Günün Tarihi:25 Şubat 2021

Abhazfed basını ağırladı


Abhaz Dernekleri Federasyonu; Sakarya Abhaz Derneği'nin 1. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle, Sakarya Medyası’yla kahvaltıda bir araya geldi.

Kahvaltılı
Kısa adı Abhazfed olan Türkiye Abhaz Dernekleri Federasyonu;  21 Şubat 2014’te kurulan Sakarya Abhaz Derneği'nin (SAD) 1. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle, Elegant Resturant’ta düzenlediği kahvaltılı programla; Sakarya’daki Ulusal Basın, Gazete, Tv, İnternet, Dergi ve Radyo Medyası’yla bir araya geldi.

Katılım
Toplantıya; Abhazya Demografya (Geri Dönüşüm Komitesi) Başkanı Hırıps Capua, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Koç, Abhaz Dernekleri Federasyonu Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Atilla Sağım,  İstanbul Abhaz Derneği Başkanı Hakan Ander, Bursa Abhaz Derneği Başkanı Yılmaz Marşan, Ankara Abhaz derneği Başkanı Necdet Akoğlu, Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş, Gazetemiz Sorumlu Müdürü Müjdat Çekin, RATED Başkanı Remzi Adıyaman ve dernek yönetimi katıldı.

Kınama
Toplantının açılış konuşmasına yapan Abhazfed Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Atilla Sağım; bu topraklarda 151 yıldır yaşadıklarını belirterek; “Bizim Abhazlar olarak bir geçmişimiz var. İstiyoruz ki kendimizi her platformda ifade edelim. Bizde, Abhazfed ve Sakarya Abhaz Derneği olarak Sakarya Medyası ile tanışmak ve kendimizi anlatmak için bir araya geldik. Bu vesileyle, Kartopu yüzünden öldürülen gazeteci Nuh kardeşimiz ile vahşice öldürülen Özgecan kardeşimize yapılan saldırıyı kınıyoruz. Kadın değerli ve önemlidir. Hepimiz bir kadının çocuklarıyız” dedi.

Kültürümüz
Abhaz Dernekleri Federasyonunun 2010 yılında faaliyete geçtiğini ve 12 Abhaz Derneğinin federasyon üyesi olduğunu dile getiren Abhazfed Genel Başkanı Cengiz Koç, “1864’lü yıllarda zorunlu göç eden, sürgün edilmiş bir toplumuz. Burada 151 yıldır, burada yaşamımızı devam ettiriyoruz. Her toplumun örgütlenme ihtiyacı olduğu gibi, biz Abhazlarda bunu hissettik ve kültürümüzü geleceğe aktarmak istedik. Bugün 12 derneğimizle birlikte yolculuğumuza devam ediyoruz. Kültürümüzü yeni nesillere aktarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünya var oldukça, bizim varlığımızda devam edecek” diye konuştu.

Diaspora
Sakarya Dernek Başkanı Oral Kobaş’ta, kuruluşunun 1. yıldönümünü kutlamanın heyecanı içinde olduklarını belirterek, “Yaklaşık 1800 üyesi bulunan derneğimizin önümüzdeki yılla birlikte üye sayısındaki hedefi 5000’dir. Sakarya’daki 5 bin üye Abhazya için önemlidir” dedi.

Teşekkür
Abhazya’daki Bakan düzeyindeki Demografya (Geri Dönüşüm Komitesi) Başkanı Hırıps Capua ise, federasyon ve derneklerin yaptığı yoğun çalışmalarla Abhazya’yı Türkiye’de temsil ettikleri için Abhaz Dernekleri Federasyonu ile Sakarya Abhaz Derneği’ne teşekkür etti.

Tebrik
Gazetemiz Sorumlu Müdürü Müjdat Çetin ise ve Sakarya Radyo Televizyon ve İnternet Yayıncıları Derneği (RATED) Başkanı Remzi Adıyaman, çalışmalarından dolayı, kendi kültürlerini gerek dil, gerekse dans, yemek ve yaşamlarıyla gelecek nesillere aktarılmasında çaba sarf eden Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Sakarya Abhaz Derneği’ni tebrik ederek, çalışmalarının devamını diledi.

23 Şubat 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 1200 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU