Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Yaya Geçidinde Öncelik Yayaların2 Ekim 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Birkaç gün önce Erenler, Yavuz Sultan Selim Caddesi’nde karşıya geçmek üzere kavşakta bulunan yaya geçidinin başına geldim. Yaya geçidi, asfalta yatay kalın çizgili, başında yolun bir başından diğer başına kadar uzanan yine kalın olan çizgilerle belirlenen trafik yer işareti.

***

Karşıya geçmek üzere adım attım ama bir, iki, üç… Araçlar vızır vızır hızla geçiyor. Yaklaşık elli metre uzaklıkta olan aracı gözüme kestirip yürümeye başlarım. Ben yürüdükçe araç daha da hızlandı, yolun ortasında buluştuk. Önümde durdu, penceresini açıp: “Dayı! Ölümüne mi susadın? Benim geldiğimi görüyon da niye yola atlıyon?” dedi. Ben de, “Burası yaya geçidi yayalar önceliklidir. Senin yavaşlaman gerekir.” Demeye kalmadı, patinaj yaparak, “Bırak bu işleri, sen mi uydurdun” diyerek hızla uzaklaşıp gitti.

***

Biliyorum ama emin olmak istedim. “Yaya geçidi, ışıklı trafik uyarısının bulunmadığı yerlerde yayalara yol verilmesi içindir. Araçların, yayaların yaya geçidine ayak bastığı anda duraklama yapmaları ve yayalara yol vermeleri zorunludur.” Mevzuat, kanun, nizam, kitap böyle diyor.

 Yerde kalın çizgilerin yanında kırmızı çizgi içinde yaya işereti, kırmızı çizgil ile üçgen dur işareti araçların kavşaklarda, yaya geçitlerinde dikkatli olmaları için uyarır. Uyarır ama gelin görün ki trafik işaretlerini kim bilir, bilse bile kim takar.

***

Genel olarak araçların ve yayaların trafik kurallarına uyması; özel olarak da yaya geçitlerinde yayalara öncelik tanınması o şehrin uygarlığını, medeniyetini göterir. Avrupa’ya gidenler ballandıra balandıra anlatırlar, “Ayağını yola koyduğunda bütün araçlar durur.” Bunu ben yaşadım; bir ayağım bankette, bir ayayağım asfalla iken farkında değilim ama tüm trafik durmuş. Sonra beni uyardılar kaldırıma çıktım. Araçlar hareket etti.

***

Yaya geçitlerinde yayalara öncelik tanınmaması halinde Tarfik Kanunu’nun 74. Maddesi, “Yaya ve okul geçitlerinde aracı yavaşlatmamak, geçitlerden geçmek isteyenlere ilk geçiş hakkını vermemek.” Suç ve cezayı gerektiriyor.

***

Genel olarak şehrimizde yaya geçitlerinde yayalara öncelik tanındığını söyleyemiyoruz. Ancak dikkatle baktığında birkaç uygar insanın bu kurala uyduğu, yayalara yol verdiğini görebilirsiniz. Zaman zaman trafik kurallarını ihlal konusunda çokca eleştirdiğimiz otobüs, minübüs, dolmuş şoförleri yaya geçitlerinde yayalara nazikçe yol verdiklerini görüyorum. Takdir edilecek güzel bir davranış. Belli ki kuruluşları tarafında sürcülere bu konuda eğitim verildi. Araçların yanında yayaların da bu konuda pek de bilgili oldukları söylenemez. Çünkü yayalar da yaya geçitlerine geldiklerinde ısrarla bekliyorlar ve karşıya geçmek için hamle yapmıyorlar.

***

Sonuç olarak ışıklı trafik uyarısının bulunmadığı yerlerde yaya geçitlerinde yayalar önceliklidir. Sürücüler yayaların haklarına saygılı; yayalar da yaya geçitlerinde öncelik haklarının olduğunu bilerek emniyetli bir şekilde karşıya geçmeli. Bu durum kanunların ve medeniyetin bir gereğidir. (02.10.2018)

 

 

Bu yazı toplam 439 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama