Günün Tarihi:21 Eylül 2020

‘Kadın cinayetleri aftan yararlanmasın’


Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan, “Biz kadınlar olarak idama şiddetle karşıyız. Yasalar yeterlidir, ama tam uygulanamamaktadır. Talebimiz kadın cinayetleri işleyenler affa uğramasın” dedi.

Çözmeliyiz

Yağan, “Kadın cinayetleri son 5 yılda yüzde bin 400 gibi bir rakama ulaştı. Özgecan son olsun dedik, ama cinayetler devam etti. Bu kadınların en büyük sorunudur. Bu sorunu yine çözecek olan kadınlardır. Burada kadın örgütlerine çok büyük görevler düşüyor. Artık Türkiye’de kadınlar ayakta. Artık bir şekilde bu sorunu çözmek zorundayız. Sokaklara çıkmak zorundayız. Yasalardaki uygulamalarda hata var. İyi hal indirimleri var. Kadına yönelik iyi hal indirimi yok Erkeğe yapılan hukuksal bir indirimdir. Bu çok yanlış. Bu Türkiye’nin ve belli başına insanlık ayıbı” dedi.

Kızlarımız

Yağan, “Bir kaç yıl öncesine kadar namus cinayetleri vardı. Eşlerini öldürenler vardı. Bunlar bitsin artık. Böyle cinayetler yaşanmasın, son bulsun diye ümit ederken, şimdi genç kızlarımıza yönelik saldırılar var. Son 6 yılda genç kızlarımız öldürülmektedir. Bunlar çalışan ve üniversite öğrencileri. Konuştuğumuz dile dikkat edeceğiz. Ayrıştırıcı dil konuşmayacağız. Kadınlar, anamızdır-bacımızdır. Allah’ın bize emanetidir diye konuşmalara başlamayacağız. Biz kimsenin emaneti değiliz. Kimseye de emanet değiliz” dedi.

İdam istemiyoruz

Yağan, idama karşı olduklarını belirterek, “Yasalar geriye işlemez. Özgecan olayının ardından idam çıkarsa o caniyi kapsamayacak. Olan yasalar ve çıkması gereken yasalar tam uygulansa, zaten idama gerek yok. Bizler idama şiddetle karşıyız. Dünya genelinde idam yasaklanırken, bizim idama dönelik talebimiz olamaz. O da ayrı bir şiddettir. Çözüm değildir. Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis de bir idamdır” dedi. 

28 Şubat 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 1280 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU