Kendi CNC tezgahlarını yaptılar25 Mart 2015, Çarşamba

Çok pahalı
Bilgisayarlı Sayısal Kontrol (Computer Numerical Control) kelimelerinin kısaltması olan CNC, takım tezgahlarının belirli mantığa göre kodlanmış komutlar yardımıyla işletilmesini sağlayan bir sistem. Tezgahın bilgisayarla kontrolünü olanaklı kılan CNC makinelerde üretimin her aşamasında durdurmak, gerekli değişiklikleri yapabilmek, programa kalınan yerden tekrar devam edebilmek mümkün. Bu özellikleriyle son yıllarda sanayide kullanımı hızla artan CNC tezgahları, özellikle uygulamalı eğitim veren Teknoloji fakültelerinin müfredatının önemli bir parçası durumunda. Ancak çoğu üniversitede öğrenciler çok pahalı olması dolayısıyla CNC tezgahlarını kullanma imkanına sahip olmuyor. Eğitim teorik olarak veriliyor.

100 bin lira
SAÜ Teknoloji Fakültesi öğrencileri, bu problemi kolayca aştılar. Hocalarının danışmanlığında kendi CNC tezgahlarını ürettiler. Alper Bilgin, Cengiz Altın, Mesut Yıldırım, Batuhan Cantav, İslam Çözel, Raif Peker, Fatih Elmas ve Yunus Emre Kozan’dan oluşan proje ekibi eğitim amaçlı 3 eksen CNC freze tezgahı tasarlayarak üretimini gerçekleştirdi. 3 bin lira gibi düşük bir maliyetle üretilen tezgah, piyasada 60 bin ila 100 bin liraya satılan pahalı CNC tezgahlarının yaptığı bütün işlemleri yapabiliyor. Öğrenciler kendi yaptıkları tezgahla uygulamalı eğitim yapabiliyor.

Tasarım
Proje ekibi kullanılacak malzemeleri belirledikten sonra örnek tasarımlar oluşturdu. Gerekli malzemeler temin edildikten sonra üretim aşamasına geçildi. Üretim aşamasının ardından montaj yapılarak gerekli deneyler için hazır hale getirildi. Bütün çalışmalar danışman öğretim üyelerinin denetimi altında yapıldı.

Kolayca
Ticari CNC tezgahlarının yüksek maliyetleri dolayısıyla çok fazla kullanılamadığını belirten proje danışmanı Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferit Fıçıcı, öğrencilerin yaptığı tezgahın eğitim amaçlı kullandığına dikkat çekti. Üretilen CNC tezgahının öğrenciler için ekstra bir deney seti gibi olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Fıçıcı “Yapılan bu CNC tezgahının ticari tezgahlardan bir farkı yok. Aynı kodu kullanıyor, aynı işi yapıyor. Sadece bu bir protototip, daha kompakt. Üretilen bu tezgahın sayısı, düşük maliyeti dolayısıyla kolayca arttırılabilir. Böylece öğrenci başına düşen tezgah sayısı da artmış olur. Öbür türlü böyle bir laboratuvar kurm
anın maliyeti 300-500 bin lira arasında değişiyor. Oysa biz bunu 10-15 bin liraya halledebiliriz” dedi.
 

Bu haber toplam 1317 defa okundu.