Günün Tarihi:17 Nisan 2021

‘Başlangıç kolay bırakmak zor’


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Madde Bağımlılığı İle Mücadele Eğitici Eğitimi’ konulu konferans Sosyal Gelişim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kolay ama
Uzm. Dr. Ahmet Bülent Yazıcı’nın konuşmacı olarak katıldığı programda, madde bağımlılığı konusunda eğitimcilerin, ailelerin ve yakın çevrenin etkileri katılımcılar ile paylaşıldı. Bağımlılık kazanan insanların zehirlenme yoluna girdiklerini belirten Yazıcı, “Bağımlılığı sigaradan ele alabiliriz. Mesela sigara içen bir insanın ilk niyetinde ilk deneme sonrası bağımlılık düşüncesi yoktur. Ancak bir süre sonra bir defadan bir şey olmaz ile yola çıkan insan kendini bağımlı buluyor. Başlangıcı kolay ama bırakması çok zor oluyor. Bu bütün maddeler için geçerli bir durum. Başlangıcı masum, ancak sonu felaketle biten bir yolculuğa dönüşüyor” diye konuştu.

Aileler iletişimi
Madde bağımlılığı konusunda ailelerin çocuklar üzerindeki etkisine de değinen Yazıcı, “Ailelerin faktörü çok önemli. Bir aile çocuğuna karşı mutlaka iletişime açık olmalıdır. Kendi aralarında sorun olan aileler in çocukları, maalesef duygularını ev dışında yanlış ortamlarda tatmin ediyor. Tuzağa düştükçe düşüyor. Ancak aileler olumlu ilişkiler içinde olunca ergenlerin ve gençlerin bu tuzağa düşme oranı da azalıyor. O yüzden mutlaka çocuklarımız böyle hatalara düşse bile, bizimle iletişim kurabilecek samimiyeti onlara göstermelisiniz” ifadelerini kullandı.

 

6 Şubat 2015 , Cuma Bu haber toplam 781 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU