Günün Tarihi:23 Mart 2019

Umut kurul başkanlıklarında12 Temmuz 2018 , Perşembe


Cevdet Güngör

            Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni Bakanlar Kurulu’nda yine Sakaryalı bir isim yer almadı.

            Erdoğan’ın yeni Bakanlar Kurulu listesini oluştururken oy potansiyeli ve şehirlerarası dengeler gibi kriterleri dikkate almadı. Yani bizim her seçim sonrası AKP’ye Türkiye ortalamasının üzerinde oy vermemiz Sakarya’ya yeni Bakanlar Kurulu’nda yer alma açısından yine bir ayrıcalık sağlamadı.

            Dün de sizler ile paylaştım, benzeri bir hüsran da MHP tabanında yaşanıyor. MHP tabanının Bakanlar Kurulu’nda kendilerinden bir isim beklentisi vardı. Olmadı.

            Şimdi umut, yeni sistemde büyük önemi olan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulacak olan Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları, Eğitim ve Öğretim Politikaları, Ekonomi Politikaları, Güvenlik ve Dış politikalar, Hukuk Politikaları, Kültür ve Sanat politikaları, Sağlık ve Gıda, Sosyal Politikalar ve Yerel Yönetim Politikaları kurullarına başkan olmakta.

            Söz konusu kurulların bir anlamda bakanlıklara yol gösterici, politika üretici bir konumları olacak. Bu açıdan söz konusu 9 kurulda başkan olmak da yeni sistemde önemli bir görev olarak görülüyor.

                                                               *** 

            Kulislerde muhtemelen MHP kanadından bazı isimlerin kurullarda yer alabileceği konuşuluyor. Yine Sakaryalı bir ismin söz konusu kurullarda yer almasının sorunlarımızın çözümüne olumlu katkı sağlayacağını düşünüyorum.  

            Bu kurullarda görev alacak Sakaryalı liyakat sahibi isimler var mı? Derseniz. Var. Varda bu görevlere gelebilmek için Devlet Başkanı Erdoğan’ın dikkatini çekmek gerekiyor.  Gerisi laf-ı güzar.

                                          Yerel seçimler

            Yeni Başkanlık Sistemi’ne geçiş dönemi yerel seçimlerin öne alınıp-alınmayacağı yolundaki kulisleri erteletti.

Sanırım önümüzdeki günlerde yerel seçimlerin öne alınması kulisleri yeniden hızlanacaktır.

Başkan Erdoğan yeni yönetim sistemi telaşı içinde yerel seçimleri de öne alıp, o işi de bir çırpıda bitirmek isteyebilir.

Ve isterse bana göre bir yolunu bulur.

                                                  ***

Bu arada üç dönem belediye başkanlığı yapanların bir daha aday olamayacakları şeklinde bir söylem var.

Ancak, böylesi kurullar genellikle bir daha o göreve getirilmesi düşünülmeyen isimler için uygulanır.

Yani Sakarya’da 3 dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk ve Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’nin yeniden aday gösterilmelerinin mümkün olamayacağını düşünmüyorum.

Tıpkı daha önce üç denem milletvekili seçilenlerin bir daha aday olamayacakları kuralının delinmesi gibi, 3 dönem başkan seçilme kuralı da delinebilir.

Son dönem milletvekili seçilenlerin bakan olamayacağı söyleniyordu, ama yeni kabinede milletvekili olan 4 bakan yer aldı.

Yeter ki, Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan istesin

Bal gibi 3 dönem belediye başkanı seçilenler, yeniden aday gösterilebilirler.

                                              *** 

Yerel seçimlerin öne alınması ihtimalinin bile Sakarya’da başkan adayı olmak isteyenlerin harekete geçmesine yeterli olacaktır.

Sakarya’da 16 ilçe ve bir büyükşehir belediye başkanı var.  Tıpkı milletvekili seçimlerinde olduğu gibi, AKP’nin belediye başkanlıklarında da bir değişime gitmesi bekleniyor.

Ben AKP’de 3 dönem kuralına takılma ihtimali olan belediye başkanları dışında mevcut belediye başkanları içinde öyle büyük ölçüde bir değişim olacağını sanmıyordum.

Ama Türkiye’de politik anlamda yarın ne olacağını kimsenin kestirmesi mümkün değil.

Görülen o ki milletvekili ve başkanlık seçimleri heyecanı biterken, yerel seçim heyecanı başlayacak gibi duruyor.

Bu yazı toplam 200 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın