Günün Tarihi:19 Mayıs 2019

SOSYOLOJİK DÜŞÜNME YETİSİ6 Aralık 2018 , Perşembe


Özlem Doğan

Sosyolojik düşünmeyle ilgili bir yazı okuyordum. Sosyolojik düşünme sadece bu alanda iş görenlerin sahip olması gereken bir nitelikmiş gibi pazar gören hale gelse de, sosyolojik düşünme her bireyin görevi aslında. Sosyolojik düşünme yetisi her şeye bir diğerinin gözünden bakıp, ayrıştırmalara kulak asmadan, daha bütünleyici olmamıza yardım eder. Dili,dini, rengi ne olursa olsun o tenin altında aynı sistemle yaratılmış etleriz. Ve bu eti farklı kılan unsur hepimizce malum olan hisli ve isterse düşünebilen ruh. O halde tek çatımız var 'insan' ve ölümlüyüz. Gözümü dikip izlediğim yüzyıl insanı boğulmuş ve inanılmaz açlığı çürümüş ideolojilerden sıyrılmak. Sadeleşmek. Ayrıtlardan boğulmuş durumdayız. Ortak payda da huzur ve insanca yaşamak istiyoruz. Çürümüş yönetim şekilleri ve manipülasyonla kirlenmiş şekil değiştirmiş ideolojilerden bıkmışız. Yeniliğe ihtiyacımız var. Normalde sorunu tespit etmek zordur. Sorunu tespit ettiği yerde, akıllı bir zihin çözümü üretir. Fakat çözümü istemektir asıl olan. Sorunları tespit edip edip kenara çekilmek, çirkeflik yapan bir ukala bilmiş tipinden başka bir şey değildir. Biz böyle de değiliz oysa. Biz sorunları görsekte"ne yapabiliriz" noktasında takılıp kalıyoruz.

Sivil toplum örgütleri namına aklıselimler kalkıp bir taşın altına elimizi koymuyoruz.Rehavetteyiz.Ve hem çirkinliklerden, hem de bu rehaveti yırtıp çıkamamaktan duyduğumuz depresyonla her gün biraz daha içe kapanıp asosyalleşmekteyiz. Bakarsak hepimiz insanca yaşamak istiyoruz. Aidiyetistiyoruz. Huzurlu bir toplumda, uzlaşmış olmak istiyoruz. Şuan izlediğim toplumda, dili,dini,ırkı,rengi ne olursa olsun,önüne"Akıllı,ahlaklı ve iyi niyetli,güçlü"güzellik sunan bir ideoloji çıksa destekleyecek bir güruh görüyorum. İyiye ve güzele inanmaya "Açlık"en yüksek kıvamına yaklaşmış durumda. Bence üyesi olduğumuz toplum için hepimiz fikir üretmekle mükellefiz...
.

 

Bu yazı toplam 300 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama