Günün Tarihi:24 Ağustos 2019

Tank Palet için ne yapılabilir?15 Mart 2019 , Cuma


Cevdet Güngör

Sakarya ekonomisinin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin temel taşlarından Tank Palet Fabrikası için özelleştirme kararı alındı. Daha doğrusu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Tank Palet Fabrikası özelleştirme kapsamına alındı. Fabrikanın 25 yıllığına kiraya verilmesi ile ilgili ihaleye çıkılması kararlaştırıldı.

            Daha ihale filan olmadı. İhale yapılmadan önce Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tank Palet Fabrikası’nın 25 yıllığına BMC ve Katar ortaklığı bir şirkete verildiğini ya da verileceğini söylüyor.

            Yani ihale adrese teslim ve kimin alacağı şimdiden belli.

            Böyle bir şey normal olarak ihale yasasına göre olur mu?

            Oluyormuş (!)

***

            Tank Palet Fabrikası’nın % 49.9’u Kuveyt ortaklı BMC firmasına 25 yıllığına tahsis edilmesine başta TÜRK-İŞ olmak üzere AKP ve MHP dışında hemen her siyasi partiden tepki yağıyor.

            Harb-İş Sendikası bir süre önce Adapazarı’nda Tank Paket’in özelleştirilmesini kınamak için binlerce işçinin katıldığı bir miting düzenledi.

            Harb-İş Sendikası son olarak 19 Mart Pazartesi günü Ankara’da yine büyük katılımlı bir miting düzenlemek istedi.

            Ankara Valiliği güvenlik nedeniyle mitinge izin vermedi.  Harb-İş Başkanlar Kurulu şimdi 18 -19 Mart tarihlerinde Sakarya’da toplanıp yeni bir eylem planı üzerine görüşecekler.

            Bu arada 19 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan miting yapacak. Belki de bu fırsatla Harb-İş Sendikası yetkilileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşıp karardan vazgeçmesini isteyebilirler.

            Peki, başta Harb-İş olmak üzere TÜRK-İŞ camiasının çırpınışları henüz tarihi belli olmayan tahsis ihalesini iptal ettirip, Tank-Palet Fabrikası’nın özelleştirme dışında bırakılmasını sağlayabilir mi?

            Görülen o ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu karardan dönmesi kesinlikle söz konusu olmaz. Çünkü ihale olmadan önce tahsis için ön hazırlıklar yapılıyor.

            Sendikalar Tank Palet Fabrikası ile ilgili özelleştirme kararnamesi  çıkmadan önce harekete geçebilselerdi, belki o zaman bir şeyler olabilirdi.

            Çünkü kararname çıkmadan önce Tank-Palet Fabrikası’nın özeleştirilebileceği yolunda duyumlar geliyordu.

            Neyse bu fırsat kaçtı, bundan sonra ne yapılabilir?

             ***  

            Tabi bunu söylerken, kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem. Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine ilk karşı çıkacaklardan biri benim. İlk defa sizler ile paylaşıyorum. Tank Palet Fabrikası’nın bulunduğu tarla zamanında benim dedemindi. Burası askeri tesis yapılacağı gerekçesiyle istimlak edildi. Aşağı Kirazca’daki tarlalar istimlak edilince dedem ve amcamlar Adapazarı’na gelip Çark Caddesi’nde ev yapıyorlar ve Selahiye’den tarla alıyorlar.

            Son günlerde eşim bana takılıyor “Madem dedenlerin tarlaları askeriye için istimlak edilmiş. Şimdi yabancı ortaklı bir şirkete tahsis ediliyor. Biz bu tarlaları askeriyeye verdik diye geri almak için dava açsanıza.

            Neyse yukarıda ki olayı, Tank Palet ile ilgili en az çalışanlar kadar benim de yüreğimin yandığını belirmek için anlattım.

            Bundan sonra Tank Palet işçisi için yapılabilecek en olumlu hareket, fabrika işçilerinin şimdi olduğu gibi yine silahlı kuvvetler bünyesinde kalmasıdır.

            Yapılacak protokolde bu husus yer alırsa hiç değilse Türk işçisinin, Türk mühendislerinin bilgi ve beceri birikimleri Türk Silahlı Kuvvetlerinde kalmış olur.

 

Bu yazı toplam 306 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama