Günün Tarihi:23 Ekim 2018

 

 

Vatandaş tedbirli...3 Aralık 2017 , Pazar


Murat Kaba

daha zor geçecek” diye. 


 

Dış dünyadan da bize karşı algı operasyonlarında, çevre ve bölge ülkelerindeki oluşumlardan da bunu görebiliyoruz. 


 

2018 yılı bana göre de Türkiye açısından zor geçmeye aday.


 

Çünkü ABD ile ilişkilerimiz gergin, Almanya ile ilerleme sağlayamıyoruz ve AB ile de ilişkiler donmuş durumda, ilerleyemiyoruz. 2019’da da seçim var...


 

Seçimler erkene çekilmese bile, hazırlıkları başlayacak ve piyasaya seçim beklentisi hakim olacak. 


 

Merak ettim. Araştırdım. Bu duruma vatandaş hazırlıklı mı? Veya hazırlanıyor mu ? diye sordum... Soruşturdum...
 


 

Merkez Bankası’nın yılda iki kez yayımladığı Finansal İstikrar Raporu’nun ikincisi açıklandı...

Rakamlara göre; vatandaşlarımızın jeopolitik, dış politik ve siyasi açıdan riskin arttığı bu döneme oldukça hazırlıklı girdiklerini görüyoruz

Bunu çevremizde de görebiliyoruz. Genel olarak harcamalarda düşüş var. Restoran işletmecisinden, diş doktoruna, psikoloğundan evtekstili ve giyin mağazasına kadar farklı işlerde hep bir düşüş ve durgunluk hakim. Özellikle dövizin dalgalanmasıyla son 2 haftada bunu çok daha fazla hissettik...

Açıklanan verileri incelediğimizde; vatandaşın borçluluğunda artış yok hatta varlığına oranla düşüş olduğu bile söylenebiliyor. Borçların varlıklara oranı yüzde 47. Oran 5 yıl öncesinde yüzde 49.6 düzeyindeydi.

Merkez Bankası hesaplamalarına göre Eylül 2017 itibariyle hanehalkının toplam finansal varlığı son bir yılda yüzde 18 arttı. Finansal yükümlülükleri ise % 16.5 oranında yükseldi. 

Hane halkının toplam finansal varlıklarının % 47’si TL mevduat hesaplarında, % 29’u yabancı para mevduat hesaplarında. TL ve yabancı para mevduat hesaplarındaki finansal varlıklar toplamın % 76’ısını oluşturuyor. Bu oran bir yıl önce % 77 idi. Yabancı para mevduatın payı bir yılda % 27’den % 29.5’e yükseldi.

Tasarruflarda büyümeye karşılık hanehalkının borcu da artmış. 2012 sonunda 300 milyar lira olan toplam hanehalkı borcu Eylül 2017’de 542 milyar liraya yükseldi. Borçların artışında konut kredileri önemli pay alıyor. 5 yıl önceye göre artış yüzde 80 son bir yıllık artış da yüzde 19. Artış oranı bakımından borçlar varlıkların 10 puan gerisinde kaldı. 

Son bir yılda konut kredisi ve ihtiyaç kredisi borçlarında yaklaşık % 19 artış var. Kredi kartı borçlarındaki artış yüzde 7.2 oranında.

Vatandaşımızın borç düzeyi gelişmiş ülkelere kıyasla yarı yarıya, gelişmekte olan ülkelerle ise aynı düzeyde. Türk özel sektörü ise vatandaşına göre aşırı borçlu. Devletin durumu iyiydi ama 2017’den itibaren hızlı bir borçlanma eğilimine girdi.

Böyle zor geçecek bir 2018 yılında Türkiye, dış borç ödemeleri ve muhtemel cari açık için yaklaşık 210 milyar dolar dış kaynak bulmak zorunda.

Bir zorluk da kaynak maliyetlerinin artmasında ortaya çıkabilir. Son veriler ABD ekonomisinin güçlü seyrettiğini ve 2018’de tek bir faiz artırımıyla yetinemeyeceği ihtimalini kuvvetlendirdi. 

Dolayısıyla dış kaynak bulunsa bile maliyetinin yükselmesinden dolayı gelecek yıllarda faiz yükü artmaya başlayabilir.

Tabii ki; başlıkta da belirttiğimiz gibi vatandaş tedbirli ama bu durum ekonomide uzun süre durgunluk getirir, bu da risktir. Bunun için iş devlete, hükümete düşmektedir. Piyasalara canlılık, moral ve yakın gelecekte bir Ümit aşılamak gerekir. Bunun için de yeni ivme kazandıracak paketlere ihtiyaç vardır.

Bu yazı toplam 250 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın