Günün Tarihi:26 Eylül 2018

 

 

Türkçe’ye sahip çıkalım30 Eylül 2017 , Cumartesi


Gülşah Silo

Sakarya’da şöyle bir caddelere çıktığımızda, o kadar çok gözümüze yabancı tabela çarpıyor ki sormayın gitsin…

Aslında bu sadece şehrimize özgü bir durum değil. Bir çok kentimizde hal böyle. Ulusal marka değeri olan firmaların isimleri yabancı. Birde yabancı firmaların uzantısı olanların tabelaları da ister istemez yabancı. Bunlara diyeceğimiz yok…

Ama gelin görün ki bir özenti gibi başta kahveler (kafe) olmak üzere bir çok yerin adı yabancı. Bu yetmezmiş gibi şimdi de Arapça yazılan tabelalar artma başladı.

Bazı sokaklarda neredeyse Türkçe tabela kalmadı. Sanki kendi memleketimizde yabancı gibi olduk…

Artık buna son verilmeli.

Sakarya Şahin Okulları öğrencileri gerçekten güzel bir kampanya yapmışlar. Dil Bayramı kapsamında yaptıkları bu proje kapsamında Çark Caddesi’nde önceki gün ellerindeki her biri anlam yüklü dövizlerle yürüyüş gerçekleştirdiler.

Yürüyüş gayet güzeldi. Büyükte ilgi çekti. Bir anlamda kendi ülkemizde gençliğin düştüğü hale bakın. Ellerinde ‘Türkçeyi Kullanın’ pankartları ile yürüyorlar.

Bu gençlerin değil, gerçekten ülkemizi şehrimizi bu hale getirenlerin ayıbı. Neyin özlemiyse bu… Anlamak gerçekten çok güç. Sanki mağazanın işyerinin kahvenin adı Türkçe olsa müşteri girmeyecek.

Öğrenciler Türkçe isim taşıyan mağaza sahiplerine teşekkür belgesi vererek kendilerini kutladılar. Bu eylemler artmalı ve artık tabelalar yabancı yerine Türkçe olmalı. Gerekirse gelin bu işyerlerinden  mecbur kalmadıkça alış veriş yapmayın. Böyle bir yaptırım ile ülkemizde Türkçe’yi kullandırtalım.

Bu arada öğrenciler Adapazarı Belediyesi’ne giderek projelerine destek aldılar. Belediye de gençlerin yaptığını anlamlı buldu. Öyleyse artık yabancı isim taşıyan işyerlerine açma ruhsatı verilmesin…

Bunun için belediye meclisi pek ala karar alabilir. Yabancı isim taşıyan işyerlerinin tabelaları kaldırtılsın. Veya vergileri o kadar artırılsın ki sahibi adını değiştirmeye mecbur kalsın.

   Benim nacizane önerim bu. Böylesine güzel proje yapan Şahin Okulları öğrencilerini kutluyorum.

 

 

Bu yazı toplam 456 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın