Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Trafik Cezaları Can Yakacak6 Kasım 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi trafik… Özellikle büyük şehirlerde araçla bir yerden, bir yere gidip gelmek saatleri alıyor. Bir kişinin zaman, enerji kaybını hesaplayıp binlerce, on binlerce, yüzbinlerce hata milyonlarca insanla hesapladığınızda ne kadar büyük olduğunu hayal edebiliriz.

***

Toplu yaşamanın kuralları var, olmalı… Toplu halde yaşadığımıza göre beraber yaşamamızı kolaylaştıracak kurallar konur ve insanlar da bu kurallara uyar. Uyulmadığı zaman kargaşa, anarşi meydana gelir. Uyamayanlara da çeşitli yaptırımlar uygulanır ki bir daha yapmasın…

***

Günlük hayatımızda en çok kurallara uymamız gereken alanlardan birisi trafik. Uymadığınız zaman başkasının can ve mal emniyetine direk saldırıda bulunmuş oluyoruz. Yeşil yanıyor, yaya olarak karşıya geçiyorum. Ben yeşilde geçerken kurallara uymayıp üzerime aracını süren kişi benim ölümüme, sakat kalmama neden olabilir. Oluyor…

***

Ülkemizde trafik cezaları olabildiğince düşük… Örneğin adam arabasını yaya kaldırımına, yaya geçidine park ediyor; karşılığı yüz beş lira. Onu da on beş gün içinde ödediğinde yüzde yirmi beş indirin yapılıyor. Miktar daha da küçülüyor. Çeşitli zamanda çıkan aflarla da çoğu kere ödenmiyor. Dolaysıyla caydırıcı olmuyor.

***

Bundan sonra böyle olmayacak. Trafik Kanunu’nda değişiklik yapıldı, yürürlüğe girdi. Cezalardan bazıları yüzde bin oranında arttırıldı. Yeni yürürlüğe giren cezalardan bazıları şöyle:

***

*Kırmızı ışıkta geçen araçlara 235 lira ceza kesilecek. 3 defadan ihlal olursa 30 gün, 3 den fazla olursa 60 gün ehliyetine el konacak.

***

*Trafikte cep telefonu kullanmak alkollü araç kullanmak gibi sürücünün yol ile bağlantısını koparıyor. Bundan sonra araç kullanırken cep telefonu kullananlar 235 TL ödeyecekler.

 

*Otoyolda veya normal devlet yolunda sürekli sol şeridi kullananlar235 TL

 

*Aklınca “kurnaz” sürücülerimiz ambulans, itfaiye vb. acil araçların kullanımı için yapılan emniyet şeridini kullananlar “kurnazlık bedeli” olarak 1,002 TL ödeyecekler.

 

*Muayenesiz araç kullanmanın bedeli 235 TL ve aracın trafikten men edilmesi.

 

*Duble yolda dahi kestirmeden, ters yönde giden sürücülerimiz için yeni tarife 1,002 TL

 

*Yasa dışı çakar, siren, lamba takarak kendilerini “önemli” ayrıcalıklı hale getiren dostlarımız 1,002 TL ödeyecekler.

 

*Soba borusu gibi egzos takarak aracını bağırttıran hasta ruhlu kişiler için tarife 1,002 TL

 

*Özellikle otoyolda sağlı, sollu araçların arasından geçen “drift” atan şımarık sürücülerimiz 5,010 TL ceza ödemek durumundalar.

***

Görüldüğü gibi cezalar oldukça yüksek, caydırıcı. En azından benim için öyle… Parası çok olanları bilemem. Öncelikle kurallara uymak medeniyetin gereğidir. Medeni insanlar kurallara uyar. Uyması gerekir. Uymayanlar da bedelini ödemelidir. Bana göre bu cezalar bile az… Siz kurallara uygun trafikte seyir halindeyken birileri gelip malınıza, canınıza kastediyor. Ölmenize, yaralanmanıza, sakat kalmanıza sebep oluyor. Bunun bedeli daha ağır olmalı.

***

Öncelikle trafik kurallarına uyalım. Uymayanları uyaralım demiyorum çünkü bu tip insanlarla her an başınız belaya girebilir. O nedenle plakasını, markasını, rengini, yeriniz, zamanını belirleyip 155’i arayarak ihbar edin. Her ihbarını kayda geçiyor ve işlem yapılıyor.

 

 

Bu yazı toplam 349 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama