Günün Tarihi:30 Kasım 2020

Müdürlük mülakatları için suç duyurusu


Türk Eğitim Sen Sakarya Şubesi okul müdürlüğü mülakatları için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

783müdür
Türk Eğitim-Sen Sakarya İl Başkanı Mehmet Düzlü, “18-24 Ekim 2014 tarihinde yapılan ve Sakarya kamuoyunda şaibeli olarak hafızalarda kalan Okul Müdürlüğü mülakatları için Türk Eğitim-Sen Sakarya Şubesi Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.  Hatırlanacağı üzere, 239 münhal kurum için yapılan bu mülakata, toplam 783 aday çağrılmıştı. Çağrılan adaylardan 366 kişi Eğitim Bir Sen üyesi, 238 kişisi Türk Eğitim-Sen üyesi iken 74 kişi sendikasız ve 105 kişide diğer sendikaların üyesi olarak bu mülakata katılmıştı” dedi.

Başarı yüzdesi
Düzlü, “Mülakat sonuçlarında; sınava giren 366 Eğitim Bir Sen üyesinden 232 kişinin başarılı olmuş; mülakata çağrılan 238 Türk Eğitim-Sen üyesinden yalnızca 46 tanesi 70 puan üzerinde alarak sınavı geçmişti. Bu sonuçlardan da açıkça görüldüğü gibi; Milli Eğitim Müdürlüğünde kurulan sınav komisyonları; Eğitim Bir Sen üyelerini müdür yapabilmek için azami gayret göstermişlerdir. Eğitim Bir senli adayların sınavdaki başarı yüzdesi % 63,39 iken, sınava katılan Türk Eğitim-Sen üyesi adayların başarı yüzdesi % 19.33 olmuştur. Bu oranlar 15 üyesinden 12 kişisi Eğitim Bir Sendikasına üye komisyonların görevi kötüye kullandıklarını da açık seçik göstermektedir” dedi.

İşte kanıt
Düzlü, “Bunun en büyük kanıtlarından birkaç tanesi de suç duyurusunda bulunduğumuz bu mülakatta  en yüksek puanı alan ilk 50 aday arasında Türk Eğitim-Sen üyesi sadece 1 kişi varken, Eğitim Bir sendikasına üye 43 kişinin ilk 50 içinde olması, Eğitim Bir Sendikasına mensup mülakat komisyonu üyelerinin kendi sendikalarına mensup kişileri  okullara müdür yapma çabasını ve Türk Eğitim Sen üyelerini tasfiye etmek için uğraşıldığını da açık açık göstermektedir” dedi.

Mazeret
Düzlü, “Türk Eğitim-Sen Sakarya Şubesi olarak mülakat komisyonlarıyla ilgili suç duyurusunu mülakat sonuçları açıklandıktan hemen sonra yapmak için harekete geçerek, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden mülakat komisyonu üyelerinin isim unvan ve görev yerlerini talep etmiş olmamıza rağmen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2 defa bu bilgilerin “özel hayatın gizliliği” kapsamında olmasını mazeret göstererek istenilen bilgileri tarafımıza vermemişti” dedi.

Tarafımıza
Düzlü, “Bunun üzerine Başbakanlık Bilgi Edinme Üst Kuruluna yaptığımız itiraz sonucu, sendikamız haklı bulunmuş ve bu kurulun Sakarya Valiliğini istenilen bilgilerin sendikamıza verilmesi yönündeki yazısı üzerine bu bilgiler tarafımıza verilmişti. Bu sebeple mülakatların hemen ardından yapılması gereken suç duyurusu ancak şimdi yapılabilmiştir. Aslolan adaletin geçte olsa tecelli edeceğine olan inancımızdır” dedi.

3 Nisan 2015 , Cuma Bu haber toplam 1174 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU