Günün Tarihi:13 Temmuz 2020

100. Yılında Ermeni Meselesi


Sakarya Üniversitesi Azerbaycan Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen 100. Yılında Ermeni Meselesi isimli panel Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panelde Ermeni Meselesi konusu çeşitli yönleriyle masaya yatırıldı.

Konuşmacı
Oturum Başkanlığını Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun yaptığı panele, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai Coşkun, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyon Başkanı Bilal Dündar ve Karabağ Bağımsızlık Hareketi Başkanı Akif Nağı konuşmacı olarak katıldı.

Talihsizlik
Türkiye’nin sorunların çözümü konusunda sürekli olarak olumlu adımlar attığını belirten Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Ermenilerin ise masaya oturmaktan kaçındığını söyledi. Ermeni Soykırım iddialarının tamamen yalandan ibaret bir durum olarak değerlendiren Prof. Dr. Sofuoğlu, Türkiye’de yaşayan vatandaşların bu durumu onaylamasını ise büyük bir talihsizlik olarak nitelendirdi.

Sürgün
Sofuoğlu konuşmasının devamında ise “Ermeniler bu olaylarda birçok kez uyarıldı. 1915 senesinde Ermenilerin yaptığı olaylar neticesinde bu tür hadiselere karışan yaklaşık 450 bin Ermeni geçici olarak Halep’e gönderildi. Bu bir sürgün değildir. Geri gelmezsen sürgün olur. Önemli bir kısmı istediklerinde geri gelmişlerdir. Bu yabancıların kayıtlarında da mevcuttur”
dedi.

Ruslar
Ermeni olaylarının Osmanlı-Rus savaşı sırasında başladığını belirten Azerbaycan Dernekleri Federasyon Başkanı Bilal Dündar, “Ermeni olayının 1777 yılında Osmanlı-Rus savaşı sırasında başlayıp daha sonrasında da devam etti. Ermeni komşularımız birden bire yön değiştirdiler. Bu yön değişikliğini Rusların Ermeni Devleti kurmaları vaadi doğrultusunda gerçekleştirdiler. Bizler mutlaka geçmişimizi çok iyi bilmeliyiz. Geçmişimizi bilmediğimiz takdirde sağlık bir gelecek kurmamız mümkün değildir” diye konuştu.

Aktif
Yabancı devletlere göre örgütlenme konusunda geride olduğumuzu dile getiren Karabağ Bağımsızlık Hareketi Başkanı Akif Nağı, “Yabancı devletler, bu tür konularda çok aktif çalışıyorlar. Lobi faaliyetleri gibi konularda çok etkinler. Sosyal ağları çok aktif kullanıyor” şeklinde konuştu. Akif Nağı, Türkiye’nin Ermenilere yaklaşmaya çalışsa da, Ermenilerin masaya oturmaktan kaçındığını söyledi.

Türk sorunu
Meseleyi bir Ermeni sorunu olarak değerlendirmenin yanlış olacağını belirten Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai Coşkun, “Bu konuya Ermeni Sorunu dememeliyiz. Bu bir Türk sorunudur. Bu Türkler ile ilgili bir durumdur. Türklerin bu topraklarda var olup olmayacağı ile ilgilidir” dedi.  Panel, soru-cevap kısmının ardından konuşmacılara plaket takdim edilmesiyle son buldu.
 

24 Nisan 2015 , Cuma Bu haber toplam 1585 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU