Günün Tarihi:24 Haziran 2021

‘Şehir hastaneleri yapılacak’


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam, Sakarya Üniversitesi'nde katıldığı tıp kongresinde yaptığı konuşmada, “Bugün itibariyle 458 bin engelliyi evde bakım hizmeti veriyoruz” dedi.

Katılım
Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde “Sakarya Üniversitesi 2. Ulusal Tıp Kongresi” gerçekleşti. Kongreye başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam olmak üzere Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Tıp Fakültesi
Açılışta konuşan Kongre Öğrenci Başkanı Alper Yarımbaş, kongre hazırlık süreci ile çalışmalar hakkında bilgi verdi ve kongrede emeği geçen herkese teşekkür etti.  Tıp Fakültesi hakkında katılıcılara bilgi veren Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, “Gecen yıl öğrencilerimiz 1. Ulusal Tıp Kongresini başarıyla gerçekleştirdiler. Kısa bir süre önce,  Taraklı ilçemizde 2 gün boyunca 9 köyde toplam 1000 kişiye ulaşarak kan şekeri, diyabet ve obezite taraması yaptılar. Dünya diyabet gününde, yine öğrencilerimiz, kan şekeri ölçümü yaptılar” şeklinde konuştu.

Destekler
Avrupa Kalite Ödülüne Sakarya Üniversitesi olarak başvurduklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. Elmas, “Sakarya Üniversitesi olarak 1 yıl için tüm bölümlerimize akreditasyon kazandırmak istiyoruz. Türkiye’de tüm bölümlerini akredite eden ilk üniversite olacağız. Bu yönde çalışmalarımız hızla devam ediyor. Tıp Fakültemizin başka birim ve fakültelerle ortak çalışmalar yapması için yoğun desteklerimiz var. Geleceğin tıbbının konuşulduğu bu kongrede disiplinler arası çalışmalara önem veriyoruz” diye konuştu.

Dönüşüm
Bakan İslam yaptığı konuşmada, aileyi en iyi eğitim kurumu olarak algıladıklarını belirterek, "Bize göre, geleceğimizin teminatı çocuklarımız. Onlar da iyi bir aile ortamında büyürken, ruhen ve bedenen sağlıklı şekilde yetişecekler diye düşünüyoruz" dedi.  İslam, sağlık sektörünü çile olmaktan çıkarıp yoksulları gözeten sağlık devrimi gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Yapısal dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın hayata geçirilmesinden bu yana temel sağlık göstergeleri, sağlık hizmet sunum altyapısı ve insan kaynağında önemli gelişmeler kaydedildi" diye konuştu.

Aile hekimleri
Hükümetin sağlık alanında yaptığı hizmetlere değinen İslam, şu bilgileri paylaştı:  "Tüm vatandaşların birinci basamak sağlık kuruluşlarından ücretsiz yararlanmasını sağladık. Hastane ve önündeki kuyruklara son verdik. Hastanın doktora, tıbbi teknoloji ve ilaca erişimini sağladık. Hastaneleri tek çatı altında topladık, sağlık hizmetlerine erişilebilirliği ve hizmet sunumunda kaliteyi artırdık. Aile hekimliği uygulamasını başlattık ve tüm ülkeye yaygınlaştırdık.”

En ideal
İslam, “Aile hekimi sayımız 2014 yılında 22 bin 497. Bu uygulama için 2015 yılında bütçede yaklaşık 5 milyar lira kaynak ayrılmış durumda. Kamuda sağlık personeli sayısını 178 binden 472 bine ulaştırdık. Acil sağlık hizmetlerinde kara ambulansı, ambulans helikopter ve uçak, deniz bot ve ambulanslarla dünyanın en ideal hizmet sunumunu yakalamış durumdayız" dedi.

Şehir hastaneleri
İslam, son 10 yılda anne ve bebek ölümlerinde tüm dünyaya örnek olacak düşüş yaşandığına işaret ederek, 2002'de binde 31,5 olan bebek ölüm hızının 2014'te binde 7,8'e düştüğünü bildirdi.  Çalışmaların yeterli olmadığını vurgulayan İslam, gerçekleştirmeyi hedefledikleri pek çok çalışma olduğunu, sağlıkta tüketen değil üreten ülke olmayı hedeflediklerini dile getirerek şunları kaydetti: "Tıbbi teknoloji, ilaç endüstrisi ve sağlık turizminde kapasitemizi artırmayı planlıyoruz. Yeni projelerin temel motivasyonunun da bu olacağını düşünüyoruz. Hedefimiz, ülkemizi sağlık alanında bölgemizin öncü ülkesi yapmak. Kamu özel ortaklığı modeliyle inşa edeceğimiz şehir hastaneleri projelerimiz var” dedi. 

Yatak sayısı
Bakan İslam, “29 sağlık bölgesinde toplam 56 bin yatak kapasiteli hastanelerimizi hizmete sokarak çok daha gelişmiş hizmet ağı örgütlemeyi planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde hastanelerimizdeki nitelikli yatak oranını yüzde 90'ın üzerine çıkarmayı arzu ediyoruz. Aile hekimi başına düşen nüfus sayısını 3 binin altına çekmeyi planlıyoruz. Koruyucu hekimliği yaygınlaştırmayı ve sağlıklı yaşam kültürünü de teşvik etmek, en önemli hedeflerimizden biri olacak."

Engelliler
Engellilerin toplumsal hayata katılımı yönündeki engelleri kaldırmayı arzu ettiklerini, bu amaçla ihtiyaç sahibi bakıma muhtaç engelliler için evde bakım aylığı uygulaması başlattıklarını anımsatan İslam, 458 bin engelliye evde bakım hizmeti verdiklerini, ayrıca özel bakım merkezlerinden yararlanan engelliler için aylık iki net asgari ücret tutarında ödeme yapmaya başladıklarını anlattı.

Program öncesinde kendisiyle fotoğraf çekilmek isteyen engelli bir vatandaşı kırmayarak onunla fotoğraf çekilen Bakan İslam, daha sonra başka bir programa katılmak üzere Sakarya Üniversitesi'nden ayrıldı.
 

19 Nisan 2015 , Pazar Bu haber toplam 1368 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU