SATSO meclisi toplandı27 Mart 2015, Cuma

Yükseltecek
Yapılan meclis toplantısı yoklama ve günde maddeleri sonrasında Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Çanakkale Zaferini kutlayarak şehitleri minnetle andıklarını söyledi. Ulusal gündemde ihracat ve çözüm sürecindeki gelişmelere konuşmasında değinen Kösemusul, Sakarya ihracatını daha da yükseltecek hamlelere hız kesmeden devam edeceklerini vurguladı.

Çözüm
Çözüm sürecine olan desteklerinin sürdüğünü aktaran Başkan Mahmut Kösemusul, “Çözüm süreci, ülkemiz için çok önemli ve hayati bir süreçtir. Kan ve gözyaşı, yerini birlik ve beraberliğe, ortak idealler ve ortak hedefler yolunda cesaretli mücadeleye bırakmalıdır.” şeklinde konuştu.

Toplantılar
İstanbul Sanayi Odası ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirilen sanayi yatırımları değerlendirme toplantıları ile ilgili düşüncelerini paylaşan Kösemusul, Sakarya’nın sanayi geleceği ile ilgili hazırladıkları yol haritasında çok dikkatli yol aldıklarının altını çizdi. Başkan Kösemusul, “İstanbul Sanayi Odası ve Sakarya Büyükşehir Belediyemiz ile önemli iki toplantı gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu,  iki toplantımıza katıldı. İlgisi ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Sakarya’mızın geleceğini hep birlikte inşa ediyoruz. Şehrimiz için vites yükseltmeye devam ediyoruz” dedi.

90 bin istihdam
Kösemusul, “Sakarya’mız artık büyük hedeflere koşuyor. Sakarya’mız, 7 kurulu OSB’si, 2 Yeni OSB çalışması, otomotiv üssü olma yolundaki hedefi görmesiyle inşallah yeni bir döneme başlamıştır.  Çok yakın bir gelecekte şehrimize 90 bin yeni istihdam bekliyoruz. Yeni Sakarya’mız hep birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla inşallah Yeni Türkiye’nin lokomotif şehirlerinden biri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ortak hedef
Milletvekili aday adaylarının ziyaretleri ve siyasi partilerin seçim süreci ile ilgili istişarelerine de konuşmasında değinen Başkan Kösemusul, ortak hedefin Sakarya’nın her alanda çok daha fazla gelişim göstermesi olduğunu vurguladı. Bugün gerçekleştirilecek ödül töreni ile ilgili heyecanını da paylaşan Kösemusul, iş dünyasını programa davet etti.

Ödül töreni
Kösemusul, “Geleneksel Sakarya’nın Yıldızları ödül törenimizi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Ayşenur İslam ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun teşrifleriyle, saat 19.00’da Odamızda gerçekleştireceğiz. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, İhracat olmak üzere üç ana kategoride ödüller vereceğimiz törenimizde ayrıca Özel Ödül Kategorisinde; Marka, Performans, Spor, Ar-Ge, İstihdam, Girişimcilik, Çevre, Eğitim alanlarında ödüllerimiz sahiplerini bulacak, şehrimize hizmet eden tüm dostlarımızı hep birlikte alkışlayacağız” dedi.

Maddeler
Aylık faaliyetlerin sunumunun ardından hususundaki 5174 Sayılı TOBB Kanununun 10.  Maddesi Gereği, 2012 Yılında Durumları “Askı” Olan Üyelerimizin Oda Sicil l Kayıtlarının Silinmesinin görüşülmesi hakkındaki gündem maddesi oylanarak kabul edildi.

450 üye
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan SATSO Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ, durumları askı olan üyelerinin sicil kayıtlarının silinmesi maddesinde ilgili üyelerle birebir görüşmeler ve irtibat çalışmalarının ardında 71 üyenin kayıtlarının güncellendiğini ve görüşmeler neticesinde sonuç alınamayan 450 üyenin kayıtlarının silineceğinin bilgisini verdi.

Komiteler
Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi maddesinde kürsüye gelen Meclis Üyesi Turgay Çelik, arazi toplulaştırmasının önemine değinerek ilimizin verimli topraklarından maksimum seviyede faydalanmanın en doğru yolu olduğunu ifade etti.  31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Necmettin Kırık bilişim sektörünün donanım ve yazılım ürünleri olarak ikiye bölündüğünü söyledi.  16. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Oktay Topçu ise 5684 sayılı kanun ile ilgili sıkıntıları dile getirdi.

Sigorta
Topçu konuşmasında, 1.5 yıldır bu konuda çalışmalar yapıp taleplerde bulunduğunu belirterek özellikle bireysel kredi kullanımında sigorta işlemleri konusunda kanunda değişiklikler olduğunu ifade etti. Topçu, “Kredi miktarları ve sigorta meblağı eş tutuluyordu. Yapım bedelleri üzerinden sigorta yapılması vardı bu da kanuna girdi. Yanlış uygulama ortadan kalktı. Bizim büyük sıkıntımız olan bankaların kredi kullananlara yapılan zorunluluklarda değişiklikler yapıldı” dedi.

ASEM
17. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu ise “Meslek komitemizde çok farklı iş kolları var. Kooperatifler de bunlardan biri. ASEM de bizim komite üyemizdir. Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5000lik planlar çerçevesinde bulundukları alanı ticaret alanı olarak ilan etmelerinden dolayı mağdur oldular. Bu konuyu dile getirmek istedim” dedi.

Şangay
21. Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Akçam ise önümüzdeki günlerde Çin’de gerçekleştirilmesi planlanan uluslar arası fuar ile ilgili bilgi vererek “Şangay’da gerçekleştirilecek fuar, araç ekipmanları kaldırma indirme platformları araç alaşımlarını etkileyen ekipmanlar benzin istasyonları konusunda düzenlenecektir. Biz bu konuda katılımın sağlanması için ön çalışma yaptık, KOSGEB destekli bu fuarlara katılımınızı bekleriz” dedi.

Temenniler
Meclis Üyesi Turgay Çelik tarımsal üretimde devlet destekleri konusunda bilgilendirmede bulundu. Çelik tarım sektöründe olan üyeler açısından çok önemli bir devlet desteği olduğunun da altını çizdi.

Eğitim
Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ TOBB meclis üyelerine eğitim seminerleri devam ettiğini belirterek tüm meclis üyeleri için bu eğitimlerin faydalı olacağını ifade etti. Meclis Üyesi Ercan Başnuh TOBB eğitimleri konusunda değerlendirmede bulunarak “Sakarya için SATSO neyse Türkiye için de TOBB o. Çok iyi verimli bir çalışma programı hazırlanmış ve önemli hocalardan eğitim alınıyor. Meclis üyelerinin katılımını öneririm” dedi.

Yeşil nokta
Meclis Üyesi Adem Bilgen orman haftası için ağaç dikme organizasyonundan dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek teşekkür etti.  Yeşil nokta projesi kapsamında üye işyeri sözleşmeleri yapmaya başladıklarını ifade ederek her komiteden 5 üye talep ettiklerini belirtti.
Meclis toplantısından önce SATSO Meclis Başkanı Akgün Altuğ ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Orman Haftası dolayısıyla meclis üyeleri ile birlikte SATSO Hizmet Binası bahçesinde fidan dikti.

Bu haber toplam 1214 defa okundu.