Günün Tarihi:20 Temmuz 2018

 

 

SESOB çıraklık arama konferansına hazırlanıyor8 Ağustos 2017 , Salı


Seyfi Yücel

Dünya üzerinde ihtiyacı kadar üretemeyen toplumlar fakirlik sarmalından kurtulamıyor. İhtiyacı kadar üretmek de yetmiyor; ihtiyacınızdan daha fazlasını üretip başka ülkelere satabildiğiniz takdirde zenginleşebiliyorsunuz. Üretim yapabilmek için, emek, sermaye, girişim ve doğal kaynaklara ihtiyacınız var. Bu faktörlerden en önemlisi de bizim için nitelikli iş gücü yani kalifiye elaman eksikliği olduğunu söyleyebiliriz.

****

Kalifiye elaman eksikliği son yıllarda küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha büyük sorun haline geldi. Hangi sanayi sitesine gitseniz ustalar çırak bulamadıklarından yakınıyorlar. Geçtiğimiz günlerde gittiğim berber, ‘Hocam yıllar oldu çırak bulamıyorum. Biz öldükten sonra vatandaşı kim tıraş edecek bilemiyorum’ dedi. Aynı sorun motorcu, kaportacı, boyacı, elektrikçi, mobilyacı, kaynakçı, tornacı… tüm meslekler için de geçerli.

****

İşte bu sorunun nasıl çözüleceğine dair SESOB (Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği) çalışma başlattı. Başkan Hasan Alişan, ‘Neden çırak bulamıyoruz? Sorunumuzun çözümü adına, tüm kapsamıyla, taraflarıyla oturalım, konuşalım, çözüm yolları bulalım’ diyerek Sakarya Çıraklık  Arama Konferansı  hazırlıklarını başlattı. Başkan Alişan, genel sekreter Oktay Albayrak, genel sekreter yardımcısı Cengiz Alkın nerdeyse tüm mesailerini bu konuda çalışmaya ayırdılar. Konu önemli, yakıcı, çözüm bulunması gerekiyor.

****

Konu eğitim olunca elbet işin asıl sahibi milli eğitim de işin diğer ucundan tutup, kendi oluşturduğu ekipleriyle çalışmaya başladığını, epeyce de mesafe kat ettiğini görüyoruz. Eminim güzel şeyler çıkacak, sorunun çözümüne önemli ışık tutacaktır.

****

Çıraklık Arama Konferansı’na İşkur, Sakarya Üniversitesi de çalışma ekipleriyle destek olacak. Çalıştay hazırlıklarının bana göre en güzel ve en şık tarafı da halen sanayide çırak olarak öğrenim gören ve mesleki eğitim merkezlerine haftada bir gün devam eden çıraklar da bir komisyon ve tamamen fikirlerini, düşüncelerini özgürce ifade edebilecek olması. Başka Alişan olmak üzere hazırlığa katılan tüm yetkililerin çırakların kendilerini özgür bir şekilde ifade etmelerine çok önem verdiklerini söyleyebilirim.

****

Çıraklık Arama Konferansı, ‘henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte’ üç aşamalı planlanıyor; 11 Ağustos 2017, saat:09.00 da arama konferansında görev alan tüm heyet üyeleri bir araya gelip hangi komisyonlarda görev olduklarını ve konularını öğrenecekler. 05 Eylül 2017 de Çıraklık Arama Konferansı’nda icra edilecek, komisyonlar çalışıp, fikirler beyan edilecek, kararlar alınacak. Üçüncü aşamada, 21 Eylül 2017’de  yani Ahilik Haftası içinde konferansın sonuç bildirgesi sunumu yapılacak. Bu son etapta Ankara’dan önemli misafirlerin katılacağını şimdiden söyleyebilirim.

****

Genel olarak konferansın konusu ülkemiz için çok önemli; ülkemizle beraber hızla sanayileşen, ekonomik büyüklük itibariyle Türkiye’nin ilk onu içinde bulunan Sakarya’mız için daha önemli bir konu… Çıraklık  Arama Konferansı’nın Türkiye’de ilk kez Sakarya’da gündeme gelmesi, icra edilmesi de bizleri için ayrıca gurur verici bir konu olduğunu da söylemek isterim.

****

Hazırlıkların SESOB ve milli eğitim tarafından büyük bir titizlikle yürütüldüğünü, çok güzel ve yararlı sonuçların çıkacağını şimdiden söyleyebilirim. Sizlerde bu konuda bir fikriniz, düşünceniz, yapmak istedikleriniz, söyleyecek sözünüz varsa SESOB’a ileterek çalışmaya katkıda bulunabilirsiniz. Fikirleriniz, görüşleriniz mutlaka değerlendirilecektir…

 

Bu yazı toplam 471 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ