Günün Tarihi:15 Aralık 2019

Şelalenin Sesine Kulak Ver!17 Mayıs 2019 , Cuma


Şaban Köktürk

Susuzluk anında o büyük ormanda şelalenin sesine kulak vererek yönümüzü tayin ettiren, kendimizi bilmeye başladığımızdan beri sestonunu hiç duymadığımız ama içimizde hep bize yol gösteren bir rehber, bir öğretmen olmuştur vicdan. Vicdanın varlığını tartışmayız fakat nasıl bir şey olduğunu etrafımızdaki insanlarda vücut bulmasıyla, gelişimsürecinin ve kişinin eylemlerine etkisiyle farkına varabildiğimiz bir olgudur.

Genelde ahlaki disiplinmerkezi veya iyi ve kötüyü birbirinden ayırmaya yarayan bir meleke olarak görülmektedir. Kimi bilim insanı vicdanı yapıp etmelerimizöncesi rehber olarak tanımlarken kimileri de eylem sonrası hüküm koyan bir hakem olarak tanımlamıştır. Bu ahlaki yargı merciininhükümlerini birey, günlük hayatında, vicdan azabı veya vicdan huzurugibi sözcelerle dillendirmektedir.

Vicdan rehberlik ederken veya yargılarken belli başlı normlarlahareket etmektedir. Bu normların belirlenmesinde din oldukça etkili bir unsurdur. Yapılan araştırmalarda ilahi dinlerde Allah’ın vahiy aracılığıyla bireyin aklına ve vicdanına hitap ettiğinigörmekteyiz.Vicdanın niteliğiyle ilgili filozoflar iki görüş etrafında toplanmaktadırlar.İlk görüşe göre vicdan Tanrıtarafından kişiye doğuştan bahşedilen birmeleke olup iç ses veya Tanrı sesiolaraktanımlanmaktadır. İkincigörüşe göre ise vicdan tecrübe ile elde edilen ahlaki beceridir.Güçlü bir vicdana sahipolan insan kendi davranışlarını kontrol edebilir. Bu kontrol mekanizmasıise kişinin eylemlerini değerli ve tutarlı kılar.

Vicdanı, ister kişiyi iyiye ve doğruya yönlendiren içsel bir rehberolarak istersek de kişinin ahlaki değerlerini kazanması ve davranışadönüştürmesi sürecinde ikna ve yargılama gücü olarak ifade edebiliriz.Vicdanın gerek rehberlik özelliğigerekse de yargılama gücü özelliği kişinin değer tercihlerinde ve değerkazanımında etkin bir konumdadır. Dolayısıyla din, aile, okul ve çevrefaktörlerinin katkısıyla eğitilen bir vicdan çok önemlidir. Kişinin vicdanına hitap etmeyen hiçbir değer kazanılmışsayılmaz.

 

 

Bu yazı toplam 230 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU