Günün Tarihi:30 Ekim 2020

"Depremden Sonra Hayat Var Mı ?" çalıştayı


Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi ve İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından 23-26 Nisan tarihlerinde Taraklı İlçesi’nde "Depremden Sonra Hayat Var Mı?" çalıştayı düzenlenecek.

Taraklı Belediyesi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkan Yrd. Mehmet Kozcağız, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Didem Erten Bilgiç ile Taraklı Kent Konseyi Başkanı Naim Nalbant katıldı.  Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arısal, Kocaeli Deprem Sempozyumu kapsamında düzenlenen öğrenci çalıştayında, farklı kültür ve eğitimlerden gelen mimarlık bölümü öğrencilerinin bir araya gelmesini amaçladıklarını belirtti.
"Soru odaklı yola çıkış sebebimiz ise depremden sonra tasarlanacak olan ögeleri, bir takım söylemlerle kısıtlamamak, sadece belli başlı yaşamsal ihtiyaçlar üzerinden hareket etme baskısını yaratmamaktır" diyen Arısal, şunları söyledi; "Afet sonrası için geliştirilen her düşünce ve tasarım üretilmesi, çalıştayın esas amacıdır. Deprem sonrasında, canlı olan her şeye yönelik yeni düşünce ve buna bağlı tasarımların üretilmesidir. Deprem, Türkiye gibi yerleşim alanları hızlı ve kontrol dışı büyüyen ülkeler için maddi ve manevi pek çok kayba neden olabilecek güçte bir doğa olayıdır. Tanımında her ne kadar 'doğa olayı' tamlaması geçse de hiçbir zaman 'doğal' kabul edilememiştir. Özellikle ülkemizde hazırlıksız yakalanılan ve sonrasında karışıklık yaşanması olası bu doğa olayı sonrası için güncellenen eylem planlarının olması çok önemlidir. Bu eylem planlarının önemli bir ayağı da deprem sonrası doğacak yaşamsal ihtiyaçlar için mekanların tasarımıdır. Bu gereklilikten hareketle, geleneksel yapı stoğu zenginliği, doğal ve beşeri özelliklerinin özgünlüğü sebebi ile çalışma alanı olarak seçilen Taraklı İlçesi’nde öğrenci çalıştayı düzenlenecektir." 

18 Nisan 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 972 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU