Günün Tarihi:21 Eylül 2019

Yerel yönetimlerde yeni dönem9 Nisan 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Yerel seçimler geride kaldı. Bugün itibariyle yankıları hala devam ediyor. Özellikle İstanbul için tartışmalar, oy sayımları, mazbata konuları daha çok devam edecek gibi gözüküyor. Katılımın başka ülkeler göre çok yüksek olması sevindirici bir durum diyebiliriz. Malatya, Pötürge ilçesinde iki kişinin sandıkta başında öldürülmesi hepimizi derinden üzdü. Bu üzücü olayı yaşamasaydık daha iyi olacaktı; ülkemiz demokratik bir olgunlukta yerele seçimi geride bırakacaktı. Hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum…

 

Yerel seçim sürecinde ilimiz açısından kulağımıza gelen bir olumsuzluk yaşanmadı. Diğer seçimlerden farklı olarak kampanya sürecinde gereksiz sesli, müzikli; kâğıt, bayrak, afiş israfı yapılmalı. AKM önünde parti temsilcilerinin stant açmaları ve düşük tonda müziği sırayla çalmaları ilimizde demokratik olgunluğun ne kadar geliştiğine güzel bir örnekti. İlimiz açısından büyük kazanç olduğunu söyleyebiliriz.

 

Sandık demokrasinin olmazsa olmazı… Çıkana halkın iradesidir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletimdir sözünün karşılığı sandıktır. Halk son sözünü söylemiş, yerel yöneticilerini seçmiştir. Bundan sonrası icraat, iş, hizmet zamanı… Yeni seçilen belediye başkanlarını, meclis üyelerini, muhtarları, azaları gönülden kutluyor; başarılı hizmet dönemi geçirmelerini diliyorum.

 

Sakarya merkezde yaşayan bir vatandaş olarak doğal olarak ilçelerin sorunlarını, ihtiyaçlarını çok bildiğimi söyleyebilirim. İzlenimci bir göz olarak gördüklerimizi, duyduklarımızı dile getirip daha güzel bir Sakarya için aktarmaya çalışacağız. Şimdilik Sakarya merkez için şunları söyleyebilirim:

 

*Tren Sakarya için olmazsa olmazdır. Simgedir, yaşam tarzıdır. Seçim öncesinde trenin merkez gelmesi memnuniyet verici… Şimdi tren garını, güzergâhını yeniden düzenleyip; geçitleri alt ya da üst geçit şeklinde trafiği hızlandıracak hale getirmeliyiz.

 

*Katlı Pazar ve çevresi mutlaka kentsel dönüşüme girip şehrimize değer katacak hale getirilmelidir.

 

*Dörtyol, Artvin, Modern, Güney Mobilyacılar, Atatürk, Marangozlar, Çark Sanayi Siteleri zaman içinde şehrin içinde kaldı. Buralar esnafla işbirliği yapılarak; esnafları mağdur etmeden nispeten daha şehir dışına bir yerlere taşınmalı.

 

*Raylı sistem Sakarya için tartışılmaz bir ihtiyaç haline geldi. Bu konuda ilimiz komşu illere göre geride kaldı. Korucuk’tan başlayıp üniversite, Serdivan, Güneşler, Erenler, 1.OSB’yi birbirine bağlayacak sistem mutlaka projelendirilmelidir.

 

*Palmiye ya da 15 Temmuz Bulvarı Sakarya Nehri’nden karşıya geçilerek D-100 Karayolu’na bağlanabilir.

 

*Sakarya Nehri’ni Sakaryalıyla buluşturacak rekreasyon düzenlemesi yapılmalı. Şehri adını veren nehirle şehir kucaklaşmalı.

 

*Merkezde sıkışan ilk, orta, liseler şehrin nispeten dışında modern, rahat, yeşil kampüslere taşınmalıdır.

 

*Sapanca su havrası bizim için yaşamsal öneme sahip. Temiz suyun önemi günden güne artmaktadır. Bu nedenle Sapanca Gölü Su Havzası mutlaka korunmalı, gerekli önlemler alınmalı.

 

*Ankara Caddesi gölgede kaldı. Bir türlü gelişmedi. Çark Caddesi ve etrafına sıkışan ticari hareketliliği Ankara Caddesi’ne kaydırmak için özendirici tedbirler alınmalı. Ban göre ilk etapta Çeşme Meydanı Kavşağı’na kadar trafiğe kapatılarak yayalaştırılabilir. İlerleyen zamanda Turan Caddesi kavşağına kadar götürülebilir. Yağcılar Mahallesi’nden başlayarak Ankara Caddesi duble yol haline getirilip Ormanköy Kavşağı’ndan D-100’e bağlanarak ilimize yeni bir giriş sağlanabilir.

 

Yeni seçilen yerel yöneticilerimizi tekrar kutlar; ilimizin daha da gelişmesi için zaman içinde gördüklerimizi, duyduklarımızı, önerilerimizi aktarmaya çalışacağız.

 

 

 

Bu yazı toplam 332 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU