Günün Tarihi:21 Eylül 2019

Semt Pazarları kurulabilir26 Mart 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Daha ucuz sebze meyve için üretici semt pazarları kurulabilir

 

Katlı Pazar’ın köylü pazarı diye bilinen bölümünü merak ettim. Yıllar oldu görmemiştim. Ulaşmak da bir hayli zor… Katlı Pazar’ın zaten sıkışık olan geçit yolları tezgâhların işgaliyle yürünemez hale gelmiş. Elinize birkaç poşet de varsa alış-verişi bırakın yürümek bile oldukça zor.

***

Köylü pazarı arka bölümde, insanların çok da uğrayabileceği, görebileceği bir yer değil. Ancak bilen, merak edenler ulaşabilir, dikkatini çekebilir. Etrafın çok sağlıklı olduğu söylenemez. Günümüzde devletin belirlediği hijyen gıda satış standartlarıyla karşılaştırdığımızda ortamın standartların çok gerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Satılan ürünler kimi yerde, kimi sandıkların, kim de tezgâhların üzerinde. Ablalar, nineler köylerinden, bahçelerinden topladıkları ürünleri satmaya çalışıyorlar. Meraklısı da var gibi; meraklılar “doğal ürünleri” inceliyor, satın alıyorlar. Belirli bir talep oldu belli…

***

Gıda bugünden başlamak üzere ünümüzdeki birkaç on yıl içinde bir numaralı stratejik ürün halinde geldi/ gelecek. O nedenle gıdaya yatırım yapan devletler, girişimciler kazanacaklar; yatırım yapmayanları zor yılların beklediğiniz söyleyebiliriz. O nedenle gıda çok önemli…

***

Geçtiğimiz birkaç ay içinde patates, soğan, biber, patlıcan üzerinden çokça siyaset yapıldı. Yapılmaya da devem ediyor. Fiyatlar normalin üstünde artıyor, artan fiyatlar insanımızı zorluyor. Gıda fiyatlarının artışını ekonominin kıtlık kuramıyla açıklayabiliriz. İhtiyacınızı karşılayacak kadar üretim yapamıyorsanız; piyasaya arz ettiğiniz ürün miktarı talebi karşılamıyorsa fiyatlar artacaktır. Elbet gıda fiyatlarını sadece bu unsurla da açıklayamayız; girdi maliyetlerinin yüksekliği, üreticiden tüketiciye gelene kadar çok el değiştirmesi de fiyat artışına neden olduğunu söyleyebiliriz. Bence gıda fiyatlarındaki artışa üç unsurunda da neden olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatları kırmak üzere çeşitli şehirlerde tanzim satış noktaları açıldı. Belirli oranda fiyatları aşağıya çektiğiniz görebiliyoruz ama Türkiye gibi büyük ülke için sürdürülebilir olduğunu söyleyemeyiz.

***

Çözüm ne olabilir? Kısa vadede katlı pazarda olduğu gibi köylü/ üretici pazarlarını daha kurumsal, kalıcı hale getirebiliriz. Şehrin belirli yerlerinde günlerinin belli olduğu, çağımızın hijyen şartlarına uygun; suyu, elektriği, otoparkı, tuvaleti, ibadethanesi, yönetim yerleri, sosyal tesisleri olan sadece üreticinin satış yapabildiği semt pazarları açılabilir. Bu organizasyonu belediyeler tarım il müdürlükleri ile işbirliği içinde yapabilir. Mekanlar hazırlanır, üretici pazarında satış yapacak çiftçilerimiz temel konularda eğitilerek belgelendirilir, sertifikalandırılır, kimlik kartları verilir. Bu süreçlerden geçmeyenler üretici semt pazarlarında satış yapamazlar. Belediye ve tarım il, ilçe müdürlüğü elemanları da etkin bir şekilde denetler.

***

Böyle bir organizasyonun çok yararlı olacağını düşünüyorum. Şehrin yakın çevresinde tarım arazileri değerlendirilmiş, üretime kazandırılmış, üreticiler gelir elde etmiş olur; tüketiciler de nispeten daha ucuza sağlıklı, taze sebze, meyve tüketmiş olurlar.

 

Bu yazı toplam 287 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU