Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

Vatandaş! Yerlere Tükürme!13 Mart 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Arşivi karıştırdım. 1930’lu yıllarda hazırlanıp duvarlara yapıştırılan bir afiş buldum, “Vatandaş! Yere Tükürme! Yere tükürmek ailene, hemşerine, vatandaşına, insanlığa karşı bir suikast, bir cinayettir.” diyor. Demek ki 30’lu yıllarda şehirde yaşayanlar için yere tükürmek önemli bir sorunmuş. Bu sorunu çözmek için afişler hazırlanmış, insanların bu konuda dikkati çekilerek yere tükürmemeleri konusunda uyarılmış.

 

Ardan onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen bu sorunun hala çözülemediği, hatta artarak devam ettiğini üzülerek görüyorum. Şehirlerimizin altyapıları gelişmiş, o yıllara göre insanımızın ortalama seviyesi belirgin derecede artmış olmasına rağmen bu çirkin davranış nesilden, nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşmış.

*****

Şehrimizin ana arterleri olan Atatürk Bulvarı, Çark Caddesi, Ankara Caddesi ve diğer caddelerin kaldırımlarında yürüyemiyorum. Önümde, arkamda, yanımda yürüyenler haykırarak yere tükürüyor, burnunu yere siliyor. Midem bulanıyor, vücudum kasılıyor. Yerdeki tükürüklere bakmamaya çalışıyorum ama ister istemez gözüm kayıyor. Üzerlerine basmamak için neredeyse seke seke yürüyecek hale geldim.

*****

Yaş grupları fark etmiyor; yaşlısı, genci birçok insan çevrelerine aldırmadan içlerinden geldiği gibi yere tükürmekten kaçınmıyorlar. Özellikle gençler cadde başlarında, pasaj girişlerinde sekizli, onlu gruplar oluşturuyorlar. Bir yandan sohbet edip, bir yandan da sürekli yere tükürüyorlar. Önleri dayanılmayacak çirkinlikte tükürükle kaplanıyor. Önceki yıllarda bayanların yere tükürdüğünü görmemiştim ama son yıllarda, özellikle lise çağında kızlar cadde boyunca erkekler gibi sürekli yere tükürdüklerini üzülerek görüyorum.

*****

70’li yıllarda ilkokulların ders programlarında yere tükürmenin sakıncaları öğretmenlerimiz tarafından sürekli vurgulanırdı. Bu sebeple bizler çocuk yaşta yere tükürmenin kötü bir şey olduğunu bilirdik ve yapmazdık. Şimdi lise çağında öğrenciler okulun bahçesine, koridoruna hatta sınıfın ortasına tükürmekten utanmıyor, sıkılmıyorlar. İkaz ettiğinde de ukala bir şekilde, “Hocam herkes tükürüyor. Sadece bana mı taktın?” diyor. Yani bu kötü davranışın önüne eğitim bile geçemiyor.

*****

Eğitimin yanında yere tükürmek gibi insana, özellikle bir şehirliye yakışmayan çirkin davranış için devletin koyduğu kanunlar, cezai yaptırımlar da işletilmelidir. 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre yere tükürmek “çevreyi kirletme” kapsamına girmekte ve 124.00 TL cezai işlemi gerektirmektedir. Sakarya’da bugüne kadar böyle bir ceza yazıldığını duymadım, görmedim…

****

Malatya Kent Konseyi, İnönü Üniversitesi ile ortak proje geliştirerek Malatya’da bu konuyu gündeme getirmişler. Hazırladıkları afişte, “YERE TÜKÜRMEMEK EDEPTENDİR başlığı altında, Yere Tükürme! Yere tükürmek şehrin yüzüne tükürmekten farksız.” Diyerek afişler hazırlamışlar.

 

Bu şehre ve bu şehrin insanına yere tükürmek gibi çirkin ve ilkel bir davranış yakışmıyor. Bu şehir bu çirkinliği hak etmiyor… Valilik, belediyeler, sağlık kuruluşları, kent konseyleri, sivil toplum kuruluşları, basın, eğitim kurumlarımız, vatandaşlarımız el birliği ederek bu ilkellikten kurtulmalıyız. Bu çağda yere tükürmek gerçekten çok çirkin, modern bir şehre yakışmayan davranış. Gelin hep beraber bu çirkinliğe son verelim…

 

 

Bu yazı toplam 486 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın