Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Uzun Çarşı’nın yeni yüzü9 Kasım 2018 , Cuma


Cevdet Güngör

Uzun Çarşı eskiden Adapazarı’nın en prestijli yeriydi. Uzun Çarşı esnafı şehrin en saygın eşraflarındandı.

            Uzun Çarşı’da zamanın marka ürünleri satılırdı. Dükkanların vitrinleri bile bir başkaydı. Sırf vitrinleri izlemek için bile Uzun Çarşı’ya giderdik.             

            O yıllarda civar illerden Uzun Çarşı’ya alışveriş yapmaya gelirlerdi.

            Uzun Çarşı zaman içinde “Prestijli Çarşı” özelliğini kaybetti.  Adapazarı’nın tarihi eserleri arasında yer alan Uzun Çarşı, zaman içinde kaçak katlar ile giderek görüntü kirliliği yaratmaya başladı.

            Rahmetli Ünal Ozan Uzun Çarşı’nın üstünü kapatarak çarşıya yeniden prestij kazandırmak istedi. Ancak Uzun Çarşı’nın yeniden eski günlerine kavuşması adına pek fayda sağlamadı.

                        Toçoğlu’nun ısrarı

            Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu Uzun Çarşı’nın yeniden prestijli bir çarşı olması için büyük çaba harcadı.

            Türkiye’nin birçok yerinde örnekleri görülen çarşılardan biri olması için proje geliştirdi. Çarşı’nın kaçak katlarının yıkılıp, güzel bir mimari ile hizmet vermesini arzuladı. Uzun Çarşı’nın yeni projesi için esnaflar ile yanılmıyorsam 3 kez toplantı yaptı. Sonunda esnaflar proje için ikna oldular.

            İşin esnaflar açısından bir başka avantajı ise yapılacak olan projenin tamamen devlet kaynakları ile yapılacak olmasıydı. Uzun Çarşı için uygulanan proje için esnaftan hiç katkı payı alınmadı.

***

            Uzun Çarşı’nın yeni yüzü ile bugün saat 14.00’te  açılış töreni yapılacak. Açılış töreni öncesi dün son durumunu gözlemlemek için Ergün Özkan ile birlikte tarihi çarşımızı şöyle bir gezdik.

            Pırıl pırıl  ve birbiri ile uyumlu dükkanlarıyla Uzun Çarşı eskisine göre  göze hoş gelen güzel bir görüntü almış durumda…

                           Duayenden övgü

            Uzun Çarşı’ya gidip te çarşının duayenlerinden Özcan Toplan’a uğramadan olmaz. Özkan ile birlikte hem kendisini ziyaret edip bir çayını içmek, hem de Uzun Çarşı’nın yeni durumu ile ilgili görüşlerini almak istedik.

            Güzel bir hoşbeşten sonra Uzun Çarşı’nın duayeni Özcan ağabey esnafların çarşının yeni halini nasıl olduklarını sorduk. Kelimesi kelimesine söyledikleri;

            “…Valla çok güzel oldu. Başkan Toçoğlu’ndan Allah razı olsun.”

            Özcan ağabeyin hayır duasını almak öyle kolay değildir. Başkan Toçoğlu, gerçekten esnafı da memnun eden bir proje gerçekleştirdi.

                 Bir istek

                Uzun Çarşı duayeni Özcan, sohbet sırasında Uzun Çarşı esnafının bir isteğinden de söz etti. Esnaflar ısrarla Uzun Çarşı’nın üstünün kapatılmasını istiyorlar. Gerçi esnafın bu isteği ilk baştan beri var. Özcan ağabey bu konuda: “Uzun Çarşı’nın insanları yazın sıcakta, kışın yağmurda,  karda rahat rahat alışveriş yapılabilecek bir duruma gelmesi çok iyi olacaktır.  Çarşımızın üstünün kapatılmasına esnaflarımız da maddi katkı sağlamaya hazırlar. Çarşı’nın üstü kapatıldığında hem esnaflarımızın isteği yerine gelecek, hem de hemşerilerimiz her hava koşullarında çarşımızdan alışveriş yapabileceklerdir.

            Sanırım Başkan Toçoğlu esnafın bu isteğine de kayıtsız kalmayacaktır.

            Uzun çarşı yenilenen yüzü ile esnaflarımıza hayırlı olsun.

 

Bu yazı toplam 319 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama