Günün Tarihi:20 Şubat 2019

Seçim zamanı!28 Mayıs 2018 , Pazartesi


Gülşah Silo

2019’da yapılmasını beklediğimiz seçim erken seçim kararı ile birlikte kapımıza dayandı. Seçime 26 gün kala milletvekili adaylarının her biri meydana çıktı.

Bir çok ünlü isim çeşitli partilerden milletvekili aday adayı oldu. Herkes bir heyecan içinde günlerce bekledi. AK Parti’de 79 aday adayına bir de ekstradan motosikletçi Kenan Sofuoğlu Cumhurbaşkanı AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eklenince aday adayı sayısı 80 oldu.

Aslında Sofuoğlu bir anlamda tombaladan aday olarak çıktı. Reis yapınca kimsenin bu sıralamaya gıkı bile çıkmadı.

Bürokratlıktan istifa edip gelen aday adaylarından bazıları şimdi çok daha iyi yere dönmek için seçimin bitmesini bekliyorlar. Seçim bitip durum şekillendiğinde bakalım onları nerelerde göreceğiz?

Bürokratlar yine aynı şekilde bir üst derecede de olsa memur hayatlarına devam edecekler. Peki ya aslında aday gösterilmeyeceklerini bile bile büyük beklentiler içinde aday adayı olup büyük paralar harcayanlar için durum ne olacak. hatta söylentilere göre aday adayı olmak için diploma uyduranların durumları ne olacak?

Benim asıl merak ettiğim bu… Bu kişiler neden aday adayı olurlar, neden bu kadar para harcarlar. Bakalım bu kişilerin bundan sonraki durumları ne olacak? Hep birlikte izleyip göreceğiz.

İşte bunların önlenmesi için aday adaylığı süresi bittiği an itibariyle artık bu kişilerin de etiketlerinin sona ermesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bakıyorsunuz kişi bir seçimde aday adayı olmuş kendini halen öyle tanıtıp gidiyor.

Neyse biz bakalım Sakarya açısından seçim nasıl gidiyor? Seçimin şu ana kadar ciddiyetini kavrayan pek yok. Milletvekili adayları parti teşkilatlarını gezip kendilerini tanıtıyorlar. İnsanın aklına şöyle bir soru geliyor o zaman ‘madem adaylar teşkilatlarınızda bile tanınmıyor neden aday yaptınız?’

Bunu bir çok parti yaptı. Bu arada ilçelerde birkaç esnafa selam verip elini sıkan adaylar nedense beklentilerini sormaktan çok öteler… Hele bir de Ramazan olunca çay kahve muhabbeti olmayınca da ziyaretler selam ve el sıkmaktan öteye gidemiyor.

Vatandaş ilkkez bir seçimde milletvekilleri açısından bu kadar kararsız bir durumda.

Cumhurbaşkanlığı için karar verilmiş ama milletvekilleri açısından bu durum böyle değil.

Bu nedenle milletvekili adaylarının seçmenin ayağına gidip kendilerini iyi anlatmaları gerekecek. Çünkü vatandaş Sakarya açısından bugüne kadar beklentilerine cevap bulamadığını söylüyor.

Fındıkçı tepkili, mısır üreticisi tepkili, Pamukovalı-Geyveli-Taraklılı sebze ve meyve üreticileri tepkili, çiftçilerin neredeyse tümü çalıştığının karşılığını alamamaktan şikayetçi…

Şimdi mahalle dediğimiz köylerde çiftçilik yapacak gençler kalmamış. Yaşlanan köy nüfusunda çiftçilik yapabilecek güçte insan kalmamış. Toprakların bir çoğu boş, para kazanılmıyor diye ekilmiyor.

Esnaf zaten her köşe başına açılmasına izin verilen zincir marketler yüzünden bunalmış durumda. Sanatkar dediğin, terzi, ayakkabıcı, oto tamircisi, elektrikçisi, döşemecisi, motorcusu servisler ve artık parça değişimleri nedeniyle sıkıntıda…

Vergisini, SGK’sını zamanında ödeyen esnaf ve iş dünyası sık sık çıkarılan ve artık insanları primlerini ödememeye getiren af sistemine tepkililer.  En azından adalet için primlerini zamanında ödeyenlere de ödemeyenlerden daha fazla ilgi gösterilmesini istiyorlar. Hani bunda da haksız değiller.

İmar affına ne derseniz deyin tepki var… Bunu dürüst vatandaşa zor anlatacaksınız. Zaten dürüst olmayan yerini yaptığı için onlar adına bu af bulunmaz bir nimet…

Yani Sakarya’da doğru ve dürüst kanunlara uyan, vergisini ve primini zamanında ödeyenlerin tepkisi ile karşılaşırsanız şaşırmayın… Çünkü artık bu aflar kabak tadı verdi.

Bu işin başka yolu olmalı… Eğer ödemede zorluk çeken sıkıntıya düşen esnaf ve iş dünyasına zamanından müdahale ederek onun ayakta kalmasını sağlamak çok daha iyi değil mi?

Neyse seçim artık kapıya dayandı. Bundan sonrası için adaylar ne kadar koşturur, ne kadar inandırıcı vaat verirlerse o kadar oy alırlar. Artık vatandaşın boş vaatlere karnı tok…

 

 

Bu yazı toplam 356 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın