Günün Tarihi:19 Ocak 2019

 

 

Taranoğlu’nun Adapazarı projeleri16 Mayıs 2018 , Çarşamba


Cevdet Güngör

ANAP döneminde 4 dönem milletvekilliği, 2 dönem de bakanlık yapan Ersin Taranoğlu dün düzenlediği toplantı ile Adapazarı için geliştirdiği “Kentsel Gelişim Proje Önerilerini” basın mensuplarına anlattı. Taranoğlu projeleri daha önce Sakarya Valisi’ne, Büyükşehir Belediye Başkanı ve SATSO Başkanı’na anlattığını son olarak SESOB Başkanına anlatacağını hatırlattı.

            Taranoğlu, Adapazarı için geliştirdiği projeleri hazırlamakta siyasi hiçbir beklentisi olmadığının özellikle altını çizerek: “Projeleri size anlattıktan sonra ben çekileceğim ve işime bakacağım. Siyasi hiçbir beklentim yok” demeyi ihmal etmedi. 

Toçoğlu’nun dün basın ile paylaştığı projeler gerçekten Adapazarı için hayalleri zorlayan ve güzel projeler.

Taranoğlu ANAP milletvekiliyken, 1994 yerel seçimleri öncesinde de benzeri büyük 5 projeyi, “Beşi Bir Yerde” adı ile yerel seçimde ANAP Belediye Başkan Adayı rahmetli Cevat Uncuoğlu’nun seçim projeleri olarak kamuoyu ile paylaşmıştı.

Taranoğlu’nun dün açıkladığı 6 projeden demiryolunu Arifiye’ye taşıyıp tren yolu güzergahını yeni bir bulvar olarak değerlendirme ve şehir içi trafiğini rahatlatmak için Yeni Cami’den Uzun Çarşı sonuna kadar araç trafiğini yer altına alınması olmak üzere 2’si 1994’te açıkladığı projelerdi.

                   Maltepe tüneli

Taranoğlu’nun yukarıda bahsettiğin iki projenin yanı sıra şehir girişini rahatlatmak için TEK Yokuşu olan caddeye alternatif olarak Dörtyol’dan Maltepe altına tünel geçişi öneriyor.

Taranoğlu Mithatpaşa’şa açılacak bulvarın Goodyear Fabrikasına kadar uzatılarak, şehre yeni bir giriş önerisinde de bulundu. Taranoğlu pek üzerinde durmasa da hazırladığı kitapçıkta Sapanca-Arifiye Kent merkezi raylı sistem güzergâhı da bulunuyor. Taranoğlu’nun bir diğer önerisi ise Orhan Cami ve Ağa Cami arasının boşaltılarak tarihi meydan düzenlemesi yapılması şeklinde. Taranoğlu Eski Ofis ile Vagon Fabrikası arasındaki arazilerin yeni bir rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesini de istiyor.

 

 

Erdoğan’ın

Sakarya’ya

borcu var

                        Taranoğlu formülü verdi

Ersin Taranoğlu’nun önerdiği projelerden detaylarını haber sayfalarında bulabilirsiniz. Asıl önemli olan böylesi devasa projelere kaynağın nasıl bulunacak olmasıdır. Taranoğlu bunun formülünü de verdi.

Taranoğlu her şeyden önce projelerin yerel kaynaklarca yapılamayacağını belirtti: “Ben belediye başkanı olsam ben de kaynak bulamam” dedi.

Ve devam etti: “Bu projeler ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile gerçekleşebilir” ifadesini kullandı.

Taranoğlu, Sakarya’dan AKP’ye her zaman yurt ortalamasının üzerinde oy çıktığını ima ederek  şöyle devam etti. “AKP’nin Sakarya’ya borcu var. Sakarya’ya bakan vermediler (Bu arada Ayşenur İslam’ın kısa süre bakanlık yaptığını atladı. Ya da görmezden geldi) bunlar AKP iktidarının yapamayacağı işler değil, Artvin’de Borçka tüneli açan AKP iktidarı Adapazarı’na bir kilometrelik tünel mi açamayacak. Yeter ki Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekli bakanlıklara  (Bu işi halledin) talimatı versin.”

Taranoğlu, Erdoğan’ın nasıl ikna edileceğini ise şöyle anlattı:

“... Sakarya Valisinin organizesi ile Sakarya milletvekilleri, SATSO Başkanı, SESOB Başkanı ve Sakarya’nın gazeteciler cemiyet başkanları bir araya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gidip kararlı bir şekilde projelerin gerçekleşmesi için destek isterlerse bu iş olur.”

Taranoğlu ayrıca son beş yılda Türkiye’nin Sakarya dahil her ilinde ve ilçesinde gelişmeler olduğunu, sadece Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde hiçbir gelişme olmadığını da hatırlattı. Bir anlamda bu projelerin geri kalmış Adapazarı’nın hakkı olduğunu ima etti.

                   Şifreyi verdi

Taranoğlu’nun en azından bu şehre olan vefa borcunu ödemek adına bir şeyler yaptığı, kafa yorduğu bir gerçek. En azından Taranoğlu bu açıdan taktir edilmeli.

Taranoğlu konuşmasının başında siyasi 2002 yılı seçimleri sonrasında bıraktığını özellikle vurguladı. İnsanların 50 yaşından sonra beyin yorgunluğu olduğu için milletvekili olmamasını istedi. Konuşmasının sonunda da: “Ben belediye başkanlığına aday değilim” dedi ve sonra ekledi: “Büyük konuşmayayım da...”

“Büyük konuşmayayım da...”  ucu açık bir ifade. Ayrıca Taranoğlu’nun her cümleyi çok dikkatli kullandığını da çok iyi bilirim.

 

Bu yazı toplam 230 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın