Günün Tarihi:30 Kasım 2020

Karasu’ya 2 önemli proje


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, Sakarya Nehri ağzına mendirek ve balıkçı barınağı projesi için Karasu Belediyesinde bir toplantı düzenlendi.

DLH Müdürlüğü
Balıkçıların kış aylarında Sakarya Nehri’ni liman olarak kullanabilmeleri için balıkçı barınağı ve mendirek projesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden Şube Müdürü Mehmet Sağ, DLH Bolu Bölge Müdürlüğü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yetkilileri ile Karasu Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Gençbay, Hilmi Ertaban, Meclis salonunda proje toplantısı yaptı.

Afet durumu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğünden Şube Müdürü Mehmet Sağ,“Söz konusu proje ile Karasu’da Balıkçı Barınağı'nın bölgenin balıkçılık üretim miktarını ve kalitesini artıran bir yapıya dönüştürülmesi planlanmaktadır. Bakanlığın hazırlamış olduğu, tahmini uzunluğu toplam 800 metre (kuzey yönü 350 metre, doğu yönü 450 metre) olan balıkçı barınağı 200 adet balıkçı teknesine hizmet vermesi düşünülmektedir ayrıca bölgeyi yoğun dalga ve afet durumundan korumak için Sakarya nehrinin yatağına 2 adet tip mendirek yapımı da amaçlanmaktadır’’ dedi.

Turizm kapasitesi
Konuyla ilgili Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, “Karasu Balıkçı Barınağı Mendirek ve Dalga Kıran Projesi'nin hayata geçirilmesi ile birlikte Karasu ilçesindeki turizm kapasitesi artmasının yanı sıra balıkçı barınağının kapasitesinin artması hedefleniyor ayrıca yapılacak olan mendireklerinde Sakarya nehrindeki akış hızını arttırarak nehrin taşması da önlenecektir’’ dedi.

Dalgakıran
Deniz içerisine yapılacak olan mahmuzlara da (dalgakıran)  değinen Başkan İspiroğlu,“Toplamda 18 adet dalga kıran ile projemiz tamamlanacaktır. Bunlardan 12 tanesi bitmiş durumda ve son 6 tanesi de önümüzdeki günlerde bitirilmesi planlanmaktadır. Mahmuzlar takribi 105 metre uzunluğunda 14 metre genişliğinde ve iki mahmuz arası 70 metre mesafe ayrılarak uygulama yapılacaktır" dedi.

 

9 Şubat 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 1589 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU