Günün Tarihi:26 Nisan 2019

SİLAH SESLERİNE SON…8 Kasım 2018 , Perşembe


Özlem Doğan

Geçen hafta "Vahşi vahşi batı" başlıklı olur olmaz yerlerde silah sıkan "Magandalar" hakkında kaleme aldığım yazım yayınlandıktan hemen sonra telefonum çaldı. Arayan İl Emniyet Müdürlüğü Özel Kalemiydi. Karşıda ki kibar kadın polis; "İl Emniyet Müdürümüz Fatih Kaya bey, sizinle görüşmek istiyor dedi" Tabi buyurun demekle birlikte, şaşırdım da açıkçası.

    Müdür beyin; "Hepimizin rahatsız olduğu, toplumsal bir konuya değindiğiniz için teşekkür ederim" sözlerini işitince, anladım konuyu ve mutluluk hissettim.
Fatih Kaya Bey, Polis Akademisi'nin ardından, Hukuk Fakültesini bitirmiş ve TODAİE'de yani ‘’Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde’’ Kamu Hizmetleri Yüksek Lisansı yapmış. Hem akademik olarak, hem de saha olarak tecrübeli bir yönetici.
        Duyarlılığından dolayı içsel bir saygı duydum kendisine. Duyarlılık mesleği ne olursa olsun, bir insanda en çok önem verilmesi gereken meziyetlerdendir. Karakterin önemli bir meziyetidir. Çünkü kişiye bu duyguyu meslek ve makam katmaz. Kişinin doğuşundan, ailesinden, fıtratından gelir. Kısa bir konuşma sonrası, bu konu da görüşmek üzere makamına davet etti ve ben uzunca bir süredir canımı sıkan toplumsal bir yaraya dokunabilme umudu ve sevinciyle icabet ettim davete.
    Sağ olsunlar, yardımcıları ve kendisi çok güzel karşıladılar beni. Sakarya’ya yeni  geldiği vakitlerde, bir kurban bayramı, duyduğu silah seslerine, ne kadar şaşırdığından ve ne kadar rahatsız olduğundan, hatta bizzat kendisinin, birilerini suçüstü yakaladığından söz etti. Bunu duymakta iyi gelmişti bana, ama daha da iyi haber hemen ardındaydı. Bu konuyla savaşmaya karar verdiğinden ve mümkün olduğunca geniş çaplı bir çalışma başlattığından bahsedince, çok umutlandım açıkçası. Fatih müdürden edindiğim ilk izlenim masa başından iş yürüten bir emniyet müdürü olmadığı yönünde oldu.
    Hatta bir motosiklet sürücüsünü, motorun önünü kaldırıp, parmaklarını şaklatarak oynarken görüp,  kovaladıklarından da söz edince, bu fikrim iyice pekişti.
    Ardından ‘’Silahlı Magandalarla’’ ilgili bir kaç video izletti. Ve bu video da, düğünde damat kardeşini kazara vuran biri üzerinden şu örneği verdi;
"Biz akademide iken iki yıl sadece silah güvenliği ile ilgili eğitim alırız. Bir olaydan emin olana dek, parmağımızı tetiğin üzerine koymaz, dışarda tutarız. Fakat eğitim almamış insanlar, bu örnekte de olduğu gibi; heyecan ve refleksle daha silahı havaya kaldırmadan istem dışı basabilir tetiğe. Sonuç hem suçlu durumuna düşmek, hem de hayat boyu vicdan azabı yaşamaktır." dedi. Çok haklı ve güzel bir gözlemdi. Sadece ruhsat almak da bu konu da eğitimli ve ehliyetli olmak anlamına gelmez. Sürücü ehliyetinin bir eğitimi ve sınavı var. Silah ruhsatı içinde belki bir eğitim ve sınav söz konusu olabilir mi diye düşündüm sonrasında. Fazlası ile çözüm önerimiz var tabi. Fatih Kaya müdür, Ekim ayı içinde "Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Şok Uygulamalarda" verdikleri mücadele sonunda ki tabloyu gösterdiğinde umudum biraz daha çoğaldı. Tablo şöyle idi;
.
☆ 44 Adet Ruhsatsız Tabanca,

☆ 8 Adet Ruhsatsız Tüfek,

☆ 47 Adet Kurusıkı Tabanca,

☆ 780 Adet Değişik Çap ve Markalarda Fişek Ele geçirilmiş...
.
   Tabi bu tabloların devamında; çalıntı olarak aranan 12 motosikletin ve değişik suçlardan aranan 260 şahsın yakalanmış olduğu ve 75'nin tutuklandığı bilgileri de vardı. Huzurlu bir toplum adına çok önemli bir çaba bu...
   Başta Fatih Kaya müdür olmak üzere, tüm Emniyet Mensuplarına teşekkür ediyor işlerinde kolaylık ve başarı diliyoruz.
    Bir dileğimiz de, bu güzel "Kanun İnsanlarının" toplum huzuru, birlik ve beraberliği için verdiği bu kadar mücadeleyi, emeği, daha kalıcı kılacak;  özellikle caydırıcı cezai yaptırımlar ve kanunlarla desteklenmesidir. Ve yapılan çalışmalar ışığında öyle görünüyor ki; artık kafasına esen, düğün, nişan, konvoy, bayram seyran derken; aklına estiği yerde silahını çıkarıp, atış yapamayacak…
   Emeklerinize sağlık...

 

Bu yazı toplam 332 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama