Günün Tarihi:18 Nisan 2021

‘Provokasyonlara karşı uyanık olunmalı’


Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Özdemir, Batının İslam düşmanlığını körükleyerek, yeni bir Müslüman katliamına zemin hazırladığını söyledi.

Batıda İslamofobinin (İslam düşmanlığı) kökenlerinin çok gerilere gittiğini belirten Özdemir, Haçlı savaşları ile ilk tezahürü görülen İslamofobininasırlar boyunca Avrupa’da  egemen olduğunu söyledi. Kısa bir zaman önce Saraybosna’da sadece dinlerinden dolayı milyonlarca Müslümanın bütün dünyanın gözü önünde katledildiğini hatırlatan Özdemir, yine İslamofobinin bir sonucu olarak Filistin’de Gazze’de yüzbinlerce masumun sadece Müslüman olmalarından dolayı katledilmeye devam ettiğini söyledi. İslamofobiyi bütünüyle ortadan kaldırılmasını, bunun için de harici sebepleri araştırıp tedbirler alınması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Özdemir, özellikle batıda ve ülkemizde İslamofobiyi çağrıştıracak algılar bertaraf edilmesi gerektiğini söyleyerek, “İslam asli kaynaklarından, doğru müfredatla yeniden ele alınmalıdır. Müslümanlar olarak bizden kaynaklanması muhtemel hususlar gözden geçirilmelidir. Özellikle uluslararası alanda İslam’ı doğru temsil ve takdim edecek ilim ve gönül insanlarının verecekleri mesajları bu yeni duruma göre gözden geçirilmelidir. İslamofobiprovakasyonlarına karşı uyanık olunması gerekiyor” dedi. 

14 Şubat 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 930 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU