Günün Tarihi:22 Şubat 2019

Tayfun Serbes’in fotoğraf sergisi10 Temmuz 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Değerli meslektaşım, yakın dostum, kardeşim Tayfun Serbes geçtiğimiz günlerde ilgin bir fotoğraf sergisi açtı. Öncelikle belirtmek isterim ki açılışa ilgi beklenenin üzerindeydi. İzlediğimiz tiyatrolarda izlediğimiz kalabalık, resim sergisine gösterilen ilgi Sakarya’da sanata karışı ilginin olduğunu; toplumda sanata karşı önemli bir damarın olduğunu gösteriyor. Sakarya açısından sevindirici bir durum olduğunu belirtmek isterim. Beverly Hills, “Sanat, uygarlığın imzasıdır.” Diyor. Demek ki Sakarya’da uygarlığın imzası var diyebiliriz.

.....

Resim sergisi geçtiğimiz gün Ofis Sanat Merkezi’nde açıldı. Bir TARAKLI Hikayesi Fotoğraf Sergisi… Ancak bu sergi bildiğimiz türden değil. Tayfun Serbes farklı bir tarz, teknik kullanmış. Fotoğraf sergisi deyince insanın aklına gelir: “Fotoğraflar çerçeve içine alınır panoya asılır.”Bu sergi öyle değil. Taraklı deyince aklınıza ne gelir? Eski tarihi evler… Tayfun Serbes de buradan hareketle Taraklı’da eski, yıkıntı evlerden topladığı kiremitler üzerine çalışmış. Bildiğimiz eski evlerdeki oluk türü kiremitler. Eski kiremitleri atölyesine getirmiş. Üzerlerini bir güzel zımparalamış, kendi uyguladığı teknikle, çeşitli yapıştırıcılarla Taraklı’da çektiği eski evlerin fotoğraflarını kiremitler üzerine basmış. Bu kiremitleri de delip kendir iplerle asmış. Bana göre çok ilgin, çok da güzel olmuş. Bugüne kadar görmediğim, bilmediğim, duymadığım bir teknik diyebilirim… Kiremitler yanında Karasu’da sahilden topladığı kütükler üzerine de çeşitli çalışmalarını uygulayarak farklı bir tarz ortaya çıkarmış.

…..

Tayfun Serbes diyor ki:

“Her insanın bir hikâyesi vardır, gitse bile ardında kalan…

Siner evine, eşyalarına ne varsa yaşayıp dokunduğu.

Evler ve nesneler bu hikâyenin sesiz tanıkları, taşır yaşananları…

An gelir gelir bir merak edene fısıldamak için…

Hanelerin ve zamanın tanıklığında, hikâyeleri keşfedebilmek için bekliyoruz sizleri.

Yaşayanlar ermiş muradına,

biz çıkalım kiremitine deyip seyredelim.

Buyrun efendim…

Hanelerin ve zamanın tanıklığına hikayeler…”

…..

Sanatın her dalı güzeldir… Sanatla uğraşan, sanatla zaman geçiren toplumlar medeni, uygar, gelişmiş toplumlardır. Sanatla uğraşan insan kaliteli insandır; dingindir, ruhu temizdir, barışseverdir, uzlaşmacıdır, başkalarını fikirlerine, yaşama biçimine değer verir… Sanatla zaman geçiren toplumlar, bireyler kavga etmez, bağırmaz, karşısındakini susturmaya çalışmaz, “benim gibi düşüneceksin, yaşayacaksın!” demez. Naziktir, kibardır, ağızından kötü söz çıkmaz, küfür etmez… Kısaca sanat medeniyetin, uygarlığın, gelişmişliğin basamağıdır, merdivenidir.

…..

Elbet herkesin işleri yoğun, zamanı sınırlı… Bahanemiz çok… Ama yoğun zamanınızdan hiç olmazsa bir saatini kendinize ayırın; dostlarınızı, sevdikleriniz, eşinizi, özellikle çocuklarınızı alın Ofis Sanat Merkezi’nde ay sonuna kadar açık olan fotoğraf sergisi izleyin… Ziyaret defterine görüşlerinizi, düşünceleriniz, beğenilerinizi, eleştirilerinizi yazın…

…..

Sanata daha çok zaman ayırmanız dileklerimle…

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 335 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın