Günün Tarihi:23 Şubat 2019

Yenikent yolundaki yeşil alanları korumak lazım!9 Temmuz 2018 , Pazartesi

Şehir merkeziyle Yenikent olarak bilinen Karaman, Camili ve Korucuk bölgesinin bağlantısının sağlayan Sebahattin Zaim Bulvarı (Karaman duble yolu) üzerinde gidişe göre sol taraf yani Çark Deresi ile yol arasında kalan bölüm yeşil alan olarak bırakıldı.

Bu bölüm rekreasyon alanı olarak ayrıldı. Spor tesisleri ile Agua park kısmı halka hizmet olsun diye geçici süreyle yap-işlet-devret modeliyle kurduruldu. Bu iki tesis havuzları ile özellikle bugünlerde halka hizmet veriyor.

Yine yeşil alanlar artık vatandaşların akşamları gidip piknik yaptıkları, çocuk oyun aletleri ile basketbolun sahalarının bulunduğu spor tesisleriyle vazgeçilmezleri haline geldi.

Merak eden gider akşamları Şahin Okulları karşısında kalan bölümlere şöyle bir bakabilir. Birkaç kamelya dışında hiçbir sosyal tesisi (Çeşme-Tuvalet) olmayan bölümde insanlar güzel havanın ve yeşil çimenlerin tadını çıkarıp mangallarının keyfini sürüyorlar…

Bu bölgedeki ahırlar ve evler kaldırılıp yerleri sırayla yeşil alanlara eklenirken, bir anda bu bölgede inşaatlar artmaya başladı.

Belediye bir taraftan yaptığı istimlaklarla insanların yerlerini elinden alırken, henüz istimlakların gerçekleştirmediği söylenen bölgelerde ise yerlerin mevcut hali ile kullanılması (ev ve tarla) yerine yapılanmaya izin verilmesi hiç hoş görülmüyor.

Bu alan bilindiği gibi dönemin belediye yöneticileri tarafından Yenikent’e yapılacak raylı sistem için düşünülmüş ve onun için bırakılmıştı. Sonrasında burada rekreasyon alanı oluşturulup güzel bir alan ortaya çıkmıştı.

Bunun devamı kısım kısım gelirken, son zamanlarda yerleri istimlak edilen ahırları yıktırılan, evleri yıktırılan vatandaşalar inatmış gibi, henüz yerleri sahiplerinde olan kişilere inşaat hakkı tanımak onlara imar izni vermek ne kadar doğru?

Büyükşehir ve Adapazarı Belediyesi Yazlık Kavşağı’ndan Camili girişindeki Çark Köprüsü’ne kadar olan kısmı biran önce ele almalı orada ne kadar yapı varsa imar planlarına uygun şekilde yeniden rekreasyon alanı olarak dizayn etmelidir.

Çark Deresi kenarının daha da güzelleştirilip yapılacak bir iki sosyal tesis ile şehrin göbeğinde mesire alanı oluşturulmasına hız kazandırılması gerekir.

Yoksa  bu alan kötü örneklerle birlikte çok yakında binalardan geçilmez hale gelecek. Zaten yolun sağ tarafındaki yapılaşma ile ortaya çıkan çirkinlik gün be gün artarken en azından bırakın sol taraf komple yeşil alan kalsın…

Bu arada bu yol üzerinde ticari amaçlı yapılan işyerlerinde imalatçılara izin verilmesi son derece yanlış. Burası sanayi bölgesi değil iki yerleşim birimini birbirine bağlayan ve artık bir çok yeri konut imarına açılan yer…

Hele ki bir de düğün salonları ile özel okullara yönelik verilen imar izinlerinde otopark sorunu ele alınmadığı için tam bir çirkinlik ve yolda sürekli parklanmalar nedeniyle tehlikeler yaşanıyor…

Elbette yatırım yapanlara kolaylık sağlamak gerekir ama bunun belli kurallar içinde kimseye sıkıntı yaratmayacak şekilde olması gerekmez mi? Okul yapılmış ortada otopark yok…  Herkes için tehlikeli durum… Düğün salonu yapılmış yer tam kullanılmış aynı anda birkaç bin kişi düğüne gelmiş araçlara yer yok… Araçlar yolda tehlike büyük…

Sakarya imarı ile Türkiye’ye örnek olurken gözden kaçırılan bir iki kişinin çıkarı için hem de Sakarya Valiliği’ne giden şehrin gelişim bölgesi Yenikent yolu  üzerine bu yapılar yakışmıyor… Gelin ipin ucu kaçmadan önleminizi alın… Yoksa iş işten geçtikten sonra ne o yıkımlar yapılabilir, ne de oralara otopark yapabilirsiniz… Bizden sadece hatırlatması…

 

Bu yazı toplam 205 defa okundu.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın