Günün Tarihi:16 Haziran 2019

“Sen ne güzel şehirsin Sakarya”21 Mart 2019 , Perşembe


Cevdet Güngör

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Demokrasi Meydanı’ndaki  mitingde her zaman olduğu gibi Sakarya’ya yine övgüler yağdırdı.

            Erdoğan, Sakarya’ya övgü yağdırırken  özetle şunları söyledi:

            “… Balkanların, Kafkasların, Anadolu’nun her şehrinden insanları kardeş edip bağrına basan SakaryaDEPREMLERDE YIKILAN , acılarını yüreğine basan ama asla teslim olmayan Sakarya…Nerde bir mazlum, nerde bir garip, nerde bir mahzun varsa yardımına koşan Sakarya. Sen ne güzel bir şehirsin Sakarya…”

            Evet, Cumhurbaşkanı Erdoğan doğru söylüyor. Yüzyılın felaketi 1999 depreminde   en ağır yıkıma uğrayan şehir Sakarya oldu.

22 bin konut yıkıldı, 23 bin konut orta hasarlı ilan edildi.

            Depremde yıkılan Sakarya’da, ayakta kalan binaların güvenliği sağlanabildi mi?

***

            Bence Erdoğan bu ayrıntıya büyük önem vermeli. Çünkü bu ayrıntı Sakarya’daki bir milyon insanı olası bir depremde büyük risk altında bırakıyor.

            Konuyu çok geniş anlamda değerlendirecek olursa, 1999 depreminden önce yapılan ve depremde ayakta kalan tüm binalar risk altında.

            Çünkü bu binaların tümü deprem sonrası yürürlüğe giren iki deprem yönetmeliğine aykırı.

***

            Hadi  1999’da deprem görmüş tüm binaların deprem yönetmeliğine aykırılığını  bir kenara bırakalım. Hiç değilse Sakarya’da  süresi içinde  onarılıp  güçlendirilmediği için ağır hasar kapsamına geçen ve afet yasası gereği yıkılması gereken yüzlerce bina var. Bu binaların bir bölümü resmi  dairelerin hizmet verdiği binalar.

            Hepsi bir tarafa Sakarya’da Valiliğin tespitlerine göre   deprem güvenliği olmadığı için yıkılıp yerine yeni binaların yapılması gereken 21 okul var. Bu okullarda depremden bu yana öğrenciler öğrenim görüyor. Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir bir süre önce bu binalardan bir bölümünün güvenli hale getirildiğini güvenli olmayan 9 okulun kaldığını söyledi.

            Ancak bu okullarda  hala binlerce öğrenci öğrenim görüyor. Bu arada beklenen büyük deprem son zamanlarda örneğin dün Denizli’de oluğu gibi göz kırpıyor.

            Bir okul binasının deprem riski taşıdığı valilikçe hazırlanan bir raporda kabul ediliyor. Ancak bu okullarda öğrenciler öğrenim görmeye devam ediyor.

            Sanırım bu konunun hassasiyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anlatılmış değil. Ben bu konunun hassasiyetini bir şekilde doğrudan Cumhurbaşkanına ulaştırabilmek için tüm imkanlarımı zorlayacağım.  

Vebal var! 

            Türkiye’nin bir çok şehrinde özellikle büyükşehirlerin neredeyse Sakarya dışında hepsinde bin yataklı şehir hastaneleri yapıldı yada yapılmaya devam ediyor. Sakarya’ya yapılması gereken bin yataklı hastane 2019 yatırım programında yok. Sadece ihale hazırlıklarının başlandığı  söyleniyor.

            Yine Türkiye’nin neredeyse tüm büyükşehirlerinde şehir içi ulaşım raylı sistem ile sağlanıyor. Sakarya Büyükşehir olduktan sonra yapılan ilk yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Aziz Duran’ın seçim beyannamesinde şehir içi ulaşımda raylı sistem vardı. Sonra yine AKP iktidarı zamanında karlı olmadığı gerekçesiyle gündem dışı bırakıldı.  Diğer büyükşehirlerdeki karlılık hesabı nasıl yapılıyor bilemiyorum. Ama iş Sakarya’ya gelince:

            “…Sakarya Anadolu’nun saf ve masum çocuğu...”

            Hadi son iki örnekte saflık ve masumiyeti kabul edelim.

            Ancak Sakarya Valiliği’nin teyit ettiği  deprem riski olan 9 okulda öğrencilerin hala öğrenim görmesinde büyük vebal var.

 

Bu yazı toplam 157 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama