Günün Tarihi:26 Şubat 2021

Şehit Çobanı andılar


Kurtuluş Savaşı sırasında gece keçilerin boynuzuna çıra bağlayıp yakarak, kalabalık Türk askeri süsü verip düşmanı korkutan ismi bilinmeyen kahraman şehit çoban, Geyve’de anıldı.

Yürüyüş
Dokuz Katlı Beşiktaş Şelalesi ve muhteşem tabiat güzellikleri ile ile ünlü Akıncılar köyünde, Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği tarafından gerçekleştirilen anma programına TEMA Sakarya Şubesi, Sakarya Dağcılık Spor Külübü, Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi ve bir çok gençlik derneği destek verdi. Ayrıca, şehit çoban için anma yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüş, Akıncılar köyü girişinden başlayarak şelalelere kadar sürdü.

Hikayesi
Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, kahraman çobanın Geyve Boğazı mevkiinde karargâh kuran düşman birliğini fark edip, onları korkutmak amacıyla geceleri sürüsündeki keçilerin boynuzuna çıra bağlayıp yaktığını belirterek, “Şehit çoban keçilerini Kocatepe sırtlarında bu şekilde dolaştırmış. Düşmana 'Türklerin ışıklısı bu kadarsa, kim bilir ışıksızı ne kadardır' dedirterek, korku salmış ve düşmanı kaçırmayı başarmış. Daha sonraki günlerde ise şehit düşürülen çoban, Kurtuluş Savaşı döneminde boğazda yaşanan kahramanlık hikâyesinin kahramanı oldu. Ancak çobanın ismini bilen yok. O isimsiz bir kahraman.” diye konuştu.

Miras 
TEMA Sakarya Temsilcisi ve Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu da Geyve Boğazı güzelliğinin korunması ve gelecek nesle tertemiz bir şekilde miras bırakılması gerektiğini söyledi. Anma etkinlikleri, Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği‘nin pilav ikramıyla sona erdi.

6 Nisan 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 966 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU