Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Tarih olan havuzlarımız4 Kasım 2018 , Pazar


Cevdet Güngör

Şöyle bir düşündüm, geçmişte Adapazarı yeşillikler içinde çok sayıda havuzun bulunduğu bir şehirdi. Hani hep: “Her şehrin kendisine ait bir simgesi olmalı” diye söylenir.

Sanki bizim gençliğimizde Adapazarı’nın simgesi içinde rengarenk balıkların yüzdüğü küçük şirin havuzlardı.

Bahsettiğim yıllarda Atatürk Bulvarı’nın henüz  açılmadığı ve bulvarın ilk açıldığı (1962) yıllara aittir.

Çark Caddesi’nden, Gümrükönüne çıktığınızda şimdi yine bir havuzun olduğu Atatürk Bulvarı’nın başlangıcında yanılmıyorsam İzzet Şükrü Enes Parkı vardı. Bu parkın içinde yemyeşil ağaçların arasında güzel bir havuz vardı.

Evimize yakın olduğundan zaman zaman sırf bu havuzdaki balıkları görmek için Gümrükönüne giderdik.

Geçmişte Adapazarı’nın asıl simgesi olarak kabul edilebilecek olan Atatürk Parkımız. Atatürk Parkı bir zamanlar Adapazarlıların en rağbet ettiği dinlence ve gezinti yerlerinden biriydi. Ulu çınar ağaçlarının altında şimşirler ile belirlenmiş, çakıl taşlarından oluşan yolları, oturma bankları ve en önemlisi içindeki nefis havuzu.

***

Atatürk Parkı’ndaki havuz özellikle geceleri ışıklandırılmış haliyle çok güzel bir görüntü oluştururdu.

Atatürk Parkı’ndaki havuzun içinde ise envaı çeşit balık türü bulunurdu. Çocuklar bu balıklar ile oynaşarak neşeli saatler geçirirdi.

Atatürk Parkımız il halk kütüphanesi ile öğretmenevi ile Orduevi ile hemen yanındaki hanaltı ile ilimizin en renkli yerlerinden biriydi.

Bu arada Atatürk Parkı’nın ve hanaltının yanında uzayıp giden direkli çarşı da ilimizin yemek kültürünü yansıtan bir çarşıydı.

***

Aziziye Cami karşısında yine benzeri bir havuz vardı. Adapazarı’nın en ünlü havuzlarından biri ise bir zamanların ünlü aynalı çarşının ortasındaki havuzdu. Aynalı çarşıdaki havuz büyük kavak ağaçları altında şehrimizin simgelerinden biriydi.

Şehrimizin şirin havuzlarından b iride, Kömürpazarı’ndaki Enes Parkı içindeki havuzdu. Bu havuzun etrafında çok çeşitli ve rengarenk çiçekler hala gözümün önündedir. Bu havuzun özelliği bence çevresindeki çiçek güzelliğiydi.

Adapazarı’ndaki bir diğer şirin havuz ise tarihi istasyonun bahçesindeki havuzdu. Bu havuz çok büyük iki çınar ağacının arasında ve yine içinde rengarenk balıkların olduğu bir havuzdu.

İstanbul treni beklenirken havuzun etrafındaki masalarda oturup çaylar içilir sohbetler yapılırdı.

Onlar’da gitti.

 

Havuzların dansı da tarih oldu

 

Ünal Ozan belediye başkanı olduktan sonra Adapazarı’ndaki havuzlara yeni bir soluk, yeni bir renk getirmek istedi.

Atatürk Parkı’ndaki ve Çark Mesireyeri’nde ki iki büyük havuzda müzik eşliğinde hareket eden fıskiyeler yapıldı. Bilgisayar ortamında havuzun içindeki onlarca fıskiyeden çalan müziğin ritmine göre sular havada dans ederdi. Geceleri bu güzel gösteriye ışıkların dansı da eklenirdi.

Söz konusu iki havuz Adapazarlılar için bir estetik güzelliği olarak hizmet verdi. Havuzların çalışmasını izlemeye akın akın  insanlar gelirdi.

Artık çok masraflı olduğundan mıdır nedir? Adapazarı’ndaki havuzların dansı ne yazık ki kısa sürdü. Çark Mesireyeri’nde ki havuz ve Atatürk Parkı’nda ki havuz şu anda da duruyor, ama eski ihtişamlı günlerinden eser yok.

***

Adapazarı tren garı tarihi yerinden şimdiki beton yığınına taşındığında, Gar Meydanı’nda da bazı düzenlemeler yapıldı ve Gar Meydanına iki havuz yapıldı.

Çok ta güzel oldu.

 

Bu yazı toplam 220 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama