Günün Tarihi:19 Eylül 2019

Üniversite şehirden uzaklaşırken13 Mayıs 2019 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen bir konferansta depremden korunmanın yolları  anlatılmış. Konferansın konuşmacısı ise SAÜ Mühendislik Fakültesi  Jeofizik  Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Gülen.

Gülen, konferans sırasında 99 depreminin görüntülerini izletmiş ve bu depremin ekonomiye ciddi zararları olduğunu kaydetmiş. Yüzyılın felaketinde ayrıca 35 bin can hayatını kaybetti.

Ekonomik zarar tabi ki ciddi bir sıkıntı ancak önemli olan böylesi depremlerde  bence öncelikle can kaybının önlenmesi için yapılması gerekenlerdir.

Gülen, üniversite öğrencilerine  afet riskine karşı nasıl hazırlanacaklarını da anlatmış. Bunun için de, “Afet ve Acil Durum Çantasını” mutlaka hazır tutmalarını istemiş.  Ayrıca evlerdeki tesisatların yerlerinin ve nasıl kullanılacağının öğrenilmesini de belirtmiş.

Belli ki Gülen,  99 felaketinin görüntülerinü öğrencilerin izletmiş ama, muhtemelen o büyük felaketi Adapazarı’nda yaşamamış. Yaşasaydı, böylesi bir felakette  ne çanta bulunur, ne de evdeki tesisatların yerleri!

Gülen’in öğrencilerine depreme hazırlık anlamında söyledikleri tabi ki böyle bir konferansta değinilmesi gereken konular.

“Deprem değil binalar öldürür”  

Yukarıda “Deprem değil, binalar öldürür” sözü 99 felaketinden sonra Türkiye’nin Deprem Dedesi olan  Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’ya aitti. Işıkara, deprem sonrası Türkiye’nin dört bir yanında verdiği  konferanslarda hep bunu anlatmış ve depreme karşı alınacak tek önlemin binaların depreme dayanıklı, sağlam binalar olması gerektiğini vurgulamıştı.

Gülen, konferansta bina güvenliğinde sağlam zemine dikkat çekmiş. Ancak bence asıl üzerinde durulması gereken konu özellikle, Adapazarı’nın sıvılaşma riski olan zeminine en çok 10 metre yüksekliğindeki binaları kaldırabileceğini de araya sıkıştırsaydı.

Üstelik bu gerçek deprem sonrası Sakarya Üniversitesi’nce oluşturulan bilim kuru tarafından ortaya konmuştu.

Aynı üniversitenin bilim adamı böylesi ciddi bir konuda konferans verirken hiç değilse  kendi üniversitesinin deprem sonrası yaptığı tespitleri ve uyarılara şöyle bir göz atsaydı.

***

Son zamanlarda Sakarya Üniversitesi giderek şehirden uzaklaşıyor. Oysa bizler Sakarya Üniversitesini her zaman yanımızda, hayatımızın içinde görmek istiyoruz.

Sakarya Üniversitesi: “Depremde güvenli yaşam”  konusunda bir konferans  düzenliyor. Bu konferansta  Sakarya özeline eğilip ilimizin deprem sonrası çözüme kavuşmayan sorunlarına değinmesi gerekmez miydi?

Örneğin Sakarya’da deprem görmüş çok katlı binaların yarattığı potansiyel tehlikeden söz edilse, kötü mü olurdu?

Ondan vazgeçtik  depremin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen  ilimizde hala yıkılması gerektiği halde yıkılmayan  ve büyük deprem riski taşıyan binalardan bahsetmek gerekmez miydi?

9 okulda öğrencilerin can güvenliği yok

Hepsinden vazgeçtik, bugün Sakarya Valiliği’nin tespitlerine göre ilimizde depreme dayanıksız olduğu  ve can güvenliği olmadığı için yıkılıp yerine yeni bina yapılması gereken 9 okul var. Bu okullarda öğrenciler öğrenim görüyorlar.

Sakarya Üniversitesi deprem konulu bir konferansta bu gerçeğe ve bu inanılmaz ihmale nasıl dikkat çekmez?

Sakarya’da deprem görmüş binlerce bina son deprem yönetmeliğine aykırı.

Ancak dediğim gibi ne yazık ki adı Sakarya ile başlayan ve Sakarya’dan giderek uzaklaşan bir üniversitemiz var.   

 

Bu yazı toplam 76 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU