Günün Tarihi:25 Kasım 2020

10 polis yargı karşısında!


Sakarya’da, "Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni konuşmaları kaydetmek" suçlarından haklarında dava açılan, Sakarya eski Emniyet Müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 10 emniyet mensubunun yargı

Tutuklu müdür de geldi
Sakarya 3ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada, tutuksuz yargılanan sanıklardan bazıları ile müştekiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, emniyet müdürleri Mehmet Fatih Ersoy, Nurgül Ada, polis memurları Tekin Polat, Ayhan Kibaroğlu, Erdal Karataş, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Orhan Bayraktar, Süleyman Karakuş ve tutuklu müşteki emniyet müdürü Nadi Şimşek hazır bulundu.

Şikayetçi oldu
Müşteki olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, "Sanıklardan şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum. Ben bu konuda daha önce ifade vermiştim. O ifademi aynen tekrar ederim. Avukatım beyanda bulunacak" dedi.

Kocaeli ve Sakarya
Polis, Ayhan Kibaroğlu ise, 17 yıl istihbarat şube müdürlüğünde görev yaptığını, kendisini dinleyenlerin müdürleri, mesai arkadaşları olduğunu öne sürerek, "Daha önce ulusalcılıktan dinlenildiğimi sanıyordum. Bu nedenle savcılık ifademde bundan bahsettim ancak daha sonradan Ergenekon terör örgütü ile bağlantılı olarak dinlenildiğimi öğrendim. Böyle bir örgütle nasıl bağlantımın kurulduğunu merak ediyorum. Ayrıca, Kocaeli'de çalışırken Sakarya'da neden dinlenildiğimi merak ediyorum" dedi.

Menfaat çatışması
Diğer müştekiler de Cumhuriyet Savcılığında verdikleri ifadeleri kabul ederek, sanıklardan şikayetçi olduklarını belirtti. Mahkeme heyeti, sanıklar arasında menfaat çatışması bulunduğunu ve dosya kapsamına göre bir kısım sanıkların aynı avukatlar tarafından temsil edildiğini belirtti.

Müdürlerin avukatı
Sanıklar Ali Bilkay ve Mustafa Aktaş'ın avukatı Orhan Gür, "Bizce sanıklar arasında menfaat çatışması yoktur çünkü sanıklar farklı dönemlerde görev yapmıştır. Bu nedenle her iki sanığın vekaletnamesini almakta sakınca görmedim. Her iki sanığın da vekilliğini üstlenmek istiyorum" diye konuştu.

Tutuklamaya ret
Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, müşteki avukatının sanıkların tutuklanması yönündeki talebini reddederek, savunmasını yapmamış sanıklar hakkında yurt dışına çıkamamak şeklinde adli kontrol uygulanmasına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca, "menfaat çatışması" konusunda süre talep eden sanık avukatlarına beyanda bulunmak üzere 20'şer gün süre verilmesine hükmetti. Duruşma 30 Haziran'a ertelendi. (A.A.)
 

22 Nisan 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1068 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU