Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Sigarayla mücadele derken etrafı nargile sardı11 Eylül 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Sigarayla mücadele derken etrafı nargile sardı

Sigarayla mücadele olarak bildiğimiz çalışmalar aslında sadece sigara değil tütün ve tütün mamulleri olarak bilmemiz gerekiyor. Ama sigarayla mücadele dediğimiz zaman da aslında aynı şeyi ifade etmeye çalışıyoruz.

****

Sigara çağımızın en büyük felaketi… İnsanlar tütünü nasıl, ne zaman buldu? Türünden sigara yapmayı nasıl icat etti? Doğrusu bilmiyorum. Bildiğim bir şey var; sigara atom bombasından daha tehlikeli; daha çok zarar veren zehirli bir icat. İnsanımız bu zehirden asla vaz geçmiyor; vaz geçmeye de niyetli gözükmüyor.

****

Geriye doğru baktığımda üç-beş sene ben de sigara içtim. Yetmişli yıllarda özellikle yabancı sigaraların yasaklığından kaynaklanan albenisi, “sigara içtiğin zaman kendini büyümüş” hissetme ergenlik anlayışı ile sigaraya başladım. O yılları kendimce kayıp yıllar olarak değerlendiriyorum. Sözünü ettiğim dönemde sigaraya ulaşmak da çok kolaydı. Evde, sokakta, çarşıda sigara her an el altında bulunur, ulaşılabilirdi. Hatta içilmesi özendirilirdi. Daha sonra doğru bir karar vererek sigarayı bıraktım. Üzerinden yirmi yedi yıl geçti…

****

Son yıllarda sigarayla mücadele ciddi devlet politikası haline geldi. Kanunlar, yönetmelikler, genelgeler çıkarıldı; tedbirler alındı. Sigaraya karşı yapılan mücadeleyi “Kurtuluş Savaşı” olarak değerlendirip destek olduk, olmaya da devam ediyoruz. Nefesim, gücümüz yettiğince mücadeleye katkıda bulunma çalışıyorum.

****

Sigarayla mücadele başlangıçta iyi başladı, önemli işler yapıldı. Örneğin toplu taşıma araçlarında, kahvehanelerin büyük çoğunluğunda, hastane, okullarda sigara içilmiyorsa bu mücadelenin sonucudur.

****

Çevremize baktığımızda sigarayla mücadele; sigaraya kaşı verilen savaşta son dönemde zafiyetler boşluklar oluşmaya başladı. Kahvehanelerin bazılarında açık, aleni sigara içiliyor. Özellikle akşam belirli bir saatten sonra tamamen serbest… Hatta ilimizin köklü, bilindik bir sözde spor kulübü lokalinde bile hiç çekinmeden, spor ruhu akla getirilmeden fosur fosur sigara içildiğini gördüm, biliyorum. (Bu sözde spor kulübünün adını isteyene verebilirim.)

****

Sigara satın alma yaşı on sekizden, yirmi bire çıkarıldı. Büyük marketler dışında bu krala uyanı görmedim. Özellikle kafelerin bu konuda dokunulmazlığı var gibi, uyduruktan cam paneller yapıp fosur fosur sigara içiliyor.

****

Sigarayla birlikte daha büyük zehirli tehlike başladı. O da nargile. Kafelerde nargile bölümü olmazsa olmaz hale geldi. Kız, erkek; çocuk, yaşlı, genç fokur fokur nargile çekiyorlar. Hayatımda hiç denemedim, nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum ama öylesine yaygınlaştı ki günlük hayatın bir parçası haline geldi. Kafeler, çay bahçeleri iğrenç halde nargile kokuyor. Bir çay içmeye oturduğunuzda insanın nefesi kesiliyor. Özellikle Kent Park olmak üzere halka açık her yerde mülteciler ailece halka oluşturup orta yerde nargile içmekten çekinmiyorlar. Bizim insanımız da bunlara özenerek yavaş yavaş nargile kültürü oluşturmaya başladı. Nargile sigaradan dört kat daha fazla zararlı, zehirleyici. Anlam ve önemini siz düşünün!..

****

“Tobacco Shop” adı altında pasaj içlerinde, caddelerde, sokaklarda, mahalle içlerinde bu dükkânlar açıldı. Adının özenti İngilizce olduğuna bakmayın Türkçesi “Türün Dükkânı” yani türün ve sarma sigara, nargile malzemeleri, sigara sarma makineleri, sigara tabakaları satılıyor. O kadar ki semt pazarlarında bile patlıcan, biber, kuruyemiş tezgâhlarının arasında tütün tezgahları da açılıyor. Ben görüyorum zabıtalar da görmeden yanından geçiyor. Çeşit çeşit tütün, sarma sigarayı herkes çok rahat alabiliyor. Hatta bir tezgâhta gördüm; yedi, sekiz yaşında iki çocuk bir yandan makineyle sigara yapıyorlar, biryandan da satıyorlar. Bu yaşta belki de içiyor da olabilir.

****

Sigara toplumumuzun, geçlerimizin, çocuklarımızın, ülkemizin geleceğini çalıyor. Kemiriyor. Son dönemde sigarayla mücadelede ciddi zafiyet oluşmaya başladı. Özellikle nargile yasak kapsamında değilmiş gibi rahatlıkla alınıp, satılıyor; her yerde, her ortamda içiliyor. Oysa 4207 Sayılı Kanunun adı, “Tütün Mamüllerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun” olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Yani nargile de sigarayla mücadele kapsamında. okulların açılacağı şu günlerde bu konuya daha çok özen göstererek hiç olmazsa kısa dönemde okul çevrelerinde önlem alınmalı.

 

 

Bu yazı toplam 338 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama