Günün Tarihi:10 Nisan 2020

SFSA’da gençlerle anlamlı söyleşi


Serdivan Belediyesi Fikir ve Sanat Akademisi, düzenlediği panel ve söyleşilerle birbirinden ünlü isimleri ağırlamaya devam ediyor.

Beyitler
Akademi meydanında düzenlenen tasavvuf sohbetinde mutasavvıf, yazar ve sanatçı Ömer Tuğrul İnançer Serdivanlılarla buluştu. Yoğun katılımın olduğu söyleşi öncesi Sakarya Tasavvufu ve Tasavvuf Musikisini Yaşatma Derneği sanatçıları küçük bir konser verdi. Eserlerin icrasında musiki sanatçılarına Ömer Tuğrul İnançer de eşlik etti. Okuduğu beyitler eşliğinde tasavvufa ait terimleri açıklayan İnançer, diğer yandan güncel konular hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hazine demek
Özellikle kendisini dinlemeye gelen gençlere öğütler veren İnançer, gençliğin bir hazine olduğunu ifade ederek, “ Genç ne demek? Hazine demek. Her insan bir hazinedir. Bazılarının kilidi zor açılır, bazıları püf deyince çözülür.  Bunun zıddı yaşlılık ise bilinen manada büyümek demek değildir. Allah kelamında kıdeme ehemmiyet var, zahiren yaş saygıyı gerektirir. Ama ben nice 15 yaşında büyük, 80 yaşında küçükler gördüm “dedi.

Allah’a gidiyoruz
Gençlikle ilgili en güzel örneğin eskiden İsmail Maşuki Tekkesi olan şimdi ise İSKİ hizmet binası olarak kullanılan yerde hayatı sürdüren İsmail Maşuki Hazretleri olduğunu ifade eden İnançer, Fahreddin- i Razi’nin Medine’de kendisine nereden gelip nereye gidiyorsunuz diye sorduğunda İsmail Maşuki Hazretlerinin; Allah’tan geldik, Allah’a gidiyoruz… diye cevap verdiğni ve bu cevabı verdiğinde de 7, 8 yaşlarında olduğunu söyledi.

Aşık olunacak
İnançer ayrıca insanın Allah’a aşık olamayacağını, ancak kendi cinsinden birine aşık olabileceğini vurgulayarak, “ İnsan Allah’a aşık olamaz, o kuru bir laftır. İnsan insana aşık olur. İşte o aşık olunacak insan da Muhammed Mustafa’dır (SAV). Çünkü ona aşık olmadan Allah’a aşık olamazsın. Buna en güzel örnek de ayeti kerimedir. Kim peygambere itâat ederse, muhakkak Allah’a itâat etmiş olur”  İşte gerçek aşk budur” dedi.

 

13 Şubat 2015 , Cuma Bu haber toplam 848 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU