Günün Tarihi:6 Temmuz 2020

AK Parti'de ilk sınav


AK Parti Sakarya İl Başkanlığı, 7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem Milletvekilliği seçimleri için temayül yoklamasın yaptı. 2 bin 66 delegesi bulunan il teşkilatında bin 961 oy kullanıldı.

Serdivan’da
AK Parti Sakarya’da, 7 Haziranda yapılacak milletvekili genel seçimleri için başvuran 73 adaydan56’sı için dün sabah saatlerinde Serdivan Spor Salonu’nda temayül yoklaması yapıldı. Sabah saat 10.00’da başlayan yoklama saat 16.00’da sone erdi. Tokat Milletvekili Zayit Aslan’ın başkanlık ettiği temayül yoklamasında, aday adayları partililerle sohbet ederek, kulisler yaptılar.

Katılım
Elazığ Milletvekili Sermin Balık’ın gözlemci olarak katıldığı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, ilçelerin belediye başkanları, İl Başkanı Fevzi Kılıç, İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu, İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, ilçe başkanları ve delegelerin oy kullandığı yoklamada renkli görüntüler yaşanması dikkat çekti.

17 sandık
İl Yönetimi, eski başkanlar, Kadın Kolları, Disiplin Kurulu, Demokrasi Hakem Heyeti, Gençlik Kolları, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, ilçe yönetimleri, kadın kolları, gençlik kolları ve yönetimleri ile mahalle başkanları spor salonunda kurulan 17 sandıkta 7 adayın ismini işaretleyerek oy kullandı.

7 dakika kaldı
Oyunu il sandığında kullanan ve 7 dakika içeride kalan İl Başkanı Fevzi Kılıç, “ emayül yoklaması bizim için parametrelerden bir tanesi. Belki bu aday adaylık sürecinin yüzde 15’ine tekabül eder. Gönlünden geçen ve AK Partiyi iyi temsil edeceğine inandığı adayları işaretlenecek. Tabi bu süreçten sonra bir ara komisyon var, genel başkan yardımcısının nezaretinde bir komisyon var, Aday adaylarımız orada bir mülakata girecekler. Bende 7 güzel adam için 7 dakika içeride kalmayı uygun buldum” dedi.

7 Nisan’da
Kılıç, “Şehirde anketler ve saha çalışmaları da yapılacak. Ondan sonra da bir üst komisyonda Sayın Başbakanımızın nezaretinde olan komisyonda 7 aday belirlenecek. Ve 7 Nisan saat 5 itibari ile 7 adayımızı YSK’ ya bildirmiş olacağız. Ondan sonra da seçim çalışmalarımız başlayacak. Bu sürecin aday adaylarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Temayüle katılan milletvekillerimiz de ortamı çok beğendiklerini ve bütün adaylara objektif davrandığımız için memnun olduklarını söylediler” dedi.

Başarı
İl temsilcilerine ait sandıkta oyunu kullanan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, temayül yoklamalarının parti disiplini açısından önemine değindi. Başkan Toçoğlu, “Bugün adeta bir demokrasi şöleni içerisinde teşkilatlarımızın iradesi sandığa yansıyor. Üst yönetimi ve tabanı ile AK Parti birlik ve beraberliğin adresidir. Değerli delegelerimizin kanaatlerinin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek, aday adayları ile sohbet eden Başkan Toçoğlu başarı dileğinde bulunmayı ihmal etmedi.

Sayıldı
Temayülle ilgili uyarılarda bulunan Tokat Milletvekili Zeyit Arslan, “ Oy kullanma işlemi tamamlandıktan sonra görevli arkadaşlarımızla birlikte kullanılan oyları sayarak tutanak tutacağız ve sonuçların belirleneceği genel merkezimize götüreceğiz. İnşallah Ak Parti’nin ruhuna yaraşır bir şekilde bugün bu işlemlerimizi tamamlayacağız ve inşallah 7 Haziran’da milletvekilliği seçimlerinde 7 güzel insanı sizlerin yapacağı güzel çalışmalarla Ankara’ya Sakarya’mızı temsil etmek için göndereceğiz. Temayülün bütün aday adaylarına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Dikkat çektiler
Oylamada engelli ve kadınlara öncelik verilirken, birçok aday adayı partililer ile fotoğraf çektirmek için adeta birbiriyle yarıştı. Oylamada esnasında en çok ilgiyi çeken isimlerin arasında Çiğdem Erdoğan Atabek ve Ali İnci yer aldı. Salon’da görev yapan sandık kurullarına ise kumanya dağıtılırken, aday adayları adeta şıklıklarıyla dikkat çekti. Bayan aday adaylarının şıklığı ise salonda dikkat çeken bir başka ayrıntı olurken, kuyruklarda bekleyen partililer oylarını dikkatlice kullandılar. 

Gözlem yapıldı
Sakin geçen oylamada sandıklar saat 16.00’da kapandı. Oyların kullanımı bittikten sonra Milletvekili Balık, tüm salonu geçerek hem boşa atılmış ve geçersiz oyların olup olmadığının gözlemini yaptı.

Zarflar sayıldı
Oyların sayımına geçildiğinde ise Zeyit Aslan başkanlığında tutanaklar tutuldu. Oyların bulunduğu zarflar tek tek sayılırken, ilçe ilçe kayıt yapıldı. Çuvala konular oyların ağızı mühürlenerek, Zeyit Aslan ve Milletvekilleri Sermin Balık, Temel Coşkun ve İl Başkanı Fevzi Kılıç, teslim alarak tutanakları imzalandı.

Birliktelik
Ağızları bağlanan oy çuvalları Genel Merkeze ulaştırılması için araçlara taşındı. Oylama tüm aday adaylarının sahneye çıkarak birliktelik pozu vermesiyle sona erdi. Bilindiği gibi temayül yoklamasının sonuçları açıklanmayacak.

İşte temayüle giren 56 isim;
Abdullah Mert, Ahmet Mehmetalioğlu, Ahmet Orhan, Ali Ateş, Ali Halıcı, Ali İnci, Ali Karataş, Ali Türkmenoğlu, Bilgehan Doğru, Cevdet İzmirli, Cihan Saraç, Cihat Zafer Demirel, Çiğdem Erdoğan Atabek, Ebubekir Sofuoğlu, Emel Taş, Ender Serbes, Enver Toçoğlu, ErnurToç, Fatma Elif Büyükarslan, Fevzi Şensoy, Fikret Işık, Hanife Tunca, Hasan Ali Gökdemir, Hatice Kalkan, Hızır Tantaoğlu, Hilmi Atasever, Hüseyin Rahmi Akyüz, İbrahim Ertiyaki, İsmail Gündoğdu, Kemal Öztürk, Levent Samrıoğlu, Levent Ulusoy, Leyla Ak, Mahmut Tandoğan, Mecit Ayhan, MefailDeribaş, Mehmet Medar Kırdar, Mehmet Öztürk, Mehmet Şakir Kaplan, Melik Hayri Çetinkaya, Mustafa Aşçıoğlu, Mustafa İsen, Mustafa Şişman, Osman İbrahimbaş, Osman Necmettin Şafak, Ömer Erdem, Ömer Fatih Bölükbaşı, Ramazan Sezer, Recep Hacıeyüpoğlu, Recep Soytürk, Resul Dalkıran, Selahattin Aydın, Selda Kenar, Turan Kahveci, Yunus Barik, Ziya Cevherli.

 

1 Mart 2015 , Pazar Bu haber toplam 1586 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU