Günün Tarihi:13 Aralık 2018

 

 

Yine İhracat...12 Kasım 2017 , Pazar


Murat Kaba

Haftalardır yazıyorum... İhracatımızın sürdürülebilir ve kalıcı bir şekilde arttırılması ana amaç olmalı...

Geçen iki hafta turizmin ekonomiye katkısı hakkında görüş bildirdim sizlere bu köşede...

Bugün de geçen hafta düzenlenen Türkiye İhracat Haftası üzerine değinmek istiyorum.

Takip edenleriniz bilirler; Projeye dahil olan üç ülkenin on yıldır gündeminde olan Bakü- Tiflis- Kars demiryolu  geçen hafta açıldı. Proje ekonomik ve uluslararası ilişkiler açısından bölgesel zenginliğe ve tabii ki bize büyük katkı sağlayacak...

Gürcistan üzerinden Azerbaycan'dan İstanbul’a giden yeni bir yol inşa edilmesi ve bu demiryolunun açılmış olması, Türkiye, Türki cumhuriyetlerin be uzak doğunun ulaşım ağlarını birbirine bağlayan yeni ve etkin bir yol sunuyor. Bu sayede de ticari, siyasi ve kültürel ilişkiler güçlenecektir.

Bence bu bağlantı iki açıdan önemli:

Birincisi, İpek Yolunun Türkiye'nin iyi ilişkilere sahip olduğu Gürcistan ve Azerbaycan'dan geçecek olması. Böylece, İpek Yolu'nun Türkiye'den geçmesi garanti altına alınmış olacak. 

İkincisi de, bu bağlantının tüm bölgeye Çin yatırımlarını çekebilecek olması. Demiryolunun açılması beklenen ekonomik gelişmeler için çok önemli bir çıkış noktası olacak. 

Tüm bu gelişmeleri de düşündüğümüzde Türkiye ihracat Haftasında İhracat finansmanı, lojistik ve gümrük uygulamaları, hizmet ihracatı, başarısızlıkların gözden geçirilmesi ve Türkiye Ticaret Merkezleri üzerinde durulması en azından bundan sonra ihracatın paydaşları arasında sık sık görüş alış verişi yapılacağı yönünde umut verici çalışmalardır...

Artık bazı kavramlar ihracatta iyice idrak edilmeli: 

* Gelişen teknolojiye hakim insan gücüyle dünya ile rekabet edebileceğimiz;

* Tüm endüstriyel faaliyet konularında Ar-Ge'ye yönelmemizin zaruriyeti;

* Dünyada Endüstri 4.0'da çok önemli bir dönüşüm yaşandığını kabul edip bunun gerisinde kalmamızın bu trendleri kaçırmamamızın gerekliliği;

* Savunma sanayimizin gelişmesinin önemi ve bu alanda biyoteknolojinin kullanımının artacak olması...

Evet, Türkiye’miz artık yıllardır bastırılan içine kapatılmak istenen anlayıştan çıkmak üzere...

Bu dönem çok tarihi bir fırsat. 

Uluslararası Para Fonu IMF bile Türkiye'nin büyüme beklentisini 2017 için yüzde 2,5'ten yüzde 5,1'e, 2018 için yüzde 3,3'ten yüzde 3,5'e yükseltti. Bu hafta açıklama yapıldı.


 

Dünya Ekonomik Görünüm (DEG) Raporu'nun Ekim 2017 sayısını "Sürdürülebilir Büyümeyi Amaçlamak" başlığıyla yayımlayan IMF Türkiye ekonomisinin güçlü iç ve dış talep sayesinde beklenenden hızlı toparlandığına işaret etti...


 

IMF raporunda, Türkiye'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) gelecek yıl yüzde 3,5 genişleyeceği öngörüsünde bulunuldu. Türkiye'ye yönelik 2017 ve 2018 büyüme beklentileri, IMF'nin nisan ayında yayınlanan DEG raporunda sırasıyla yüzde 2,5 ve yüzde 3,3 olarak açıklanmıştı.


Bunun yanında; sadece coğrafi olarak değil, kültürel olarak da Doğu ve Batı arasında bir köprüyüz.

Kültürel birikimi ve entellektüel zekası yüksek bir insanımız var. 

Tüm bu özellikleri özümseyerek özgüven sorunumuzu ortadan kaldırmamız gerekmektedir...

Unutmayalım ki; İhracatta en önemli şart “özgünlük” tür ve bu anlayışla bir “milli kalkınma” sağlayabiliriz.

Millet olarak gelecek güzel günlere...

Bu yazı toplam 275 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın