Günün Tarihi:13 Aralık 2018

 

 

Siyaset renkleniyor!10 Kasım 2017 , Cuma


İbrahim Gülses

Sakarya’da olduğu kadar ülke siyasetine bir renk geliyor. Meral Akşener, kurduydu, kuruyordu derken sonunda İYİ adını verdiği partisini kurdu. Gerçi İYİ Parti’nin adının değişeceği söylenip duruyor ama bu söylense de yeni parti seçimlere girmek için 41 ilde teşkilatlanma çalışmalarını sürdürüyor.

Teşkilatlanmak öyle söylendiği gibi kolay değil. Hele ki birde kısa sürede 41 ilde ilçeleriyle birlikte teşkilat kurmakta epeyce zor…

İYİ Parti’nin şanslı bir tarafı var. O da MHP’den kopanların partinin çatısı altında yer almaları. Zaten Sakarya’ya bakıldığında İl Başkanlığı’na gelen isim MHP’den daha önce siyaset yapan ve milletvekili adayı olan Dr. Hüsamettin Atasever.   

İlçelere baktığımızda şu ana kadar MHP’den Pamukova İlçe Başkanlığı yapan Kemalettin Yörük, Kocaali’de yine eski ilçe başkanlarından Kemal Din, Karasu’da MHP İlçe İkinci Başkanlığından istifa eden levent Arslan var. Sapanca’da MHP’den Belediye Başkan aday adayı olan Alpaslan Kılıç ilçe başkanı oldu.

Adapazarı İlçe Başkanı Mücahit Bulan ise Kaynarca ve Taraklı’da Ziraat bankası Müdürlüğü yapmış bir isim… Ama diğer ilçelere de gelecek isimler MHP’Ye yakın isimler. Bir taraftan MHP’nin devamı olmayacak parti denilirken, diğer taraftan ise MHP’de siyaset yapan isimlerin bir bir ilçe başkanı olması birbiriyle pek bağdaşmıyor.

Ama ne dedik teşkilatlanmak öyle istenildiği gibi kolay olmaz diye… İşte bu anlamda  öyle yada böyle İYİ Parti hızlı yol alıyor. AK Parti’nin Sakarya Kurucu İl Başkanı olan eski Milletvekili şimdinin Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik  o dönemde 40 kurucu üyeyi bulmakta zorlanmıştı. Çünkü gittiği bir çok yerde, ‘destek oluruz ama, kurucu üyeler arasında yer almayız’ sözünü çok duyduğunu söylerdi.

Peki ne oldu, AK Parti tuttu ve o gündür bugündür iktidar. O günlerde AK Parti’nin iktidar olacağı bilinse 40 değil 400 kurucu üye bulunurdu. İşte  bu nedenle İYİ Parti ister istemez siyasetin içinde yer almış tecrübeli MHP’liler ile giriyor bu yola…

İl Başkanı Hüsamettin Atasever, İYİ Parti çatısı altına girecekler için, “Bizim için vatanseverlik yeter” demiş... Ayrıca, “İyi muhalefet nasıl yapılır, bunu göstereceğiz. Asla ve asla yıkıcı olmayacağız. Doğruya doğru yanlışa yanlış diyeceğiz” diyerek partilerine geleceklere bir ışık tutmuş…

Yeni kurulan bir parti için bunlar elbette güzel şeyler. En azından doğruya doğru diyebilmek bile bir erdemlik…  İYİ Parti tutar mı tutmaz mı orasını bilme ama Meral Akşener’in destekçisi bir hayli fazla… Bu nedenle önüne bir çok engel çıkacaktır.

Sakarya açısından bakıldığında küskün MHP’liler sayıları azımsansa bile İYİ Parti’ye güç verdiler. Bu güç giderek büyür mü? Eğer zamlar böyle giderse, ekonomide esnafın siftahsız günleri  sürerse bu güç kendiliğinden büyür gibi görünüyor.

AK Parti bu arada ekonomiyi  düzeltir, halka bir güven daha getirirse 2019 seçimlerini alabilir. Yoksa belediye başkanlarının bir sözle seçilmişliğine son verildiği, her gün yeni bir zam haberinin geldiği bugünlerde AK Parti’nin işi zor gibi… Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iyi bir siyasetçi olduğunu göz önüne alırsak, bu zorluk bir hamle ile de giderilebilir… Ama bana göre siyaset bundan sonra daha renkli olacak.

Bu yazı toplam 497 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın