. Sonunda alınan seçim kararı ve alınan son sonuçla AK Parti bence 2009 yılındaki fabrika ayarlarına geri döndü ve daha kucaklayıcı, yapıcı söylemlerle, vaatlerine çeki-düzen verdi. Özeleştirisini yapan AK Parti’de yapılan liste değişikliği işe yaradı.
AK Parti’nin birinci sırasındaki adayından 7nci sırasındaki adayına kadar herkes cansiperane çalıştı. Ben bu seçimlerde özellikle kadın kollarının daha çok çalıştığı, gençlerin ise adeta karınca gibi sahada durmadan koşuşturduğuna şahit oldum. Ne diyelim alınan sonuç 2011 seçimleriyle hemen hemen aynı sayılır.
Millet artık teröre karşı olduğunu, istikrarın sürmesi gerektiğini, ekonominin rayına oturması gerektiğini, tek başına iktidarın mecbur olduğunun mesajını verdi. Türkiye’nin yarısı, Sakarya’nın yarısından fazlası AK Parti’ye tek başına iktidar anahtarı verdi. Şimdi millet terörün bitmesini, asgari ücretin 1300 lira olmasını, emeklilere 1200 lira ek zam verilmesini, gençlere bedava internet verilmesini, çiftçi için gübre ve yemde KDV’lerin kaldırılması gibi vaatlerin hayata geçmesini bekliyor.
AK Parti Sakarya’da oylarını 7 Haziran’a göre yüzde 10-11 oranında arttırdı. Sakarya 11 il arasında en yüksek oyu alan iller arasına girdi. Öylesi, böylesi millet gereğini yaptı ve iktidarı güçlü bir şekilde söz sahibi yaptı. Hayırlı-uğurlu olsun.


MHP’DE TABAN TOKATI
MHP, Sakarya’da adeta tabanının tokadını yedi. MHP’li milletvekili adaylarından sahada sadece Alirıza Acartürk’ü gördüm. Gece-gündüz demeden çalıştı. Çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmadı. Sakaryalılar’ın tanıdığı bir yüz olan Acartürk sayesinde Sakarya’da anca bu kadar alabildi. Liste çok yanlıştı. Seçim sürecinde Milletvekili Zihni Açba ve listesinin üçüncü sırasından yedinci sırasına kadar olan adayların isimleri ben bile hatırlamakta zorlanıyorum ki, vatandaş nereden bilsin? MHP 7 Haziran’da yüzde 19.2 olan oy oranını yüzde 12.1’e indirdi. Bu nasıl bir düşüş anlayamadım. Bence tabanın tokadı ağır geldi. Bahçeli’nin hayırlı tavırları, Tuğrul Türkeş’in partiden atılması, Meral Akşener’in aday gösterilmemesi, seviyesi düşük genel siyaset, tabanın tepkisine neden oldu. Bundan sonra MHP’de tepeden tabana nasıl bir hesaplaşma olacak izleyip göreceğiz.


CHP YERİNDE SAYDI AMA…
CHP Sakarya İl Örgütü’nde ise Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun izlediği politika ve Engin Özkoç’un şahsi saha mücadelesi oy oranlarını korudu, hatta az da olsa arttırdı. CHP’nin listesinde yer alan isimleri de pek sahada göremedik. Gerçi seçimlere son bir ay kala sahaya indiler, ama cılız kaldılar. Yüzde 15.9 olan oy oranları şimdi 15.4 oldu. Yüzde düşük gözükse de, MHP’nin üçüncü parti olmasıyla ikinciliğe yerleşen CHP’de 91 bin 532 olan oylar 91 bin 955’e çıktı.  Ne diyelim, bu sonuç parti içinde bir hesaplaşma sürecini getireceğe benziyor. Zaten genel kurul sürecinde olan CHP’de yakın zamanda bazı değişimler olacağını tahmin ediyorum.  


SAADET’İ 70 BİN OY BİTİRDİ
Sakarya’da bu seçimlerin en çok konuşulan partilerinden biri de Saadet Partisi oldu. 70 bin oy söylemiyle sahaya inen partinin adayları, gittikleri her yerde bunu anlattı. 70 bin oy alınca, TBMM’ye vekil olacakları ve anayasada bunun hüküm altına alındığı seçmene uzun uzun anlatıldı. Seçmenin bu hesaba kafası karıştı. Zaten SP de seçim sürecinde etkisiz bir kampanya yürüttü. Bence seçimler olup, bitse de işimize-gücümüze baksak edasında hareket ediyorlardı. SP’de değişen bir şey olmadı. İl genelinde yüzde 1.08 oy yüzdesiyle 6 bin 484 olan oylar, 7 Haziran’da 1.33 oy yüzdesiyle 7 bin 860 oy çıkmıştı. Çok önemli bir düşüş yaşandı. SP tabanının da AK Parti’ye oy verdiğini düşünüyorum. Diğer partilere ise hiç girmeyeceğim.


Bu arada sosyal medyada geçen bazı mizahi paylaşımları size aktarıyorum. Yorum sizin…
*Bu sonuçta emekleri olan Devlet Bahçeli’nin istifa etmesine kesinlikle karşıyız.

*Koalisyon kuracak 3 isim açıklandı. Recep. Tayyip. Erdoğan

*Mizahtır: günün matematik sorusu: CHP oy oranını binde 4 arttırdığına göre, yüzde 45 oyla tek başına iktidara gelebilmesi için, kaç genel seçim ve kaç sene gerekmektedir? Haydi sayısalcılar iş başına :))) (aman 50 genel seçim, 2215 yılı demeyin de sakın)

*Muhalefet hala kendini başarılı görüp istifa etmediğine göre Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 ve 2071 hedefleri de garanti demektir. Artık kabul edin ülkede iktidar değil, muhalefet sorunu var.

*'7 Haziran’da kulak çeken Türk Milleti, 1 Kasım’da yanak okşadı'

*Başbakan Davutoğlu eşine hitaben; “Sare balkonu yıka, konuşma yapacağım’

*80 milletvekili ile koalisyon kurmayan Bahçeli, 40 milletvekili ile artık çadır kurar :))

*Eskilerimiz ne de güzel demiş "AKlın yolu birdir" diye.
 

Bu yazı toplam 417 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU