Günün Tarihi:30 Haziran 2022

‘Türkiye’nin yıldızı olacağız’


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi kurulacağı müjdesine sevindiklerini söyledi.

Otomotiv
Kösemusul, "Milli tankı üreten, milli treni üretmeye hazırlanan Sakarya’nın, otomotiv üretim üssü olmasının önünde hiçbir engel yok. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Daha çok çalışacak ve inşallah stratejik sektörümüz otomotivde Türkiye’nin yıldız şehri olacağız” diyerek"otomotiv şehri Sakarya" için daha çok çalışacaklarını söyledi.

İstihdam
Türkiye’nin ihracat hedefine en önemli katkıyı otomotiv sektörünün verdiğini dile getiren Kösemusul, bir asırlık nitelikli istihdam tecrübesiyle sektördeki ihracata omuz verdiklerini vurguladı. Kösemusul, "Sakarya’mızın sektör tecrübesine inanan firmalar ,önemli yatırımlarını şehrimizde yaptı ve hamdolsun başarılı oldular. Toyota’nın tek sıfır hatalı üretim yapan fabrikası, milli tank Altay’ın üretimini yapan Otokar, Tank Palet, Türk Traktör, Başak Traktör ve otomotiv yan sanayi firmaları, milli treni üretmeye hazırlanan TÜVASAŞ, Sakarya’mızda. Kaliteli eğitim ve nitelikli istihdamda hamdolsun başarılıyız” dedi. 

Teşekkür
Kösemusul, “Kümelenmelere önem vererek, ihtisas OSB’leri şehrimize kazandırdık. Sakarya’mız, potansiyeliyle, otomotiv sektöründe tüm şartlarını yerine getirmesiyle bu yatırımı çok arzuladı, çok çalıştı ve Sayın Cumhurbaşkanımız büyük yatırımı bizzat açıklamış oldu. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza şükranlarımızı sunuyor, çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Kalbi olacak
Otomotivin kalbi olacak endüstri bölgesi için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının çalışma başlattığını ifade eden Kösemusul, “Bakanımız Sayın Fikri Işık, istikametimizde, tüm çalışmalarımızda bize destek vermiş ve yol göstermişlerdir. Çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

İlan edildi
Kösemusul, Karasu ilçesinde otomotiv konusunda ihtisaslaşmış endüstri bölgesi kurulması için gerekli fizibilite ve yer seçimi çalışmalarının bakanlık tarafından tamamlandığını belirterek,  "Yaklaşık 222 hektarlık alan, Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi olarak bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Sakarya’mızda ilan edildi. Bölgede elektrikli-hibrit araçların üretimi ve motor gibi katma değeri yüksek parçaların üretimine ilişkin yatırımlara öncelikli yer verilecek” dedi.

Yıldız şehir
Kösemusul, “Sanayi Bakanlığımız gerekli hazırlık çalışmaları için yaklaşık 60 milyon lira harcama yapacak. Bölge, faaliyete geçtiği zaman 1,5-2 milyar dolarlık yatırım gerçekleşmesi ve 7-8 bin kişilik nitelikli istihdam oluşması bekleniyor. SATSO olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Milli tankı üreten, milli treni üretmeye hazırlanan Sakarya’nın, otomotiv üretim üssü olmasının önünde hiçbir engel yok. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Daha çok çalışacak ve inşallah stratejik sektörümüz otomotivde Türkiye’nin yıldız şehri olacağız” dedi.
 

14 Nisan 2015 , Salı Bu haber toplam 1133 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU