Günün Tarihi:26 Şubat 2021

‘Türkiye müdahalede bulundu’


Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORMER) Müdürü Prof. Dr. Kemal İnat, Türkiye’nin Şah-Fırat Operasyonu ile gereksiz riskleri önleyici bir müdahalede bulunduğunu söyledi.

Büyük risk

Şah-Fırat Operasyonu’nun Türkiye’nin Ortadoğu’da gereksiz risklere girmeyi istemeyen bir politika izlediğini gösterdiğini dile getiren Prof. Dr. İnat, Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun sınırdan uzakta, başta IŞİD ve PYD olmak üzere Suriye iç savaşının bütün aktörleri arasındaki şiddetli çatışmaların olması ihtimali taşıyan bir bölgede bırakılmasının çok büyük riskler içerdiğine dikkat çekti.

Maceracı

 “Bu karakola yapılacak herhangi bir saldırının Türkiye’yi Suriye iç savaşının doğrudan bir parçası yapma riski küçümsenemeyecek düzeydeydi” diyen İnat, IŞİD’in Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’na yapacağı bir saldırının Türkiye’yi doğrudan IŞİD ile karşı karşıya getireceğini söyledi. IŞİD’in daha önce Musul Başkonsolosluğu’na saldırdığını hatırlatan İnat, Türkiye’nin Süleyman Şah Türbesi konusunda benzer bir riske girmekten kaçınmasının doğru bir davranış olduğunu, bu şekilde Ortadoğu’da maceracı bir dış politika izlemek istemediğini gösterdiğini ifade etti.

Zamanlama önemli

Şah-Fırat Operasyonu’nun zamanlamasına dikkat çeken İnat, bunun Türkiye’nin IŞİD’e karşı artık daha etkin bir mücadele yürüteceğinin bir işareti olarak okunabileceğini kaydetti. Şah-Fırat Operasyonu’nun aynı zamanda, Türkiye’nin gerektiğinde sınır ötesi bir operasyonu yapabilecek askeri kapasiteye sahip olduğunu gösterdiğini belirten Prof. Dr. İnat, “Ancak bu tür operasyonları gerçekleştirebilecek askeri, ekonomik ve diplomatik kapasiteye sahip olmak ile yabancı ülke topraklarında uzun süreli çatışma maceralarına girmek ayrı şeylerdir. Türkiye’nin son dönemde izlemiş olduğu Ortadoğu politikası, genel olarak bu ayrımın farkında olarak hareket ettiğini göstermektedir” diye konuştu.

Çözüm süreci

Operasyon sırasında IŞİD militanları ile çatışmaların yaşanmamasında Türkiye’nin askeri caydırıcılığının etkisi olduğunu belirten Prof. Dr. Kemal İnat, PYD ile herhangi bir çatışma yaşanmaması için de gerekli tedbirlerin alındığının görüldüğünü söyledi.PYD ile çatışmaya girilmemesi için alınan tedbirlerle, Türkiye’de yürütülen çözüm sürecini olumsuz etkileyecek gelişmelere de fırsat verilmediğini ifade etti.   

5 Mart 2015 , Perşembe Bu haber toplam 1024 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU