Günün Tarihi:5 Aralık 2021

‘Belgesi olmayan çalışamayacak’


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımı ile “SESOB Mesleki Sınav Merkezi İktisadi İşletmesi” tanıtım toplantısı gerçekleşti.

Katılım
Toplantıya Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Alay Komutanı Adnan Şimşiroğlu, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, Sakarya Vergi Dairesi Başkanı Recep Alp, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli ve aday adayları, ilçe Belediye Başkanları, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Koop İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar ve esnaf temsilcileri yer aldı.

Eğitimler
Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Alişan, “Meslek odalarımızla birlikte 21 grupta, 630 kişiye girişimcilik eğitimi verdik. Toplu taşıma araçlarının sevk ve idaresindeki sürücü arkadaşlarımıza eğitim verdik. Amacımız, Güvenli sürüş tekniklerini ortaya koymak ve müşterilerin güvenle gideceği yere gitmesini sağlamaktır. Toplu taşımada 918 kişiye eğitim verdik. Gıdaya yönelik işletmelerde 98 gurupta 5 bin 752 kişiye Hijyen eğitimi verdik. Bu çalışmalar 1 yıllık süre içinde gerçekleşti” dedi.

Kalite
SESOB Mesleki Sınav Merkezi Program Komitesi Üyesi Mehmet Demirbaş’ın bilgilendirme sunumunun ardından söz alan Başkan Zeki Toçoğlu, esnaf ve sanatkârın mesleki başarılarını ölçmek adına kurulan yeni sistemin hayırlı olmasını diledi. Toçoğlu, “Sivil toplum kuruluşlarımız ile tam bir uyum içerisinde önemli projelere imza attık. Mesleki Sınav Merkezi Projesi şehrimizde faaliyetlerine devam eden esnaf ve sanatkârımızın kalite ve yeteneklerine olumlu katkılar sunmak arzusuyla hayata geçirdiğimiz bir projedir. Projeden şehir ve ülke olarak olumlu sonuçlar alacağımızı umuyorum” dedi.

Önemsiyorum
Başkan Toçoğlu ardından konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Ülke geleceğimizi ilgilendiren ve son derece önemli bir konu daha Sakarya’da gündeme getiriliyor. Bu toplantıların artarak sürmesini önemsiyorum. Farkındalık oluşturmadan sorunların çözümü mümkün değil. Neye ne kadar önem vereceğiz. Ne kadar önemli ve değerli konusu iyi anlaşılması gerekiyor” diye söyledi.

Bel kemiği
Mesleki yeterliliğe farkındalık oluşturan yenilikçi projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi ve SESOB’u tebrik eden Çelik, “2014 yılında 1 milyon 400 bin yeni istihdam sağladık. Bütçe açığımız yüzde 1 seviyelerine geriledi. İhracat rakamları 160 milyar dolara ulaştı. Enflasyon tek haneli rakamlarda. Tüm bu olumlu tablo, toplumumuzun bel kemiği esnafımız için de oldukça önemli. Dünyada hızlı bir değişim ve dönüşüm var. Artık bilgiyi üreten, kullanan ve nitelikli insanlara dönüştüren bir yapıya ihtiyaç var. Mesleki Sınav Merkezi bu ihtiyaca cevap verecektir. Projede emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

2 bin inşaat
Sözlerinin devamında Türkiye'deki işsizlik sorununu ele alan Bakan Faruk Çelik, 2014 yılında ülkede 400 bin işsizin istihdam edildiğini ve bunların yarısının kadın olduğunu kaydetti. Sözlerinin sonunda inşaat firmalarının iş güvenliği kurallarına uymadığına dikkat çeken Bakan Çelik, yapılan denetimlerde 5 ilde 2 bin inşaatın bin 600'ünün yapımının durdurulduğunu dile getirdi.

İşi bilen
Bakan Çelik “ Türkiye genelinde 6 milyon 700 bin tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan işçilerimiz var. Bu işçilerimiz bu belgeye kavuşmak zorunda Yasa yürürlüğe girince Bakanlığımız sitesinde yayınlayacağız. Belirlenen meslek erbaplarına 3 sınav hakkı verilecek. Sınavda başarılı olanlar sertifikalarına kavuşacak. Bu işi bilen tekniğe uygun şekilde iş yapacak elemana ihtiyaç var. Bu Türkiye için geç kalınmış bir devrim. Adapazarı’ndan sesleniyorum. Herkes Çalışma Bakanlığının Meclisteki yasadan sonra yayınlayacağı mesleklerde belge almadan çalışamayacağını bilmesi gerekiyor. Bu ağırlık inşaatlarda belirli sektörlerde başlamış oluyor” dedi.    

Özgecan
Bakan Faruk Çelik, kısa bir süre önce işlenen Özgecan Aslan, cinayetindeki katil zanlılarının ülkede infial yarattıklarını ve bu kişilerin insan olmasının dahi tartışılabileceğini belirterek “77 milyonun infialine sebep olan kişinin insan olması bile tartışılır. Onları sizlerden biri gibi lanse etmeye çalışanlara kesinlikle kapılarınızı kapatınız. Onların gerçekten insanlığı bile tartışılır" diye söyledi.

Farklı sorular
Kısa bir süre önce mecliste 'İç Güvenlik Paketi' görüşmelerinin yapıldığı sırada milletvekilleri arasında yaşanan kavgaya değinerek, muhlafet partilerinin yasamaya engel olduğunu belirterek “Siz bunu çok başka taraflara çekip meclisin yasama görevini engellemeye çalışıyorsanız. 5 gündür meclis yasanın bir maddesini görüşmesin diye gayret gösteriyorsanız birileri çok farklı soruları aklına getirir. Başka sorular akla gelir yasama faaliyetini yapamayan meclis olur mu? Buna engel olan muhalefet partisine parti mi denir? Ben açıkça söylüyorum. Böyle particilik mi olur? Böyle siyaset mi olur? Millet size yetki vermiş. İktidara da yetki vermiş. Orada oturur konuşursunuz, uzlaşırsınız. Uzlaşamazsanız muhafeletinizi yaparsınız ama yasama faaliyeti devam eder” diye konuştu.

İmzalandı
Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu ve SESOB Başkanı Alişan’ın Mesleki Sınav Merkezi işbirliği protokolünü imzalaması ile devam eden programın devamında Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan esnaf ve sanatkârlara sertifikaları takdim edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, konuşmasının ardından Eğitim Merkezi açılışının ardından Sakarya'dan ayrıldı.

 

22 Şubat 2015 , Pazar Bu haber toplam 1236 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU