Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Şimdi burs verme zamanı18 Eylül 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Üniversite öğrencileri için sınava hazırlık, sınav heyecanı, sonuçların açıklanması, tercih, yerleştirme derken öğrenciler kazandıkları okullara kayıtlarını yaptırdılar.

****

Öğrenciler için fakülte veya yüksekokulu kazanınca her şey bitti gibi düşünüyor. Oysa bitmedi; yeni başlıyor…

****

Öğrenci başka bir şehirde üniversiteyi kazanmışsa dertler sadece öğrencinin değil ailenin tamamının demektir. En önemlisi barınma sorunu; devlet yurdu çıkmamışsa ki çoğunlukla devlet yurdundaki yatak sayısı öğrencinin ihtiyacını karşılayamıyor. Devlet yurdu çıkmayan veya tercih etmeyen öğrenciler için de özel yurtlar ile apart türü ev kiralamaktan başka çare kalmıyor. Eğer öğrenci ikinci öğretimde okuyorsa harç olarak bilinen öğrencim bedelini de üniversitelerin banka hesabına yatırmak durumunda… Bu saydıklarımız öğrenci ve ailesi için önemli bir bedel tuttuğunu söyleyebiliriz. Özellikle dar gelirli, maaşlı, küçük esnaf için üniversitede çocuk okutmak oldukça yüksek bir maliyet gerektirdiğini hepimiz biliyoruz.

****

Devlet, özel yurt ya da aparta yerleşen öğrenciler için harcama kalemleri bunlarla da bitmiyor. Başta ulaşım gideri, defter, kitap, yayın, bilgisayar, iletişim; kıyafet vb. derken çoğu aile canını dişine takarak çocuklarını okutmaya çalışıyor.

****

Maddi durumu nispeten daha iyi olan öğrenci ve aileler için bu saydıklarımız bir sorun olarak görülmez, görülmeyebilir. Oysa başta emekliler, asgari ücretle çalışanlar için özellikle son zamlardan sonra hayat iyice zorlaştı diyebiliriz.

****

Yakın çevremden örneklemek istiyorum. İki kız kardeş oldukça başarılı ve derece yaparak tıp fakültesini kazandılar. Anne-babalarına karşı görevlerini yaptılar. Gelin görün ki anneleri ev hanımı, babaları asgari ücretle çalışıyor.  Gençleler okullarına kayıtlarını yaptırdılar ama babaları karar kara düşünüyor: Şimdi ben ne yapacağım? Çocukları nasıl okutacağım? Diye.

****

Diğerleri yine iki kardeş abla hukuk fakültesinde okurken kardeşi de diş hekimliği fakültesini kazandı. Baba zor şartlarda evini geçindirmeye çalışıyor. Yeniyor, yediriyor; giymiyor çocuklarını giydirmeye çalışıyor. Siz kendinizi anne-babanın yerine koyup düşünün!...

****

Sizin çevrenizde de böyle örneklerini olduğuna eminim. Şimdi burs zamanı, şimdi bu çocukların geleceğine, dolayısı ile ülkemizin geleceğine destek olma zamanı. Kişi ya da kurumsanız burs veriyorsanız lütfen burs vereceğiniz kişiyi çok iyi araştırın; destek yerine ulaşsın. Kişisel olarak imkanınız varsa, şirketiniz adına imkanınız varsa hiç olmazsa bir öğrenciye destek olun; bir gencin hayatına dokunun, onun geleceğine katkıda bulunun. Böyle bir destek sağladığınızda bana göre ibadetin, hayrın en güzelini kıymetlisini yapmış olursunuz. Sizin için küçük olan miktar bir gencin geleceğine yön verecektir…

 

 

 

 

Bu yazı toplam 646 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama